Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium otevřela na začátku října nové coworkingové a eventové prostory určené pro technologicko-startupovou komunitu. Coworkingové centrum Next Zone vzniklo v nevyužitých prostorách starých dílen a šaten školy a přeměnilo zapomenutou část školního pozemku na živé centrum inspirace a vývoje. Vydali jsme se na prohlídku komentovanou samotným spoluzakladatelem Next Zonu Petrem Štěpánkem a při této příležitosti jsme využili i možnost k jeho důkladnému vyzpovídání.
Petr toho má za sebou ve svých 21 letech opravdu hodně. Pracoval na elektrických longboardech Flashboard, kvůli kterým podnikl ve svých 18 letech také 3měsíční byznys trip do Číny. Staral se o technickou stránku startupu Undout, o kterém jsme psali ve Startupech na mušce, kde designoval hardware dřevěných budíků. Aktuálně rozjíždí biotech startup Macromo, který míří se svojí vizí analýzy celogenomových sekvencí výš než kdy dřív. A do toho všeho zakládá Next Zone.
Next Zone je rozdělen na dvě propojené, ale samostatné poloviny. Tou první je Maker Space, dílna plná strojů, kde se mísí hloučky středoškolských studentů se soustředěnými startupisty vyvíjejícími jejich produkt. Moderní stroje nakoupené hlavním městem doplňuje sada starších a převážně manuálních strojů, které již škola vlastnila, ale léta nepoužívala. Ty mají na „stará kolena“ novou funkci – zaškolují ty, kteří s podobnými stroji nikdy nedělali nebo si potřebují znalosti osvěžit. Druhá polovina Next Zone je Event Space, ve kterém aktuálně dochází k finálním úpravám. Event Space je navržený od začátku s vizí hybridních akcí. Po obvodě sálu je rozmístěno 26 přípojných míst pro kamery, streamy bude možné dělat až s pěti kamerami najednou. Sál je nejen next-gen, ale i velmi příjemný, a tak akorát rozměrný pro střední eventy.
Po prohlídce jsme si se zakladatelem Next Zone a zapáleným startupistou Petrem Štěpánkem sedli a zeptali jsme se ho na to, jak s nápadem vytvořit coworkingové centrum přišel, jak pokračují finalizace Event Spacu i jaká je jeho vize pro Next Zone do budoucna.
Ahoj Petře, ze všeho nejdřív se musím zeptat – jak to děláš, že máš ve 21 letech za sebou dva startupy, třetí rozjíždíš a do toho zakládáš Next Zone?
Začínal jsem se vším již při nástupu na střední školu, takže se to vše rozložilo do několika posledních let. Momentálně studuji na ČVUT, na fakultě biomedicínského inženýrství již třetím rokem. Ve svých projektech jsem se vždy snažil využít zkušenosti z budování těch předchozích. První startup, na jehož založení jsem se podílel se jmenoval Flash Mobility, jehož cílem było nabídnout v ČR vyvinuté elektrické skateboardy. Zrovna jsem v tu dobu studoval třetím rokem na SSPŠ. Po zisku první investice jsem s kolegy odletěl do Číny, kde jsme se starali o vývoj a hledání výrobních partnerů. Poté jsem se věnoval několika dalším hardware startupům až jsem dostal myšlenku založit komunitní prostor Next Zone, vzhledem k tomu, že mi moje předchozí minulost ukázala, že není možné postavit téměř nic bez správného týmu lidí. Právě díky správnému týmu jsem se mohl nedávno pustit do práce na startupu Macromo, který se svým zaměřením pohybuje na pomezí biologie, techniky a medicíny.
Jak jsi s nápadem využít nepoužívané prostory Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia přišel? A nebál ses, že na to nebudeš mít čas?
Jednoho dne, když jsem byl ještě v prvním ročníku na SSPŠ, jsme se spolužáky narazili na opuštěné a chátrající prostory místních dílen. V tu dobu jsem vedl odpolední semináře, na kterých jsem skupinu dalších nadšenců učil elektrotechniku. Neměli jsme se ale bohužel kde scházet. Přišli jsme tedy za panem ředitelem Radko Sáblíkem s návrhem toho, že jednu místnost v dílnách zrekonstruujeme a vytvoříme z ní tzv. studentskou laboratoř. Přes letní prázdniny jsme tedy začali s rekonstrukcí vlastními silami. Výsledkem byl první zárodek myšlenky, která se následně rozvinula v současný Next Zone.
Setkal ses někde s problémy? Ať už ze strany ředitele nebo hlavního města Prahy?
Již od začátku nám byli jak pan ředitel Sáblík, tak pan radní pro školství Vít Šimral, velmi naklonění a celý záměr stále aktivně podporují. Prezentaci rekonstrukce zbytku dílen do současné podoby Next Zone Maker Space jsme například prezentovali skrze využití virtuální reality. Přinesli jsme si VR headset s modelem budoucích prostor na schůzku s panem radním. I přesto, že to byl velmi neobvyklý přístup skrze něž žádat o finance na rekonstrukci, jsme se setkali s pozitivní odezvou ze strany magistrátu hlavního města Prahy.
Kdy bude Event Space dokončený? A pro koho bude primárně určený?
Event Space je určený pro lidi, které spojuje chuť věnovat aktivně rozvoji svých dovedností, a přitom získávat nové konexe. Slavnostně jsme ho otevřeli v říjnu tohoto roku. Převážně na akce pořádané u nás chodí studenti a zástupci české startupové komunity. Neomezujeme se však pouze na ně. Náš Event Space je nejlépe připravený pro pořádání technologicky zaměřených akcí, primárně zaměřených na budoucnost oborů, jakými jsou například rozvoj umělé inteligence, biotechnologií, virtuální reality a podobných. Specializujeme se na hybridní akce, kde se mohou účastnit lidé nejen fyzicky přítomni v hledišti, ale také online účastníci skrze naší webovou platformu. Například nedávno se u nás konal v tomto režimu Future Port Youth anebo jsme také byli ve spojení s astronauty z mezinárodní vesmírné stanice.
A co Maker Space? Kdo si k vám může přijít pracovat na svém prototypu?
Momentálně v Maker Space nastavujeme procesy toho, jak bude fungovat členství. Několik prvních týmů už je jeho součástí v jeho pilotním provozu. Budeme využívat modelu hardware inkubátoru. Liší se od běžných maker space tím, že členové musí projít přijímacím řízením, které bude pravidelně probíhat v Next Zone Event Space v podobě hackathonů či soutěží. Po obdržení členství jim však nebudou poskytnuty pouze prostory, ale i velmi potřebný mentoring a školení obsluhy veškerého vybavení na prototyping, včetně CNC obráběcích strojů, řezacích laserů na kovové i nekovové materiály a 3D tiskáren.
Jak by si shrnul vizi Next Zone? Kam bude v budoucnu směřovat?
V Next Zone chceme nabídnout lidem místo, ve kterém vznikají inovativní nápady. Z toho důvodu právě pracujeme na rozšiřování našich kapacit. Na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu stavíme novou budovu, která bude obsahovat mimo jiné elektro laboratoř a rozšíření Maker Space a také další prostory pro startup inkubátor. Dále také chceme pokračovat a podporovat konání vzdělávacích akcí či akcí co propojují komunity u nás v Event Space. U nás jsou a budou vždy vítány neziskové organizace, školy, univerzity, studentské spolky a vznikající startupy.
Díky moc za rozhovor, přejeme hodně štěstí a těšíme se až Next Zone zase navštívíme!