V4 Innovators in Israel Training je název v pořadí již 3. běhu inovačně-rozvojového programu, který si klade za cíl pomoci startupům a inovačním centrům ze zemí V4 s budováním inovačních ekosystémů a rozvojem podnikání na zahraničních trzích. V tomto případě v Izraeli, v zemi, které se přezdívá Startup Nation. A co více, má ambice svou pozici dále vylepšovat a nově si říká Scaleup Nation. Startupy jí už nestačí.
Jedenácti denní program se uskutečnil převážně v izraelské Haifě, ale také v Jeruzalémě a Tel Avivu od 4. do 16. září 2022. Celkem 28 účastníků z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska mělo unikátní příležitost sdílet zkušenosti, nasát atmosféru a poznat fungování jednoho z nejlepších startupových a inovačních ekosystémů na světě. Program zajišťovalo Ministerstvo zahraničních věcí státu Izrael pod vedením agentury MASHAV. Za českou stranu byla organizace zajištěna Ministerstvem Průmyslu a Obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Zastupitelským úřadem ČR v Tel Avivu.
„Vybraní zástupci z řad českých start-upů a inovačních center získali během jedenáctidenního pobytu v Izraeli praktické nástroje a kontakty pro uplatnění svých podnikatelských záměrů a hodnocení tržního potenciálu inovativních myšlenek, řešení, produktů či služeb,“ říká Petr Kopeček z CzechInvestu a dodává: „Do roku 2030 chceme být inovačním lídrem minimálně v rámci CEE regionu a inspirujeme se mimo jiné právě v Izraeli, který je v otázkách inovací již nějakou dobu jednou z nejúspěšnějších zemí na světě.
České barvy na programu skvěle reprezentovalo 6 start-upů, konkrétně: Big Terra a Lukáš Tůma, Ullmanna a Martin Ullmann, Stimvia a Jaroslava Glaserová, iParcely a Kateřina Bortlová, La Viva a Zora Střelcová a OmniCrane a Richard Novák. Programu se zúčastnilo také Jihomoravské inovační centrum (JIC) a Středočeské inovační centrum (SIC).
Program nabídl desítky přednášek zaměřených na rozvoj podnikání jako ideace, klíčové faktory akcelerace a růstu, způsoby získávání zákazníků, rozvoj značky při budování podniku a mnohé další. „Asi nejlepší workshop, který mě doopravdy posunul dál byl na téma pitching a networking od Ariel Beery, tolik praktických a nekonformních informací v jedné přednášce bylo k nezaplacení,“ říká Richard Novák ze startupu OmniCrane, jež je zároveň etickým hackerem, učitelem na Fakultě Informatiky a Statistiky na VŠE a v Izraeli také začíná spolupráci co by hostující učitel na místní univerzitě.
„Za mě bych vypíchla také workshop ohledně strategického brandingu jako nástroje prodeje od Sharon Gesthalter. Izraelský přímočarý přístup k obchodování a obchodní strategii obecně je něco, na čem bychom v Česku měli zapracovat. Osobně si myslím, že nám tady chybí trochu sebevědomí, abychom dokázali hrdě nabízet naše unikátní produkty. Neměli bychom zapomínat ani na sdílení nápadů, ty nám totiž hlavně na začátku vývoje určitě nikdo jen tak nesebere,“ doplňuje Zora Střelcová, zkušená výzkumnice v nanotechnologiích a zakladatelka a CEO startupu La viva.
Mimo přednášek a workshopů se účastníci podívali i do místních inovačních center, akcelerátorů a univerzit jako proslulý Technion v Haifě, Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, Israel Innovation Authority, Israel Inovation Institut, City Zone Tel Aviv, m-Simlex, Road2, Trendlines Incubator a další. „Izraelské prostřední nabízí jedinečný a těžko přenositelný přístup k inovacím a startupům, jejich pověstné přímé jednání chucpe, úzké propojení s armádou nebo práce s talentem a přistěhovalci. Věřím ale, že na základě tohoto programu se nám podaří alespoň některé tyto inovativní přístupy uplatnit i v Česku,“ vysvětluje Lenka Podjuklová, vedoucí výzkumu, transferu a spolupráce ze Středočeského inovačního centra.
V programu nechyběly také networkingové akce. V Jeruzalémě byl pro účastníky uspořádán panel se spoluzakladatelem a CEO inovační a komunitní platformy Made in Jerusalem – Royem Munin, zakladatelem a CEO místního venture kapitálového fondu Jumspeed Ventures Benem Wienerem a zakladatelem a CEO startupu Urbanico Yuvalem Shafririm. Následující den se konala v Tel Avivu networkingová akce pod patronátem ambasád V4, kam přišli hosti napříč telavivským inovačním ekosystémem, investoři a zástupci firem. „Cenné byly také networkingy mezi účastníky programu, kteří mohli porovnat různé přístupy k podpoře podnikání napříč zeměmi V4 a navázat vztahy pro budoucí spolupráci a přátelství nejen v Česku, ale i v sousedních státech. Věřím, že se nám na program podaří v budoucnu navázat podobnými iniciativami, např. v rámci připravovaného projektu Internacionalizace, nejenom v Izraeli, ale i v dalších zemích, které jsou lídry inovačního ekosystému,“ popisuje přidanou hodnotu programu Petr Kopeček, který má mezinárodní spolupráci pro startupy v CzechInvestu na starosti.
Závěr programu proběhl za účasti velvyslanců zapojených zemí, za českou stranu rozdal certifikáty a zapojil se do networkingu český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. „Velmi oceňuji tuto i podobné bilaterární vědecko-podnikatelské spolupráce mezi Českem a Izraelem, se kterým máme dlouhodobě skvělé vztahy. Bylo inspirativní zde potkat nadané inovátory nejenom z Česka a pobavit se s mini o jejich výzvách, které každodenně při podnikání řeší. Přeji jim mnoho úspěchů a hlavně globální ambice, které jim pomohou uspět i v tak konkurenčních prostředích jako je Izrael.“.
Cílem projektu V4 Innovators in Israel Training Program je naplňovat cíle stanovené v Inovační strategii ČR 2019-2030, zejména aktivně podporovat rozvoj start-upového prostředí v ČR a internacionalizaci inovativních podniků. Projekt je financován ze 4/5 prostřednictvím Mezinárodního visegradského fondu a z 1/5 ze strany Státu Izrael.
zdroj: CzechInvest