COVID změnil mnoho věcí a to včetně fundraisingu. Od sledování online přenosů až po účast na soutěžích pro startupy a jejich organizování. Během pár dní přešel nejen svět byznysu do onlinu. A to znamenalo adaptaci na nové prostředí. Tomáš Cironis, zakladatel platformy Startup Kitchen, přináší několik tipů založených na zkušenostech. Tyto tipy nikdy nezestárnou.
Začněte věcmi, které se nezměnily – stále musíte analyzovat a pochopit své cílové publikum, což vyžaduje čas strávený průzkumem. Stejně jako naučit se svůj pitch a zvládnout ho za tři nebo čtyři minuty.
Tipy, jak dominovat během online pitchingu:
1 / 7 – Neseďte
Během offline pitche byste pravděpodobně stáli na pódiu, takže ani před kamerou neseďte. Ne proto, že by to vypadalo hůře, ale proto, že stání vám umožní lépe dýchat při mluvení a snadněji používat řeč těla. Ujistěte se, že je kamera ve výši vašich očí (nebo o něco výše). Evokuje to, že jste v rovnocenném postavení s ostatními.
V závislosti na vašem rozpočtu doporučuji investovat nějaké peníze do lepšího fotoaparátu a stativu. A ujistěte se, že za vámi není žádné světlo a že je obecně osvětlení v místnosti dostatečně dobré.
2 / 7 – Vaše pozadí
Předem spusťte fotoaparát a zkontrolujte, zda za vámi není nic, co by upoutávalo nežádoucí pozornost. To znamená žádný koš na prádlo, ani rozházené papíry. Doporučuji zvolit pozadí knihovny nebo bílé zdi s nějakým uměleckým dílem. Osobně nejsem velkým příznivcem věcí jako virtuální pozadí, ale pokud tuto možnost preferujete, najděte si takové, které nějak souvisí s vámi nebo s vaším podnikáním.
3 / 7 – Šum na pozadí
I když jste přípravě věnovali 100 %, může nastat situace, kdy vám kolega, spolubydlící nebo dítě začne volat, mluvit nahlas nebo vydávat jiné zvuky. Pak se vám může hodit některá z populárních “aplikací pro potlačení hluku”. Podívejte se na aplikaci Krisp, Neutralizer nebo Audacity.
Nezapomeňte také vypnout mobilní telefon a oznámení na počítači, abyste se vyhnuli “pípání” příchozích zpráv, upozornění kalendáře, Slacku atd.
4 / 7 – Používejte dvojitou obrazovku
Pokud si můžete dovolit luxus dvou obrazovek, nastavte si na jednu obrazovku powerpoint a na druhou sebe. Pak můžete sledovat reakce publika a i oni mohou vidět vaše emoce a udržovat oční kontakt. Před sdílením obrazovky se ujistěte, že máte vyčištěnou plochu a že na ní nejsou žádné webové stránky, které by publikum nemělo vidět. Také si předem nahrajte svůj zkušební pitch a pak se podívejte, zda se vám líbí vše, co se tam děje. Je to stejné, jako byste trénovali před zrcadlem pro offline pitch.
5 / 7 – Překontrolujte si technologii
Ďábel se skrývá v detailech, takže si dvakrát nebo třikrát zkontrolujte technologii, i když jste považováni za mistra online schůzky. Zkontrolujte, jaké je nejlepší místo pro stabilní připojení k internetu, zda vám funguje zvuk a video, zda máte připravený pitch deck, zda máte dostatek baterie a tak dále. Jste připraveni? Pak to ještě jednou dvakrát zkontrolujte.
6 / 7 – Předveďte skvělé otázky a odpovědi
Když je pitch hotový, přichází na řadu otázky a odpovědi. Buďte aktivní a staňte se šéfem diskuse. Nemusíte čekat, až moderátor přečte otázky v chatovacím okénku nebo umožní členům poroty klást otázky – můžete to udělat sami a ukázat jim svůj přístup. Buďte připraveni opět sdílet obrazovku a vrátit se zpět do svého pitch decku nebo odpovídat také v chatovacím okně. Ukažte jim fyzicky i mentálně, že otázky posloucháte a jste připraveni na diskusi. Podporujte dialog.
Buďte šéfem diskuse. Říká se, že citát roku 2020 bude buď “jste ztlumený”, nebo “promiňte, pokračujte”, takže dejte svým otázkám a odpovědím řád.
A ještě jedna věc – po skončení otázek a odpovědí se ujistěte, že jste odpojeni nebo “ztlumeni”, než začnete hodnotit svůj výkon, ostatní soutěžící nebo otázky poroty…
7 / 7 – Následné kroky
Jakmile soutěž skončí, další částí je obvykle networking, kde se můžete se všemi stýkat a setkávat, získávat zpětnou vazbu, navazovat nová obchodní přátelství atd. Dejte tedy dohromady pár vět a napište děkovný e-mail členům poroty a všem, kterým jste se představili.
Můžete přidat i nějaká “zábavná fakta”, která nebylo možné sdělit během krátkého pitchingu, nebo poslat samotný pitch deck. Vřele doporučuji udělat to přes LinkedIn, e-maily jsou přehlcené a všichni tak mohou průběžně sledovat vzájemný pokrok.
Online prostor není jednoduchý, ale můžete z toho vytěžit maximum – ušetřené množství času investujete do rodiny nebo do sebe. Nechte si nějaký čas offline, abyste si odpočinuli. A pak se znovu pusťte do online fundraisingu. Možná se vám podaří oslovit jakéhokoli investora na světě během jediného telefonátu.
Tak ať to stojí za to!
zdroj: Startup Kitchen
autor: Tom Cironis
foto: Adobestock