Společnost CleverFarm nasadila nejmodernější technologie Narrow-band IoT a udržuje náskok v oblasti inovací pro precizní zemědělství.
Jednoduchá a přehledná aplikace CleverFarm umožňuje zemědělcům sledovat on-line nepřeberné množství parametrů o stavu půdy, úrody a sklizně. Jako první společnost v České republice využila kromě sítí LoRa a Sigfox také nejmladší technologii IoT sítí zvanou Narrow-band. Ta výrazně zlepšuje přenos informací mezi čidly a koncovým zákazníkem.
Moderní síť, postavená na základech Vodafone, má nejlepší pokrytí na území ČR (rovných 100 %) a poskytuje výrazně lepší dostupnost signálu i v prostředí, kde jiné technologie selhávají. Především se jedná o uzavřené prostory v podobě skladovacích hal nebo sil, dále zvyšuje i spolehlivost podzemních senzorů, které jsou využívány kupříkladu na golfových hřištích.
„Svým zákazníkům dodáváme ta nejlepší možná řešení, proto neustále sledujeme nejnovější trendy, které náš servis posouvají zase o úroveň výš. Ať už se jedná o LoRa, Sigfox, nebo nově i síť NB-IoT. Česká republika má v této oblasti momentálně oproti světu výrazný technologický náskok. NB-IoT dokáže v kombinaci s čidly spolehlivě přenášet informace i v místech, kde by jinak zemědělec nemohl naší aplikaci využít a tím byl ochuzen o potřebné informace. Jsme první společnost v ČR, která tato řešení nabízí. Zákazníci se mohou navíc těšit z jeho přínosů bez toho, aniž by se museli starat o technologickou stránku věci. Od toho jsme tady koneckonců my,” uvádí Adam Zlotý, ředitel společnosti CleverFarm.
„V technologii NB-IoT vidíme obrovský potenciál především do budoucna. Očekáváme, že většina světových mobilních operátorů zavede tuto technologii do dvou let, a to společně s roamingem tak, jak jej známe ze sítí GSM. Výhody to bude mít především pro velké zákazníky, kteří nebudou muset dále řešit, v jakých zemích se nachází jejich majetek a jakým způsobem ho monitorovat. Při využívání našich produktů budou moci vše sledovat v jedné aplikaci CleverFarm, “ dodává Zlotý.
Co je internet věcí?
Internet věcí (z anglického výrazu Internet of Things, neboli IoT) umožňuje kontrolu a komunikaci nejrůznějších zařízení a spotřebičů mezi sebou navzájem nebo přímo s člověkem, a to prostřednictvím bezdrátového přenosu dat přes mobilní sítě. Tato vzájemně propojená zařízení zajišťují sběr velkého množství informací, které mohou najít využití v nejrůznějších oblastech průmyslu, zdravotnictví, meteorologii, dopravě, nebo inteligentní elektroinstalaci.
Co je síť Narrow-band?
Nejmodernější síť internetu věcí se označuje jako Narrow-band (NB-IoT). Oproti stávajícím sítím internetu věcí představuje NB-IoT speciální úzkopásmovou síť, která je určena výhradně pro přenos dat. Umožňuje připojit jakékoliv chytré zařízení k síti, ať už se nachází kdekoli. Přenos dat probíhá efektivně a baterie umístěná v zařízení vydrží několik let. Velkou výhodou je vysoká dostupnost signálu a jeho dosah i na těžko přístupných místech, v podzemí nebo pod vodou. Všechna koncová zařízení lze vzdáleně řídit a nastavovat pomocí jednoduché aplikace nebo webu.
V České republice je NB-IoT síť přístupná přes technologii miotiq (miotiq.com) společnosti M2MC (m2mc.cz). Se SIM kartou a tarifem od 1 do max. 10 EUR ročně lze přenášet data mezi čidlem a vaší aplikací.
Klíčové výhody sítí Narrow-band představuje:
- Vysoké plošné pokrytí.
- Vysoká prostupnost signálu (přes několik zdí, v podzemí nebo pod vodou).
- Oboustranná komunikace (všechna koncová zařízení lze řídit a nastavovat na dálku).
- Dlouhá výdrž baterie (koncová zařízení vydrží až deset let bez nutnosti dobití).
- Zabezpečení dat (síť je provozována v licencovaném pásmu).
- Levná koncová zařízení (čidla, moduly a další měřicí přístroje).
O společnosti CleverFarm
Česká společnost CleverFarm vznikla v roce 2016 jako poskytovatel komplexních služeb pro moderního zemědělce. Na základě mnohaletých zkušeností a zpětných vazeb od agronomů přináší jednoduchou a snadno využitelnou aplikaci, která zastřešuje všechny výhody precizního zemědělství v jednom. Jedná se zejména o správu pozemků včetně poradenství, IoT senzory, satelitní snímkování, nebo pokročilé analytiky a predikční modely. Zemědělci mohou díky aplikaci CleverFarm snižovat své náklady, zvyšovat kvalitu produkce a efektivněji hospodařit s vyššími výnosy. Společnost působí na českém a slovenském trhu, svoje řešení ale dodává i na zahraniční trhy nejen v Evropě.