Ondřej Kolařík, ředitel a zakladatel startupu ARBO Technologies s.r.o., zasvětil svoji podnikatelskou kariéru vývoji nástroje pro usnadnění a zpřesnění výstupních dat potřebných pro práci arboristů. Pomocí vlastního softwaru Adbian provádí analýzy skrze testování 3D modelů získaných na základě vstupních dat ve formě kvantitativních znaků, fotografií či skenu. Cílem je odhalit nejen stromy pro okolí nebezpečné, ale také stromy rizikové pouze zdánlivě a předejít tak jejich zbytečnému kácení. Data dokazují, že silné vzrostlé stromy jsou přínosnější než drobné, čerstvě vysazené stromečky. A pokud si dospělé stromy můžeme ještě chvíli nechat, využijme toho.
Ondřej se svým pitchem vyhrál AI Startup Pitch Contest v Brně pořádanou Technologickou inkubací agentury CzechInvest a platformou Startup Kitchen a zároveň čerstvě získal investici 100 000 Eur od společnosti JIC Ventures. Proč se spustil zrovna do této problematiky? Co by chtěl ve svém vývoji ještě dokázat? Nejen na to jsme se Ondřeje zeptali v našem společném rozhovoru.
1) Ondřeji, proč se věnujete zrovna skenování stromů? Vidíte to jako poslání svým způsobem chránit životní prostředí?
V ARBO vidíme svou práci jako technologickou revoluci v oboru arboristiky. Celý obor arboristiky nejen zajišťuje bezpečnost, ale také udržuje vzrostlé stromy v mimolesním prostředí, což mimo jiné výrazně přispívá k ochlazování našich přehřátých ulic. Když technologie pomáhají expertům lépe hodnotit stromy nebo hodnotit větší množství za stejný čas, znamená to v principu méně kácení a méně nutných řezů, což lze vnímat jako úspory veřejných financí, zvýšenou bezpečnost ve městech a zvýšení celkových ekologických benefitů, které nám stromy poskytují.
Osobně mě nejvíce naplňuje spojení zajímavých technologií s bojem proti projevům klimatické změny.
2) Máte ještě v hlavě další nápady, jak zlepšit software?
Určitě! Naše plány na rozvoj produktů jsou velice rozsáhlé. Jelikož se pohybujeme v oblasti, kde technologické firmy příliš neexpandují, vidíme potenciál pro další rozvoj technologií jako téměř nevyčerpatelný. Největší potenciál vnímám v následujících pěti až deseti letech právě v oblasti umělé inteligence.
3) Řekl byste, ze svých vlastních zkušeností, že v našem českém prostředí je dostatek příležitostí a vhodných podmínek pro vstup nových inovativních firem na trh?
Určitě jsou oblasti, kde by české startupy mohly mít mnohem lepší podmínky, jako je například nová legislativa ohledně ESOPu, nebo v množství administrativní zátěže pro podnikatele, která je v porovnání se zahraničím značná.
Ale v podnikání je třeba přijmout, že podmínky nikdy nebudou ideální a pracovat s tím co má člověk k dispozici. V Česku je rozhodně s čím pracovat a věřím, že české inovace mají světu co nabídnout.
4) Podnikání nemá pevně stanovenou pracovní dobu. Mnohdy slýcháváme, že podnikání je těžké a časově náročné. Zbývá Vám ještě nějaký volný čas pro sebe? Jaký máte osobní tip na udržení tzv. work-life balance?
Ano, myslím si, že v tomto ohledu nejsem výjimkou mezi ostatními podnikateli. Práce může zabrat většinu času dne, a tak je důležité umět správně určovat priority. Pokud 10-12 hodin denně věnujete práci, často to znamená, že ostatní aspekty vašeho života budou trpět. Obdivuji kolegy, kteří dokážou skloubit podnikání s rodinným životem, ale ve fázi, kde se momentálně ARBO nachází, si to pro sebe zatím nedokážu představit.
Nicméně tam, kde nechci dělat kompromisy, je zdraví. Pro mě to znamená zdravý spánek, vyvážená strava a fyzická aktivita, čili nejen zatěžovat hlavu, ale také tělo. Bez pravidelného pohybu si nedokážu představit den. Když namáhám pouze mozek a ne tělo, špatně spím, což vede k většímu stresu a poklesu produktivity. Osobně pro mě fyzická aktivita představuje absolutní nezbytnost. Občasný uvědomělý odpočinek také není na škodu.
Ale těžko radit, každému vyhovuje něco jiného, a nejspíš je důležité vypozorovat funkční vzorec v závislosti na jednotlivce a jeho životní fázi.
5) Dokázal byste říct na závěr tři klíčová slova, co by vystihovala vaši podnikatelskou cestu až sem?
Learning – pro mě osobně jde o období největšího učení se v životě.
Riziko – 90% startupů to nedá. V praxi to znamená neustálý tlak a riziko neúspěchu, se kterým je potřeba naučit se koexistovat.
Štěstí – bez podpory a pořádné dávky štěstí bychom tu už dávno nebyli.
zdroj: Arbo Technologies