Globální coworkingová síť Impact Hub, která má v České republice prostory v Praze, Brně a Ostravě, právě slaví deset let na českém trhu. V rámci svého širokého portfolia aktivit připravují celou řadu akceleračních programů s pozitivním dopadem na rozvoj podnikání, a také na řešení globální klimatické změny. Aktuálně spouští kampaň Daruj si #1357 dobrověcí zaměřenou na zlepšení osobního komfortu, šetření rodinného rozpočtu a pomoc životnímu prostředí. Projekt rozdělený do sedmi oblastí doprovází výrazné popartové vizuály, které vznikly ve spolupráci s předním českým fotografem Alexanderem Dobrovodským.
Každá malá změna se počítá
Obecně v České republice platí, že lidé nechtějí měnit své zvyky a chování, o to víc, má-li je to stát peníze navíc nebo narušit jejich komfort. Koncept projektu #1357 sází na jednoduché aktivity a malé změny v běžném životě. Týkají se sedmi oblastí – energie, vody, jídla, plastů, dopravy, lesů a stromů a módy. Například poctivé používání myčky ušetří až 50 % spotřeby vody oproti mytí nádobí ve dřezu. To samé používání perlátorů na vodovodní baterie. “Spočítali jsme, že kdyby jen tyto dvě věci dělalo po dobu 30 let 3751 rodin, ušetří zhruba stejný objem vody jako je v Máchově jezeře. V penězích to znamená roční úsporu pro rodinu 4-5 tisíc korun. Pro všechny rodiny za 30 let úsporu kolem 469 milionů korun. A takových drobných dobrověcí je celá řada,” vypočítává Zdeněk Rudolský, zakladatel české sítě Impact Hub.
Každý, kdo si chce udělat radost a komu není lhostejné životní prostředí, si tak může dát jednu, tři, pět nebo sedm dobrověcí. U každé oblasti dostane spoustu tipů, co dělat a kolik může ušetřit. Každá malá změna od neplýtvání jídlem, pití vody z kohoutku, přes chůzi pěšky, využívání MHD po zelenou energii nebo recyklovanou módu může znamenat velkou změnu v osobních pocitech, rodinném rozpočtu a životním prostředí.
“K našemu desátému výročí chceme v lidech probudit pozitivní pocity. Projekt je postavený na silném vizuálním dojmu a zlepšení osobního komfortu v běžném životě. Vizuály jsme tvořili ve spolupráci s Alexanderem Dobrovodským. Fotografie jsou barevné, laděné do pop-art stylu, postavené na kontrastech, úmyslné přehnanosti. Hodně pracují s detaily, které při bližším pohledu vykouzlí úsměv na rtech,” popisuje Martina Kočařová, marketingová ředitelka sítě Impact Hub. “Uvědomělý člověk v době antropocénu nemůže být lhostejný k okolnímu rozmařilému světu, byl by sám proti sobě. Nejen proto byla spolupráce na projektu 1357 naprosto přirozeným a radostným procesem, který doplňuje mé přesvědčení,” dodává fotograf Alexander Dobrovodský.
Deset let českého Impact Hubu v číslech
Impact Hub, který založili Zdeněk Rudolský a Petr Vítek, byl prvním coworkingem svého druhu v České republice. Záběr Impact Hubu je mnohem širší než jen pracovní místo v příjemném prostředí. Velký důraz klade na budování komunity, propojování a podporu podnikatelských projektů, ať už jsou v jakékoliv fázi vývoje. „Když jsme hub zakládali, ozývalo se, že možná nikdo nebude chtít sdílet své know-how s ostatními, stejně jako nikdo nebude chtít sedět v otevřeném prostoru. Ale velmi brzy se ukázalo, že opak je pravdou a dnes má naše komunita více než 1700 členů,“ vysvětluje Zdeněk Rudolský. V rámci Impact Hubu působí 250 mentorů a expertů, pořádají 1200 velkých eventů a konferencí ročně, 50 vlastních autorských eventů, které navštíví více než 100 000 hostů. Ročně zakcelerují více než 100 projektů v rámci úspěšných akceleračních programů, jako je například Climate Challenge, Future of Food nebo Zdravá myšlenka.
foto: Alexander Dobrovodský