Inovační ekosystém napříč celou Českou republikou nabízí startupům a inovativním projektům možnost využívat jejich služeb a programů tak, aby se mohly co nejlépe soustředit na svůj byznys a růst. Připravili jsme si pro vás, naše čtenáře, sérii článků, která vám představí vybraná inovační centra a další hráče v jednotlivých krajích po celé ČR. Co dělají, jak to u nich funguje, co mohou startupům nabídnout? Dnes se dozvíte více o Středočeském inovačním centru (SIC), které posouvá střední Čechy vpřed a je firmám partnerem již od roku 2015.
SIC sídlí v Praze, ale jejich pomoc míří ven, do středních Čech. Pomůžou vám, pokud máte nápad, produkt s přidanou hodnotou nebo růstový potenciál. Co vám může SIC přesně nabídnout? Je to třeba program INO#EX zaměřený na inovace produktu a tržní expanzi firmy.
SIC nabízí finanční podporu na tvorbu a vylaďování prototypu nebo celkovou inovací stávajícího produktu. Například vylepšení jeho designu díky špičkovým designerům, se kterými SIC spolupracuje. Dále je program ideální pro další expanzi firmy nebo vylepšení marketingové aktivity, třeba grafického vizuálu. „Program INO#EX je úplně jednoduchý a orientuje se hlavně na konkrétní výstupy, které firmám pomůžou k tomu, aby byly na trhu úspěšné, “ říká Jakub Hudec, Business Innovation Manager ze SIC.
Pro firmy, které stojí před novými výzvami nebo i problémy a ocenily by pomoc špičkových expertů z praxe je zde koučinkový program SIC Platinn. Díky širokému poolu expertů může pomoci právě v té oblasti, která vás zrovna „pálí“. Ideální je také pro firmy, které chtějí dále růst.
SIC umí i propojit na ty správné kontakty. K tomu je určený program SIC Connect, jehož cílem je nalézt toho pravého partnera pro výzkum nebo vývoj. SIC Connect ušetří i čas, a hlavně starosti s hledáním vhodných firem, či výzkumných organizací. „Snažíme se pomáhat firmám a dodávat jenom relevantní propojení, ze kterých může vzniknout reálná spolupráce. Například pro jeden startup jsme zprostředkovali naprosto přesnou expertízu našeho partnera – UCEEB ČVUT. Jiný startup jsme zase propojili na již zavedenou firmu a nyní uvažují nad společným produktem,“ říká Jakub Hudec.
Aktuálně má SIC pod křídly například Santiago chemikálie, firmu zabývající se chemickými syntézami, která se podílela na přípravě látky Remdesvir k vědeckým účelům a spolupracuje mimo jiné se špičkovým výzkumným centrem BIOCEV. V SIC získali Santiago chemikálie jak finanční podporu na rozvoj firmy, ale prošli i programem SIC Platinn. Rodinné firmě Artcarbon zabývající se vývojem nanomateriálů pro filtraci vody, pomohl SIC finančně s vývojem produktu a programem PLATINN, díky kterému si ujasnili svou business strategii. Společnost Varistar, která se věnuje preciznímu zemědělství a nedávno se umístila v kategorii IMPACT STARS vyhlašované v rámci Deloitte FAST 50 CE, se SIC spolupracovala hned na dvou vývojových projektech svého produktu.
SIC se věnuje intenzivně práci se startupy a pokročilejšími inovativními firmami. A jak sami říkají, jejich prioritou je udržovat s nimi dobré vztahy a pomoci jim v dalším rozvoji. Do budoucna chtějí být ještě lepším partnerem a jít vstříc potřebám firem, jak jen to půjde (v plánu je i program pro validaci nápadů), s ambicí celkově tak posouvat střední Čechy a Českou republiku jako takovou.