Český startup viaGoood není klasickým startupem. Vydali se na dráhu, která pro podnikání není úplně typická. Jejich hlavní projekt viaGoood – 50,000 good people in the world je první Be-good platforma pro každého, kdo chce žít v lepším světě. A pro zakladatele Michala Valtu to není žádné klišé. Díky své osobní zkušenosti s těžkou dopravní nehodou se rozhodl, že vytvoří mobilní aplikaci, která nabízí zajímavý a motivující online obsah. Můžete pomáhat lidem v nouzi, chránit životní prostředí a zvířata jednoduše a efektivně.
A jak se dostali na TechCrunch do San Francisca? Poslali přihlášku se svým projektem do programu CzechDemo agentury CzechInvest, která přispívá 50%-100% finančními náklady na marketing, letenky, překlady, účast na akci a mentoring & poradenství. Přihlásili se, úspěšně prošli hodnotícím a výběrovým procesem a před dvěma týdny odletěli na jednu z největších a nejprestižnějších mezinárodní akci do San Francisca. Nutno však říci, že agenda byla mnohem širší a program byl nabitý schůzkami, networkingovými akcemi a dokonce i grilováním na pláži s českými startupy, jak popisujeme v našem článku Jak se dařilo českým startupům na světoznámé technologické konferenci TechCrunch Disrupt v San Francisku?
Jak zpětně hodnotí svoji účast? Co by změnili? Překvapilo je něco? V klidu jsme si sedli s Michalem Valtou, zakladatelem viaGoood a popovídali jsme si.
O 1: Michale, řekněte nám více o viaGoood. V ČR jsou Be-good platformy velmi ojedinělé a lidé o nich ví velmi málo.
Mám-li být upřímný, tak skutečná Be-good platforma na trhu zatím neexistuje. Na českém, ale ani na světovém. viaGoood je v tomto směru první. Existují darovací aplikace a platformy, kde můžete poslat peníze a podpořit „dobré skutky“, ale to je tak všechno. Pod pojmem Be-good platforma si představujeme sociální síť, kde se mohou lidé navzájem podporovat a která jim nabízí i motivační obsah a spoustu dalšího navíc. Je to skutečné plnohodnotné prostředí pro lidi, kteří chtějí tento svět v nějakém směru zlepšit. viaGoood je z tohoto pohledu zcela unikátní koncept.
O 2: Když se podíváme na váš projekt z byznysového hlediska, jaká je pro vás přidaná hodnota podnikání právě v tomto oboru?
Přidaná hodnota pro uživatele je především v tom, viaGoood pracuje na tzv. principu „sněhové koule“. To znamená, že každým dobrým skutkem, který v prostředí viaGoood vykonáte, motivujete další lidí být lepší. Tím získává vaše pomoc nebývalou účinnost.
Pro mě samotného je přidaná hodnota našeho projektu už v tom, že jeho ambice je opravdu zlepšit svět okolo nás. Je to neskutečně naplňující práce. Díky kombinaci technologie a lidského potenciálu se dá vykonat mnoho dobra. Je to pro mě osobně nejlepší práce na světě.
O 3: Vaším cílem je získat na stránce 50000goodpeople.com prvních 50 000 dobrých lidí, kteří svým příspěvkem 19 USD podpoří vznik viaGoood. Proč jste zvolili tento postup?
Jedná se o crowdfundingové financování. Projekt viaGoood je určen každému, kdo chce něco dobrého vykonat. Je tedy logické, že i jeho vznik mohou podpořit lidé, kterým se náš projekt líbí. K této myšlence nás dovedlo to, že viaGoood není čistě jen businessová záležitost, ale v mnoha směrech přesahuje rámec čisté komerce. Proto vznikla stránka 50000goodpeople.com, kde nás každý může podpořit a spolupodílet se na jeho vzniku.
O 4: Ve viaGoood mohou uživatelé přispívat na „dobré projekty“. Už máte vytipované konkrétní projekty, které podpoříte?
Samozřejmě. Základní oblasti pomoci jsou čtyři. Můžete podporovat ochranu přírody, pomáhat dětem, případně lidem v nouzi nebo podporovat ochranu zvířat. V každé kategorii je řada aktivit. S viaGoood můžete například zachraňovat nosorožce v Africe, podporovat vzdělávání dětí, sázet stromy v Amazonii nebo zajišťovat jídlo pro zatoulané psy. Celkem je na výběr více jak čtyřicet aktivit tak, aby si každý našel „to své“.
O 5: V San Franciscu jste měli možnost mluvit s českými startupy v USA, kteří o Silicon Valley nemluví jako o americkém snu. Mluví o dřině. Jaké máte zkušenosti vy?
Pro každý úspěch je zapotřebí dřina. Uspět v Silicon Valley je obrovský úspěch. Logicky je tedy zapotřebí i obrovská dřina. (směje se)
Každopádně kromě skvělého nápadu musíte mít bezvadný tým a schopnost překonávat obtíže. Kromě toho jsou velmi důležité kontakty na ty správné lidi. V tomto směru nám velmi pomohla spolupráce s CzechInvestem. Bez kontaktů je cesta do Silicon Valley prakticky nemožná.
O 6: Na závěr nám řekněte, co jsou vaše nejbližší plány?
Dokončit mobilní aplikaci viaGoood. Prosadit ji na trhu a získat první uživatele. V současné chvíli také hledáme strategického partnera, který nám pomůže náš ambiciozní jekt dovést společně do velkých čísel. Hledáme jej v České republice a máme požadavek, aby kromě finanční investice sdílel stejné hodnoty a cíle jako náš projekt. A tím cílem není nic menšího, než zlepšit svět, ve kterém žijeme, a udělat něco „opravdu velkého“.
Držíme palce, hodně štěstí!
Written by Kateřina Glazar Kynclová