V České republice jsou zatím pojmy Alexa nebo Google Home neznámé, nicméně v USA vlastní tento chytrý reproduktor 18 % dospělých obyvatel a letos by měl celosvětový počet těchto zařízení překročit 100 milionů. Chytrý reproduktor, zjednodušeně řečeno, je zařízení, které se skládá z reproduktoru, mikrofonu a je připojeno na internet, připravené splnit cokoliv na povel od nastavení alarmu, přečtení záznamu v kalendáři, přidání položek do nákupního seznamu, přes aktuální předpověď počasí až po poslech prakticky jakéhokoliv rádia na světě.
S ohledem na fakt, že všechny tyto činnosti lze aktivovat vzdáleně, bez potřeby mít volné ruce, se těší tato zařízení velmi rychlé adaptaci a není tak divu, že BMW integruje Alexu do všech aut vyrobených od března 2018.
Ani jedno ze dvou nejrozšířenějších zařízení není zatím v češtině. Nicméně Google veřejně oznámil podporu češtiny do konce roku 3 . Olomoucká komunita vývojářů z Google Developer Group se nejen proto rozhodla zorganizovat další hackathon, který proběhne od 30.11. do 2.12., právě na téma hlasových aplikací pro tato zařízení, které podobně jako mobilní telefony mají svá tržiště aplikací. Inspirací jim mohou být některé úspěšné aplikace ze zahraničí jako například Marvee, které slouží seniorům, aby jednoduchým hlasovým povelem dali svým blízkým vědět, že jsou v pořádku, nebo aplikace Trivia Hero, ve které účastníci soutěží ve svých znalostech podobně jako ve hře Riskuj. Zveme tedy každého, koho hlasové technologie mohou zajímat, aby se přihlásil na http://hackcamp.cz.
Partnery hackathonu „Ok, Google, do a Hackathon“ jsou GUG.cz, Edhouse, Signify (Philips Lighting), Status Quack a coworkingové centrum Vault 42.
Dále akci podpořily společnosti ConfigAir, OLC systems a RPishop.cz.