Kreativita není jen špetkou koření v receptu na technologická řešení – je jejich základem. Podobně jako kuchaři dodáváme neotřelé ingredience, mícháme nečekané kombinace… a samotné vaření můžeme nechat na umělé inteligenci. Jak ale na začátku odšpuntovat kreativitu v sobě samých? Přijďte se inspirovat od šesti masterchefů, kteří své know-how představí na konferenci WebExpo. Pod jejich pokličku nahlédnete 28.–30. května 2025 v pražském Paláci Lucerna.
Uvařeno s GenAI a GenUI
Jak použít generativní AI nejen pro chatboty? A jak umělá inteligence ovlivní vztah člověka a technologií v příštích letech? O tom na WebExpo popovídá oblíbený vývojářský speaker Tejas Kumar. Autor bestsellerů a moderátor podcastu ConTejas Code odhalí, jak ji využít k tvorbě dynamických uživatelských rozhraní. Díky 23 letům zkušeností od designu přes frontend a backend až po DevOps dobře ví, jak propojit technologii s intuitivním uživatelským zážitkem. A jak tvořit digitální produkty, do kterých se uživatelé budou vracet jako do své oblíbené restaurace.
Narativita virtuální reality s plnou chutí
Co je WebXR a jak ho mixovat s generativní umělou inteligencí? Zkušený softwarový inženýr Adam Filandr ukáže, jak servírovat pohlcující XR zážitky přímo v prohlížeči a jaké ingredience jsou klíčové pro úspěšný vývoj.
Za pozornost stojí i Filandrův projekt NeoFables – připravil první plně umělou inteligencí generovaný VR zážitek ve WebXR, ve kterém se snoubí vypravěčské umění s nejnovějšími technologiemi AI a VR. Jeho práce dokazuje, že když se správně zkombinují inovace a kreativita, vznikají jedinečné digitální lahůdky.
Data jako na stříbrném podnose
Má kreativita místo i v tak exaktní disciplíně, jakou je sběr dat? Rozhodně ano, dokazuje datová vědkyně Nadieh Bremer. Naučte se díky její přednášce vizualizovat grafy pomocí d3.js, předního nástroje pro vytváření interaktivních vizualizací dat online. Bremer přiveze pražskému publiku kopu praktických tipů a triků. Přesně namíchaná kombinace kreativity a analytického myšlení vám pomůže proměnit syrová čísla v poutavé příběhy.
Pro šťavnaté kódování
Proč vařit úplně od nuly, když máme k dispozici polotovary z kvalitních surovin? Vývojář Steven Wright předvede, jak překonat technologické výzvy chytře a s dávkou kreativity. Ve své přednášce vás naučí používat mindset „out of the box“ při práci s osvědčenými nástroji od Pythonu, přes Puppeteer, responzivní animace po AI nástroje pro video produkci. Výsledkem bude inovativní a uživatelsky dobře stravitelný produkt.
Fugu na talíři
Rowdy Rabouw nám na WebExpo naservíruje pořádnou porci inovací díky projektu Fugu! Tento ambiciózní počin od Google, Microsoftu a dalších otevírá webovým aplikacím přístup k funkcím, které dříve patřily jen nativním programům – například pokročilá správa souborů, komunikace s Bluetooth a USB zařízeními nebo integrace s operačním systémem. Připravte se na menu plné praktických ukázek, které vás přesvědčí, že budoucnost webu chutná lépe než kdy dřív.
Recept na prototypování UI s ComfyUI
Lukáš Pitter ve své přednášce vysvětlí, jak využít AI a nástroj ComfyUI k rychlému prototypování uživatelských rozhraní a automatizaci designových procesů. Na vlastní oči uvidíte, jak tyto technologie mohou designérům usnadnit práci, zrychlit iterace a nechat jim víc prostoru na kreativní „dochucování“ finálního návrhu. Pitter také v přednášce poodhalí, jak se díky těmto novým nástrojům promění role designéra a jak bude vypadat budoucnost UI designu.
Vidíme se na WebExpo 28. až 30. května?
Také naše redakce míří na konferenci WebExpo. Potkejme se v prostorách pražského Paláce Lucerna nebo na některé ze třech parties. Jedna z nejvýznamnějších technologických konferencí ve střední Evropě proběhne od 28. do 30. května.
V ceně základní konferenční vstupenky jsou desítky přednášek speakerů, kteří patří ke špičkám technologických oborů, a také tři interaktivní mikro workshopy. Zastavte se i s vašemi ratolestmi – na WebExpo si užijí řadu IT workshopů nebo dětský koutek s hlídáním.
Vstupenky na konferenci pořídíte na www.webexpo.net/tickets.
zdroj: WebExpo