Ve dnech 19.–20. ledna proběhnul v karlínské kanceláři technologické společnosti Ackee ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a Nadací Open Society Fund (OSF) hackathon FakeHacks. Šlo o cca 24hodinovou akci, při níž programátoři ve spolupráci s datovými analytiky, designéry a žurnalisty intenzivně pracovali v týmech na vlastních projektech. Cílem bylo vytvořit aplikace, které pomohou s problematikou fake news.
“Nesnažíme se nikomu vnutit konkrétní jedinou pravdu. Jde nám především o ověřování informací a jejich dokládání zdroji. Právě s tím mohou technologie snadno pomoci. Na FakeHacks se nám utvořilo 14 týmů a každý se zaměřil na něco trochu jiného. Např. jsou tady aplikace, které odhalují falešné profily na Facebooku či twitterové boty. Některé nástroje hledají původní zdroj článku a všechny jeho publikované verze, zjišťují, zda je fotografie upravená nebo kdo vlastní web, na kterém je obsah vyvěšen,” okomentoval cíl hackathonu a vznikající projekty Dominik Veselý, CTO Ackee.
Na prvním místě se umístil tříčlenný tým s projektem MindBrella. Jde o plugin do Google Chrome, který vyhodnocuje důvěryhodnost FB skupin a stránek podle množství sdílení z dezinformačních webů. Vývojáři Martin Vastl, Jakub Bareš a designér John Roose ho během 24 hodin vymysleli, nakódili a nainstalovali do prohlížečů. Získali hlavní cenu 30 000 Kč. “Budeme aplikaci postupně zdokonalovat a pak se ji budeme snažit zpopularizovat na Facebooku,” řekl John Roose, jeden z autorů. MindBrella je podle něj neziskový projekt a bude záležet jen na uživatelích, zda ho přijmou.
Na druhém místě skončil nástroj Source Check. Projekt, který si za cíl stanovil zjednodušit přístup k meta-informacím o zpravodajských portálech. Například umožňuje rychle zjistit vlastníka portálu, mediální skupinu, přítomnost portálu na seznamu dezinformačních webů, nosná témata a klíčová slova. V neposlední řadě pak částečně mapuje přejímání informací mezi různými weby.
O třetí místo se dělily dva týmy:
Projekt BreakTheBubble, gamifikovaná aplikace, která dokáže podle zdroje a obsahu článků upozornit čtenáře na to, že čtou pouze jednostranně orientované texty a že by mohli “vystoupit ze své sociální bubliny” a přečíst si články také z jiných zdrojů. Uživatele znázorňuje v aplikaci animovaná postavička kostlivce, která na sebe podle zdroje čtených obsahů obléká atributy představující východoevropské či západoevropské smýšlení.
Druhým projektem na třetí příčce je nástroj Relationeer. Aplikace hledá propojení mezi uživateli na Facebooku. Na vstupu jsou facebooková jména určité skupiny uživatelů a výstupem je graf, ze kterého je patrné, kdo je jak moc aktivní, kdo má vztahy s kým, jak silné a co konkrétně mají tito uživatelé společného apod.
“Abychom ani nezúčastněné nepřipravili o informace o projektech, představíme všechny nápady, které vznikly na FakeHacks, a to pomocí hlasovacího systému organizace Prezident 21. Každý se tak může během následujícího týdne seznámit se 14 projekty a ohodnotit je podle sebe. Hlavní smysl veřejného hlasování vidíme v tom, že všechny projekty získají větší pozornost, což si rozhodně zaslouží. Nyní přemýšlíme nad způsobem, jak účastníky dál podpořit, aby mohli na svých projektech pokračovat a své nápady dotáhnout. Rozhodně nechceme, aby skončily společně s hackathonem,” doplnila Petra Knýblová, PM v Ackee.
Mentoři a porotci mimo Ackee byli: Josef Šlerka (NFNZ), Radka Pudilová (OSF), Roman Máca (Think-tank Evr. hodnoty), Lukáš Hána (GrowJOB Institute), Daniel Mrózek (Dataweps), Petr Hamerník (Geneea), Marek Krčál (Avast Software), Štěpán Rezek (Barclays), Martin Podařil (TA ČR), Jaroslav Kábele (ČTK), Jan Cibulka (Samizdat).
Mezi partnery akce patří: Prezident 21, Tyinternety.cz, Protišedi.cz, Proudly, projekt Krimyš, Czech startups.org, Asociace společenské odpovědnosti, Rádio 1, Mattoni, Košík.cz, Smarty drink, Club-Mate, Dáme Jídlo a Bageterie Boulevard. Databáze a analytické nástroje poskytli partneři Dataweps, Geneea a ČTK.