Jiří Kobelka žil ještě před pár týdny svůj „obyčejný“ byznysový život se svým startupem Tatum Blockchain, který poskytuje firmám platformu pro rychlý vývoj blockchainových aplikací. Situace se však nečekaně změnila a koronavirus ovlivnil životy většiny z nás. A změnil život i Jiřího Kobelky, který svoji situaci popisuje od začátku: „ U nás v ulici je velmi hodná paní, která peče chleby. Když přišla epidemie, tak mě a mé rodině přinesla s chleby i ušité roušky. Velice pěkné gesto. Když jsem pak sledoval, jak se vlna solidarity šíří Českem, inspirovalo to mě a mé kolegy k tomu, abychom také něčím přispěli. Přemýšleli jsme jak. Přece jen jsme technologický startup a šít roušky neumíme. Při vyhlášení celostátní karantény jsem se bavil s Českou spořitelnou, která zmínila problém, že firmy přijdou o tržby a finance na udržení provozu a mnoho z nich bude mít problémy i po otevření, což se nyní potvrdilo. Sice může být otevřeno, ale při extrémních omezeních a strachu obyvatel, bude ještě dlouho trvat, než se z toho podnikatelé dostanou… „ A nápad byl na světě. Projektu Zachransvoufirmu.cz dodal Tatum Blockchain potřebnou technologii a Česká spořitelna pomohla vytvořit platební bránu. Pracovali 16 hodin denně a během tří dnů byl základ platformy hotov. Ta dává možnost běžným lidem, aby pomohli například své oblíbené kadeřnici, hospůdce nebo třeba fitness centru. A to tak, že si koupí voucher, který zaplatí hned, ale využijí později. Díky tomu se může firma lépe vypořádat s následky COVID-19. Registrace firem probíhá na webu bezplatně a peníze putují ihned na jejich účet.
Další týdny podpořilo projekt více jak 30 dobrovolníků z řad expertů ve svých oborech a jeho cesta vedla i do virtuálního hackathonu Hack the Crisis, který pod mottem #Bojujemespolecne koordinuje agentura CzechInvest s dalšími partnery. V průběhu hackathonu došlo k představení s projektem Podpoříme.cz, za kterým stojí Jaroslav Textoris z firmy Scenario s.r.o. Projekty se rozhodly spojit a fungují teď pod jedním webem zachransvoufirmu.cz. Aktuálně si žádají i o podporu v rámci programu Czech Rise Up – Chytrá řešení proti COVID-19 a na stole je také možnost převzetí provozu webu Českou fintechovou asociací.
Účastníci hackathonu získají svého tzv. angel mentora, který s nimi pracuje na dalším rozvoji projektu. V případě, že konkrétní projekt uspěje před odbornou porotou, tzv. expert boardem, může začít spolupracovat s vybranými mentory, specialisty ve svém oboru, nebo získá také snadnější přístup k financím. Pomáhají jak vědci z českých univerzit, jako jsou ČVUT, VŠB Technologická Univerzita Ostrava nebo UJEP, tak i jména známá v byznysovém světě jako je Martin Rozhoň, zakladatel VIVANTIS a investor do startupů, Petr Mandík, spolu-zakladatel Happyendu, Dalibor Kačmář z Microsoftu, Petr Šmíd z Googlu nebo Karel Obluk, předseda Business Angel asociace. Zapojených mentorů do hackathonu je už více jako 100 a jejich počet stále roste. Pokryty jsou oblasti jako právní poradenství, marketing a PR, business development, digitalizace zdravotnictví atd. S výběrem mentorů se můžete seznámit přímo TADY.