Český startup HARDWARIO vznikl původně jako spin off celosvětově známé české bezpečnostní firmy Jablotron. Odborníci a vývojáři začali nejdříve v několika málo lidech budovat malou, ale kvalitní českou firmu, která pomáhá ostatním firmám s inovacemi v oblasti IoT.
Alan Fabik byl u toho všeho a teď sklízí své úspěchy. Se svou stavebnicí BigClown boří mýty a ukazuje, že s jejich základní IoT sadou si můžete vytvořit svůj vlastní bezpečnostní systém, měřič energií nebo detektor záplavy. A jak sám Alan říká: „Naším cílem je, aby každý, kdo zvládne práci s počítačem, byl schopen si z naší stavebnice postavit vlastní prvky internetu věcí.“. A třeba právě tahle vize oslovila porotu natolik, že v rámci mezinárodní soutěže Vodafone Nápad roku vyhráli jednu z kategorií, a to Huawei Startup roku 2018.
1) Alane, povězte nám více o vašem projektu BigClown?
Je to otevřená stavebnice elektroniky pro mejkry, na které pracuje náš tým od roku 2016. Žene nás touha usnadnit ostatním tvoření vlastních prvků pro internet věcí, tedy senzorů, akčních členů, ovladačů… S projektem míříme do celého světa s tím, že vývoj i výrobu budeme mít v Česku.
2) Jste jeden z vítězů Nápadu roku. Proč právě tahle soutěž, co vás k tomu vedlo přihlásit se?
Soutěž známe z minulých let a věděli jsme, že má vysokou úroveň co do účastníků, organizace i medializace. Hlavní motivací se zúčastnit tedy bylo naši stavebnici více zviditelnit a představit široké veřejnosti i možným partnerům.
3) Jak velká je vaše potenciální cílová skupina? Stavebnice BigClown je technickou záležitostí.
Děláme vše pro to, aby s naší stavebnicí dokázal pracovat každý, kdo je schopen a ochoten si postavit IKEA nábytek, tzn. kdo má chuť přiložit ruku k dílu. A je jedno, jestli to bude individuální mejkr, student nebo člen firemního inovačního týmu. Takže cílová skupina je obrovská, ale nyní se soustředíme zejména na školy.
4) Třešničkou na dortu je, že jste se teď přihlásili do programu CzechAccelerator agentury CzechInvest, který vysílá české startupy na 3-měsíční pobyt do londýnského inkubátoru. Proč právě Londýn? Proč ne Silicon Valley?
Je to kombinace několika důvodů. Ve Velké Británii máme několik potencionálních partnerů z řad vzdělávacích organizací a dodavatelů konektivity. Je to kolébka Raspberry Pi, jednodeskového počítače, který výrazně přispívá k rozvoji DIY hnutí v elektrotechnice. A také spolupracujeme s několika českými startupy, které v Londýně už působí, např. TeskaLabs.
Děkujeme a přejeme moc úspěchů. Ať se daří!