Lukáš Pour získal informace o programu CzechDemo na internetu, zaujala ho cílená finanční podpora na účast na mezinárodních akcích, takže neváhal a přihlášku poslal.
Jeho startup Statusdroid úspěšně prošel hodnotícím procesem a před pár týdny se vrátil ze světoznámé konference TechCrunch v San Franciscu, která měla i bohatý doprovodný program organizovaný vládní agenturou CzechInvest a českým Generálním konzulátem.
Jak sám Lukáš říká: „San Francisco a TechCrunch je věc, která v našem odvětví otevírá brány k exkluzivním kontaktům a ve spojení s doprovodným programem to byl týden, který nám dal maximum.“
Původně zvažovali projekt vyzkoušet na českém trhu a následně zacílit na zahraničí, ale na TC SF si ověřili, že nemá cenu čekat a měli by se svým produktem rovnou cílit globálně. I to je jeden z výstupů, které si přivezli zpět do ČR a výrazně jim pomohl ušetřit další měsíce práce.
S Lukášem Pourem, zakladatelem a výkonným ředitelem českého startupu Statusdroid jsme si sedli a popovídali nejen o TechCrunchi, ale take o jejich začátcích a o tom, že vysvětlit někomu jejich náplň práce je někdy složitá věc.
Rozhovor s Lukášem je už druhý ze série rozhovorů, který navazuje na článek Jak se dařilo českým startupům na světoznámé technologické konferenci TechCrunch Disrupt v San Francisku?
O 1: Lukáši, můžete nám přiblížit svoje začátky a popsat nám, na co přesně míříte?
Již přes 10 let se zabývám správou serverů a počítačových sítí. Za tuto dobu jsem potkal mnoho hacknutých či špatně nastavených webů a jejich majitelé často vůbec netušili, že ztrácí nebo ohrožují své zákazníky díky chybnému nastavení webu. Začal jsem proto hledat jednoduchý systém, kterým jim zajistí pravidelnou kontrolu nastavení a zabezpečení. Systémy, které jsem však nalezl byly příliš technické nebo zaměřené pouze na kontrolu zda web běží či nikoli. Rozhodl jsem se proto s kolegy udělat Statusdroid.com – jednoduchý a monitoring nastavení a funkčnosti webu.
O 2: Vaši službu jste spustili v červnu tohoto roku po téměř ročním vývoji. Jak to vidíte teď, po 4 měsících?
Statusdroid prošel již z kraje tohoto roku interním testováním u prvních zákazníků a optimalizací výkonu celého systému. Nyní má systém 15 serverů po celém světě eliminujících falešné notifikace a zvyšujících celkovou přesnost. Během června a července se nám povedlo získat přibližně 50 zákazníků a v polovině října náš systém monitoroval 700 webů a měl 190 zákazníků a to téměř bez jakékoli reklamy. Na základě jejich zpětné vazby jsme udělali několik změn v tom, co má Statusdroid umět a proto ho nyní spojujeme se sociálními sítěmi, reklamními moduly a rozšiřujeme veřejnou status stránku. Statusdroid totiž nebude pouze hlásit, že něco je špatně, ale dokáže i věci sám opravovat nebo minimalizovat následky výpadku webu.
O 3: Díky CzechDemu (finanční dotace z EU fondů) vám byly pokryty velké náklady na cestu a účast na program v San Franciscu. Jak to hodnotíte zpětně? Byla to pro vás dobrá volba?
Cesta na TechCrunch v San Francisku byla obrovská zkušenost, kterou všem startupům doporučuji. Dostali jsme příležitost prezentovat náš projekt investorům, dalším startupům a hlavně získat velké množství kontaktů a to jak v České republice tak v zahraničí. Přivezli jsme si také důležitou zpětnou vazbu, pohled zahraničních zákazníků na náš produkt a nové nápady na vylepšení Statusdroidu. Celá akce i doprovodné programy byly velmi dobře zorganizovány a proto rádi využijeme i dalších programů od CzechInvestu.
O 4: Dokážete nám říci, co je vaše největší momentální překážka?
Jako naší největší překážku bych viděl malý rozpočet, který můžeme za vývoj utratit a také nedostatek zkušeností s globálním marketingem. Na všem však pracujeme a doufám, že na konci roku budeme mít plánovaných 1000 monitorovaných webů.
Děkujeme moc, držíme palce!