Alena Huberová je komunikační stratég, koučka a trenérka. Dvacet dva let zkušeností ze zahraničí ji formovalo celé dvě dekády a právě teď pomáhá startupům a podnikatelům s prezentačními dovednosti, s tzv. byznys pitching a uměním zaujmout. Jak sama říká, první hodiny mentoringu jsou klíčové k pochopení zacílení startupu a správnému vycítění „esence“ projektu. Jedním z aktivit, kde je aktuálně činná, je i program CzechStarter agentury CzechInvest, který nabízí hodiny mentoringu a poradenství pro firmy, které hledají pomoc a radu na začátku podnikání anebo v průběhu hledají další směr. V čem Alena Huberová vidí sílu českých startupů? A jak ji formovalo více jak dvacet let ve světě? I o tom je náš společný rozhovor.
1) Aleno, můžete nám říci, co přesně děláte a čemu se věnujete?
Velmi zjednodušeně řečeno, pomáhám lidem „prodávat“ jejich nápady. Učím startupisty a korporátní manažery prezentovat své projekty tak, aby si získali přízeň potencionálních obchodních partnerů, klientů či investorů, přiměli je ke koupi nebo k jiné konkrétní akci. To může být svolení k dalšímu setkání, navázání spolupráce nebo investici. Co se týče startupistů, připravuji je na jednání s investory. Pomáhám jim sestavit obchodní prezentaci tak, aby investor okamžitě pochopil: 1. PROČ jejich projekt vůbec existuje 2. PROČ právě teď a 3. PROČ by mělo být v jeho zájmu do startupů zainvestovat.
2) Jak jsme se zmiňovali, žila jste více jak dvacet let v Evropě i Asii. Jak Vás to formovalo? S čím jste se po tak dlouhé době vracela do ČR?
Uff, opravdu to chcete slyšet? Mohla bych o tom mluvit bez přestání celý týden J Jak se říká, jiná země, jiný mrav. Představte si dlouhodobě žít a pracovat v pěti různých zemích, jak v zemích s kulturou, podobnou té vaší, tak i v zemích, kde si občas ťukáte na čelo, protože nejste sto pochopit zdejší způsob uvažovaní, vyjadřování se a chování. Ovšem všechno má své opodstatnění. S trochou otevřené mysli si často uvědomíte, že to, co skutečně nedává smysl, je vaše vlastní uvažování, vyjadřování se a chování.
Já se považuji za takového věčného studenta, všude vidím příležitosti se něco naučit, a život v zahraničí, to byla jedna lekce za druhou. Je to neuvěřitelně obohacující zkušenost – každému doporučuji.
Naučila jsem se hodně o sobě, o lidech, o světě, cítím se oproštěna od mnoha svých předsudků, dívám se na věci z trochu širší perspektivy, a hlavně vím, že nic není tak, jak se to na první pohled může zdát (nebo jak nám to média chtějí „prodat“).
Když jsem se po 22 letech vrátila do ČR (což bylo naprosto neočekávané a neplánované), byl to pro mě pořádný kulturní šok. I přesto, že jsem každý rok alespoň 2x do roka navštívila v ČR svou rodinu. Celé roky jsem byla tím „mimozemšťanem“ v nějaké cizácké zemi, a tak jsem se skoro těšila, že zde, v mé rodné zemi se můj „status“ konečně změní a ejhle! Jaké překvapení! Můj „status“ se sice změnil, ale nadále jsem se cítila a cítím jako ten „mimozemšťan“. Stále se učím chápat své krajany, stejně tak, jak jsem se učila chápat své spoluobčany v zahraničí. Ale musím říci, že jsem v Praze nesmírně šťastná. Je to úžasné město, krásné, praktické a bezpečné a jak se nám tu žije. Nemáme válku, nemoci, zemětřesení, nezaměstnanost, naopak. Máme neuvěřitelné příležitosti, a teď už i tropické počasí, jako v Karibiku J. Prostě nemáme důvod si stěžovat…
3) Kde je podle Vás síla českých startupů?
Měla jsem příležitost pracovat s mnohými českými startupisty a jsem nadšená! Byli to zpravidla mladší lidé, chytří, vzdělaní, ambiciózní, se spoustou elánu a s přesvědčením, že můžou udělat díru do světa. Snílci, nikoli realisti, jakými jsme byli my nebo generace přede mnou. Také to byli zpravidla lidé zcestovalí a s mezinárodními pracovními zkušenostmi, kteří měli příležitost vidět, jak to funguje jinde, a teď chtějí tyto poznatky a vědomosti uplatnit ve svém businessu a ve své vlasti. Mám určitě výhrady k českému vzdělávacímu systému, ale je pravda, že po technické stránce připravuje naše lidi velmi dobře, a jejich znalosti a vědomosti jsou pak velmi ceněny u nás i v zahraničí.
