Ladislav Čapek založil již několik projektů od startupu Geosense/Cleerio až po Intellmaps, který letos slaví 2 roky od svého založení. Všechny projekty mají jedno společné – zabývají se mapami. Intellmaps se věnuje nejnovějšímu vývoji map, tedy 3D mapám. Během několika hodin dokáže vytvořit tzv. „digitální dvojče“ v přesné podobě původního objektu, a to jak z konkrétního měření, tak i z původních starých plánů.
Potřebujete zjistit, kudy vede stoupačka ve staré budově nebo ohromné poliklinice? Ladislav pro Intellmaps pořídil jako první ve střední Evropě unikátní technologii pro scanování budov mobilním laserskenem, která dokáže s vlastnostmi přesné GPS pořídit sférické snímky. Ty jsou zobrazeny jako obarvené georeferencované mračno bodů s přesností na několik cm vně i uvnitř budovy a ukládají se přímo do cloudu. A právě s tímto projektem a navazující indoor navigací se inkubovali i v evropském vesmírném inkubátoru ESA BIC Czech Republic. Mají za sebou rovněž několikaměsíční program CzechStarter agentury CzechInvest.
Jaký má background? Proč ho tak lákají startupy? V čem vnímá největší přínos inkubačních programů CzechInvestu? A jaké má plány do budoucna? Na to jsme se zeptali Ladislava Čapka, zakladatele startupu Intellmaps, který mimo jiné vyhrál 5G ideathon v rámci konference 5Gthon v únoru tohoto roku v Praze.
1) Ladislave, v úvodu jsme lehce zmínili váš background, ale je toho mnohem více. Představte se nám.
Mapy jsem měl rád od malička, a tak volba studia byla jasná, od zeměměřické průmyslovky přes geodezii na ČVUT a následné doktorandské studium až po zahraniční školy v Dánsku nebo v Egyptě. Poté jsem strávil 5 let na stážích v oboru ve Spojených státech amerických, pracoval pro dvě nadnárodní korporace a dokončil švýcarské MBA na americké univerzitě.
Když jsem pak viděl, za kolik prodáváme korporaci software pro geoinformace, řekl jsem si, že je zde obrovský potenciál na trhu a založil jsem Geosense. Udělali jsme tenkrát jednoduché cenově dostupné webové řešení pro místní samosprávu. Nejdříve se nám všichni smáli, ale my jsme tím dokázali změnit trh a získat tisíce měst a obcí v Čechách a následně i v zahraničí. Přes CzechInvest jsme se dostali do Silicon Valley, což byla skvělá životní zkušenost a otevřelo nám to dveře k investorům. Podařilo se nám získat několik milionů eur na úspěšnou expanzi do zahraničí, především do Spolených států amerických, kde jsme měli stovky zákazníků. To byla meta, po které jsem svůj podíl ve firmě prodal a „vyexitoval“
2) Založil jste již několik startupů. Co vás na nich tak láká? Dynamičnost? Adrenalin? Nové nápady? A proč právě Intellmaps?
Po posledním exitu jsem měl dva roku konkurenční doložku, kdy jsem pracoval v korporaci. Sice se mi podařilo z ročního obratu do 8 milionů vytvořit do dvou let 120 milionů v objednávkách, ale chyběl mi pořádný tah na branku a více inovativnosti.
Třeba teď se v geo oboru začínají využívat úplně nové technologie na mapování indoor, jako je SLAM (Simultaneous localization and mapping), které umožňují s laserskenem mapovat ve 3D s přesností na několik centimetrů. Výsledkem může být opravdová virtuální realita budovy, tam je ale ještě dlouhá cesta. Dříve se například soubor se zaměřenou budovou vešel s pár MB na jednu disketu, dnes ale obsahuje stovky GB dat. Musí se přijít na to, jak je generalizovat, udělat 3D indexaci na serveru, optimalizovat na front endu apod. To je obrovská VÝZVA!
Samozřejmě další výzvu představuje to všechno zabalit do nějakého použitelného produktu pro koncové zákazníky, ukázat jim ROI (return on investment) a vše marketovat. Je potřeba najít novou díru na trhu a tam být ten nejlepší a co nejrychleji expandovat. Je to opravdový adrenalin, při kterém musíte stíhat několik činností současně, to mne opravdu baví.
3) Agentura CzechInvest vás podporuje již delší dobu. Povíte nám jak?
Poprvé jsme se s CzechInvestem setkali při naší „jízdě do Silicon Valley“, byla to skvělá zkušenost a můžu ji každému doporučit. Letos končíme program v inkubátoru Evropské kosmické agentury, který má pod patronací právě CzechInvest. Na závěr jsme pak úspěšně prošli programem CzechAccelerator. Takže moje osobní zkušenosti s lidmi z CzechInvestu jsou poměrně bohaté a jejich služby mohu doporučit. Někdy si ani nejsem jistý, zda to jsou běžní státní zaměstnanci, protože se opravdu snaží i nad jejich povinnosti.
4) Poslední roky jsou pro startupy těžké i s ohledem na aktuální situaci ve světě. Jak to vnímáte vy?
Osobně si nemyslím, že by to nápady s dobrým business potenciálem měly nějak moc těžké. My máme jak stabilní přísun nových zakázek, tak se nám ozývají i případní investoři. Spíš bych řekl, že několik předposledních let bylo pro startupy extrémně jednoduchých a třeba investoři byli ochotní jít i do více rizikových projektů, což se v poslední době jen vrací k normálu. Celkově jsem ale optimistický a každá krize znamená pro startupy novou příležitost.
5) Jaké jsou vaše budoucí plány? Na co se těšíte?
My jsme právě dokončili základní produkt Intellmaps „Digitální dvojče“, takže nyní ho potřebujeme hlavně prodávat. Máme v plánu i další technologické novinky, o kterých zatím nemohu mluvit, ale už teď víme, že budou na světě technologicky unikátní. Co se týče obchodní expanze, tak máme v blízkém horizontu v plánu německý trh, což je velký náročný IT trh, který je od nás pár hodin cesty autem.
Pokud některý čtenář dočetl až k těmto řádkům a Intellmaps je zaujal, budeme rádi za doporučení na nové zákazníky nebo spolupracovníky. Děkujeme a rádi se opět podělíme o náš příběh.
Hezké léto!
zdroj: Intellmaps