Přinášíme vám rozhovor s naší kolegyní, Lucií Poláškovou, která je už 2 roky v centru dění Londýna a do jejího teritoria spadá celé Spojené království. Londýn je jeden z hlavních startupových hubů a jeho úloha celosvětově každý rok stoupá.
Setkali jsme se s Luckou a popovídali si o právě otevřené výzvě programu CzechAccelerator, který vysílá české startupy do světových startupových center a spolufinancuje jim prostřednictvím EU fondů tříměsíční akcelerační program v daných destinacích.
A právě Lucie bude v Londýně jedna z hlavních aktérek. Bude oporou pro vybrané české startupy, bude jim každý den pomáhat s adaptací na britské prostředí a bude jim průvodkyní. Co doporučuje českým startupům? Jak ona vnímá startupové prostředí v Londýně? Mají české startupy šanci v silné konkurenci? Odpovědi vám přinášíme v našem rozhovoru.
O 1: Lucko, můžeš nám na začátek představit krátce britské startupové postředí? Jak vnímají britové Českou republiku?
Britská, a především Londýnská startupová scéna je největší v celé Evropě. S více než 4000 startupy, 70 coworkingovými centry, 250 000 pracovními místy v digitální oblasti, 36 inkubátory a akcelerátory, a 98 miliony liber proinvestovanými v prvních šesti měsících roku 2016 je Silicon Roundabout – centrum startupů ve východním Londýně, právem porovnáváno s kalifornskou Silicon Valley. Od roku 2011 je místní scéna aktivně podporována vládou, která se snaží vytvořit ve východním Londýně koncept digitálního města – Tech City. Jejich cílem bylo v minulosti mimo jiné přilákat do města velké hráče jako je Google, Facebook, Amazon, Microsoft Intel, Cisco a Qualcomm, a její úsilí nebylo marné. S těmito firmami přišel do Londýna nejen kapitál, ale také obrovské množství kreativních lidí a nádech inovativní kultury Silicon Valley. Vláda v tomto směru realizuje masivní PR kampaň a zavedla také řadu daňových pobídek, jako je například snížení sazby daně u začínajících podniků z 28% na 20%. Stejně důležité bylo vytvoření “Podnikatelského víza”, což usnadňuje přilákání mezinárodních talentů do země. Úspěch tohoto přístupu je v Londýně vidět. Technologický sektor nyní v Londýně zabírá více kancelářských prostor než celý finanční a pojišťovací sektor dohromady. Centrem londýnské startupové scény je Londýnský kampus společnosti Google, který je domovem dvou ze čtyř největších inkubátorů: Seedcamp a Oxygen. Silicon Roundabout už ale dávno není jediným startupovým centrem ve městě. Rychle ho dohání Camden & Kentish Town, Kings Cross & Euston (IoT, digitální média, data), Canary Wharf (FinTech), Olympijská vesnice (HereEast – nový technologický / inovační hub, který má být dokončen v roce 2016) a Croydon (nejrychleji rostoucí digitální hub – Software Development a Creative Media). 12 ze 17 evropských „jednorožců“ – tedy nejúspěšnějších startupů, které mají minimálně miliardové ohodnocení se nachází v Lodnýně. Jsou mezi nimi známé společnosti jako ASOS – online platforma zabývající se maloobchodem s módou, JustEat – světový lídr v on-line objednávce takeaway jídla, Transferwise – služba převodu peněz, která soukromým osobám a firmám umožňuje posílat peníze do zahraničí bez skrytých poplatků, Funding Circle – přední světový online trh pro podnikatelské úvěry nebo Rightmove – webové stránky zprostředkovávající nákup a pronájem nemovitostí. Další zajímavostí je to, čemu se říká „fenomén Cambridge“ – startupy zabývající se hardwarem se soustřeďují téměř výlučně v Cambridge, univerzitním městě hodinu cesty z Londýna. Cambridge byl vlastně první Tech City ve Velké Británii, přezdívaný Silicon Fen nebo Cambridge cluster. Město s přibližně 120 000 obyvatel se může pochlubit více než 1000 startupů, 10 společností v hodnotě více než 1 miliarda dolarů a dvěma společnostmi v hodnotě více než 10 miliard dolarů.
O 2: Co můžeš doporučit českým startupům, kteří se hlásí do programu CzechAccelerator a jako svoji cílenou destinaci si vyberou Londýn? Dokonalou angličtinu? Dostatek finančních prostředků? Mají čekat silnou konkurenci?
Velmi důležité je se naučit budovat obchodní vztahy a nebát se chodit mezi lidi na různé společenské akce a networkovat co to jde. Vyplatí se také umět relativně rychle a smysluplně popsat, čím se startup zabývá a v čem jsou unikátní. Zejména v Británii je dobré být připravený na fakt, že vám spoustu lidí řekne, že s vámi chce spolupracovat, ale ve finále nereagují na následnou komunikaci. Britové nechtějí říct explicitně ne, protože nikdy neví, kdy se jím případně konexe můžou hodit. Výborná angličtina je samozřejmě základ, na business development nebo sales se pak hodí mít spíše Brita. Pokud chtějí být české startupy na britském trhu opravdu úspěšné, je nutné mít založenou místní UK pobočku. Takové to dojíždění z Česka na pár meetingů týdně není ideální, britské firmy to vycítí a obchod neuzavřou.
O 3: Jako jedna z klíčových lidí v Londýně budeš pro vybrané české startupy právě ty. Co bude tvoje úloha?
Na úvod bych měla zmínit, že v rámci programu CzechAccelerator bude vysoutěžený místní partner (akcelerátor), který bude zajišťovat hlavní mentoring a poskytne pro začínající startupy veškeré zázemí. Snažíme se pro české firmy vybrat tu nejlepší variantu, tak aby mohli být v centru dění, nasát tu správnou atmosféru a získat kvalitní podporu.
Moje úloha bude zejména pomoc při příjezdu do Británie a orientaci se v místním prostředí. Věřím, že to nebude tak velký kulturní šok jako při příjezdu do jiných destinacích CzechAcceleratoru jako např. USA nebo Singapour. Některá místní specifika ale přesto můžou překvapit, proto se na mě v tomto ohledu budou moct startupy obrátit. Zároveň budu v úzkém kontaktu s místním partnerem a můžu tak lépe dohlížet na plnění podmínek programu.
O 4: Blížíme se konci rozhovoru, ale řekni nám, jaké máš plány? Je něco, na co se můžeme těšit?
Každý rok v říjnu pořádáme s Českou ambasádou v Londýně a s partnery ze zemí V4 a Rakouska akci nazvanou Central European ICT StartUp, na které se vždy prezentuje 5 úspěšných startupů z každé země. Začínající inovativní firmy tak mají šanci představit se britským investorům a jejich prostřednictvím získat kapitál a příležitosti ke globální expanzi. Akci děláme každý rok a snažíme se tak dlouhodobě propagovat úspěšné české nápady v zahraničí a dát tak příležitost se prosadit na zahraničních trzích. Tento rok budeme pořádat už třetí ročník. Zaměření firem by mělo být na využitelnost v sektorech FinTech, HealthTech, elektromobilita, IoT. Výběr startupů probíhá ve spolupráci s ICT Aliancí. V loňském roce si prezentace našich firem přišlo poslechnout více než 80 VCs, investorů a zástupců korporací.
Lucko moc děkujeme za tvůj čas, a pokud by čtenáři měli nějaké dotazy, můžou se obrátit přímo na vaši londýnskou kancelář na emailu london@czechinvest.org .