Portál StartupJobs se jako už tradičně touto dobou po několik týdnů dotazoval svých návštěvníků na řadu otázek spojených s jejich prací či preferencemi při hledání nového jobu. Vznikl tak unikátní přehled o tom, jak vypadá typický startupista – jaké jsou jeho zkušenosti, dovednosti, jakou práci hledá a co od ní očekává.
Takový typický startupista je podle všeho relativně stálým a spíše konzervativním jedincem, který má raději své jisté (většina se vyslovila pro práci na full-time a HPP) a pracuje hezky z kanceláře. Podobný trend byl ostatně vysledován i v loňském roce.
80 procent ze 1082 zpovídaných mělo v době od 16. října do 8. listopadu, kdy průzkum probíhal, práci. Přičemž lehce nadpoloviční polovina respondentů uvedla, že práci aktivně nehledá, ale je otevřena příležitostem. Pouze čtvrtina skutečně aktivně sháněla novou práci, zatímco pětina nesháněla vůbec.
Tomu odpovídají i odpovědi na dotaz, zda se v poslední době přihlásili na nějakou pracovní nabídku: polovina lidí odpověděla, že ano, ale maximálně na 10 nabídek. Desetina lidí odpověděla na desítky nabídek a 40 procent nereagovalo na žádnou pracovní nabídku.
Pokud jde o obor, tak nadpoloviční většina respondentů působí, či hledá práci v oboru Vývoj a IT. Následuje Marketing a obchod, Administrativa a jiné a Management a Analytika.
Nejsilnější věkovou skupinu tvoří lidé mezi 26 a 30 lety, následovaní skupinou 31 až 35 let a 21 až 25 let. Shodně 35 procent je vysokoškoláků s magisterským stupněm i těch, kteří jako své nejvyšší dosažené vzdělání uvedli středoškolské s maturitou.
Preferují full-time, HPP a kanceláře
Ve zkušenostech s prací pro startupy se dělí na dva téměř stejně početné tábory: 49,2 procenta z nich už někdy pro startup pracovalo, 50,8 procenta nikoliv. Lehce nadpoloviční většina (55,9 procenta) se vyslovila pro práci z kanceláře, zbytek preferuji práci z domova.
Největší část z nich (38,9 procenta) má přitom za sebou alesepoň deset let praxe celkem a stejný je podíl těch, kdo uvedli, že v oboru, v němž nyní hledají práci, mají šest a více let praxe. Většina z dotázaných (60 procent) se ve svém oboru považuje za více zkušené.
Stejný podíl lidí (60 procent) preferuje práci na HPP oproti živnostníkům. 694 jedinců se pak vyslovilo pro práci na plný úvazek, 396 částečný úvazek kombinovaný s vlastními projekty a 230 pro částečný úvazek, ale pro více klientů. V tomto případě mohli respondenti zaškrtnout více odpovědí.
V neposledním případě jsme zjišťovali, v jakém kraji hledají adepti práci. Nepřekvapivě zvítězila Praha (63 procent uchazečů), na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj (12,6 procenta) a na třetím Moravskoslezský (4,6 procenta) a na čtvrtém Středočeský (2,9 procenta). Bezmála pět procent shání práci v zahraničí.