4) Jaká je podle Vás nejčastější chyba startupů, podnikatelů a firem, které koučujete?
Vidím jich hned několik, ale zmíním se jen o těch, které považuji za ty nejzásadnější.
- Startupisti, typicky trpí „nemocí“, které říkáme „the Curse of Knowledge“. Jelikož jsou velmi technicky zdatní a velmi „ponoření“ do svého businessu, je pro ně problémem popsat podstatu svého podnikání tak, abychom my ostatní, „normální lidé“ pochopili, o co se vlastně jedná. Je to k podivení, ale i investoři jsou jen „normální lidé“. Pokud investor nepochopí esenci vašeho podnikání, nemůžete od něj očekávat, že ihned uvidí tu úžasnou přidanou hodnotu, o které vy jste přesvědčeni.
- S tím souvisí i to, že startupisti mnohdy nejsou schopni vysvětlit, jaká je jejich konkurenční výhoda. Jak je jejich produkt/služba/nápad jiný, lepší, menší, vetší, světlejší, tmavší atd, než to, co už na trhu existuje. Mnoho z nich se také nechává opájet myšlenkou, že jejich produkt je tak jedinečný, že vlastně žádnou konkurenci nemají. Omyl. Konkurence je vždy. Potřeba, kterou se snažíme uspokojit se přeci dá uspokojit mnoha způsoby. Představte si například, když někdo poprvé přišel na trh s „online dating app“ a s radostí vykřikuje: „jsme první, nemáme žádnou konkurenci!“. Ano pravda. Nemají přímou konkurenci, protože jiná online dating app ještě v ten moment neexistuje, nicméně nepřímá konkurence je a je třeba ji vzít v potaz. Co třeba bary, kluby a diskotéky nebo fitness centra, kam mnoho lidi přichází s nadějí najít partnera svých snů?
- Startupisti často nemají jasno, na koho cílí. Často slýchávám; „Náš produkt je senzační, můžou ho používat všichni!“ „To je skvělé“, odpovídám, „a jakým způsobem plánujete oslovit tuto masu lidi ve vašem prodejním materiálu, v reklamě, jménu a sloganu produktu, abyste získali jejich pozornost a ohromili je“? „A kolik peněz, času a lidských zdrojů na to máte?“ Bohužel, faktem je, ze cílit na všechny je přesně to samé jako necílit na nikoho…
- A v neposlední řadě, mnoho startupistů podceňuje přípravu. Příprava je nezbytná, dobře připraveni se cítíme lépe a zvyšujeme své šance na úspěch. Na rande také nechodíte se zmačkanou košilí, s blátem na teniskách a zbytkem zubní pasty na rtech, ne? Setkání s investorem je to samé. Příprava je nutná a vyplatí se. Je škoda, že to ještě mnoho lidí nechápe.
„My už tu prezentaci nějak dáme, vždyť náš business známe od A az do Z.“ A to jsou přesně ti, kteří se diví, když se po skončení jejich prezentaci stane – naprosto nic. Nikdo nemá žádný dotaz, nikdo nepožádá o další schůzku, nikdo na ně nesype bankovky. A co hůř, když pak odchytnou nějakého nešťastlivce, který byl přítomen na jejich prezentaci a požádají o zpětnou vazbu, ten šátrá v paměti, a s hrůzou si uvědomuje, že si vlastně vůbec nic z jejich prezentace nepamatuje.
Jaká škoda! Protože právě tento startup mohl svým nápadem udělat díru do světa, ale neudělá, protože nedokázal upoutat pozornost svých posluchačů, natož pak je pro svůj nápad nadchnout.
Toto je právě jeden z důvodů, proč dělám to, co dělám. Aby všichni tito úžasní, zapálení a talentovaní lidé byli připraveni představit svou firmu tak, jak se sluší a patří a neztratili ani jednu příležitost udělat díru do světa.
Moc děkujeme za Váš čas. Držíme palce, ať se vám daří. Více o Aleně Huberové se můžete dozvědět na jejích stránkách na www.alenahuberova.com.