Patrik Kruntorád je spoluzakladatelem českého startupu Flowlance, který pomáhá projektům a podnikatelům s dvěmi nejdůležitějšími částmi byznysu – s penězi a časem. Prostřednictvím nástroje od Flowlance dokáže uživatel ušetřit peníze a čas tím, že u jejich kalendářů generuje faktury během pár chvil.
V současné době je Flowlance součástí „světa investic“ a to díky Investiční akademii pro startupy, která se uskutečnila minulý rok (2022). Právě teď se připravuje Investiční akademie 2023, jejíž první workshop se uskuteční už 1.listopadu 2023 v Praze. A stále je šance se do ní přihlásit!
Co Patrikovi, jako zakladateli startupu v rané fázi, Akademie přinesla? Proč do toho jít?
V následujícím rozhovoru Patrik rozebírá své zkušenosti, výzvy a přínosy, které Investiční akademie přináší early stage founderům a poskytuje inspiraci pro ty, kteří uvažují o její účasti.
1. Ahoj Patriku, díky, že sis na nás udělal čas. Pojďme začít tím, že nám řekneš, co dělá Flowlance a jak dlouho se mu věnujete?
Ahoj, děkuji za pozvání. Ve Flowlance pomáháme solo-podnikatelům s automatizací administrativy, a to přímo z jejich kalendáře. Jsou to lidé, kteří mají hodně klientů a desítky různých schůzek týdně, takže Flowlance je pro ně takový supercharged kalendář, který jim dělá druhý mozek při podnikání. Teď se mu věnujeme něco přes rok a je to jízda. Od března jsme spustili MVPčko, alfa testování, udělali jsme mírný pivot a teď se připravujeme na re-launch a brzy nás čeká další investiční kolo.
2. Jaká témata tě – jako early stage Foundera – nejvíce lákala ze všech témat prezentovaných v rámci Akademie?
Nejvíc mě lákala témata pitch deck, konvertibilní půjčka a Series A. Pitch deck, protože pitch je pitch, a vždycky hledáš něco, co ti pomůže vylepšit tvé sdělení, odlišit se a přemýšlet nad tím jinak. Konvertibilní půjčka, protože to je instrument, který tě jako foundera v early stage fázi nejvíce zajímá. Zejména pokud se s tím člověk nikdy předtím nesetkal, tak možnost probrat to s lidmi z praxe je velmi cenná. Series A, abych věděl, co nás jednou čeká, plánoval do budoucna a myslel napřed.
3. Mezi účastníky se sešli docela zajímaví early stage founders, kteří asi řeší podobná úskalí při podnikání. Rozuměli jste si spolu?
Za mě bylo spektrum účastníků širší, než jsem čekal. Bylo tam hodně founderů z deeptech nebo hardware startupů, vědců apod. Networking byl poměrně krátký, ale vždy byl dostatek času domluvit si kafe mimo investiční akademii. Nejlepší čas na networking byla krátká pauza mezi přednáškami. Rozšíření networku s mentory bylo fajn, s některými jsme v kontaktu do teď – i s účastníky.
4. Co ti z Akademie nejvíce utkvělo?
Asi nejvíc to, jak je důležité plánovat několik investičních kol dopředu, nastavení konvertibilní půjčky, další různé právní mechanismy a víc informací o Due diligence. Zajímavý byl i business plán a čísla se kterými plánovat.
5. A co Ti přineslo nejvíce?
Nejpřínosnější bylo vidět, jak moc důležité je nastavení cap tablu již od samotného začátku. Je to věc, na kterou by si člověk měl opravdu dávat pozor a pořádně se nad tím zamyslet. Pro nás konkrétně to přineslo velkou pomoc s dotažením našeho angel round.
6. Byl jsi pak ještě s lektory v kontaktu? Pomáhali ti dále s něčím?
Byl. Liliana Unachukwu z Pipette & Chart se s námi ochotně sešla při product research, Havel a Partners nám zase pomohli připravit convertible. Takže závěrem Investiční akademie to určitě nekončí.
7. Pokud toto čte nějaký další early stage founder, doporučil bys mu další běh Investiční akademie?
Určitě, protože nejspíš v tom plave a neví kam prvně skočit jako každý na začátku, takže trochu navnímat prostředí mu jenom pomůže. Pokud je to first time founder a investoři a investice jsou pro něj nové téma, tak je to skvělá vstupní brána do tohoto světa, jak k informacím, tak k networku.
zdroj: Flowlance