Kdo ovládne národní kolo soutěže Creative Business Cup?
- národní kolo soutěže Creative Business Cup 2020 se uskuteční 22. září 2020 od 18:00 v brněnské Industře
- soupeřit mezi sebou bude devět nejkreativnějších startupů České republiky
- vítěz bude reprezentovat Českou republiku na globálním finále soutěže v Kodani
Móda, software, design, budoucnost stravování, vzdělávání či životní prostředí. To jsou oblasti, kterými se zabývají ty nejinovativnější a nejkreativnější startupy České republiky. Devět nejlepších z nich se zúčastní národního finále mezinárodní soutěže Creative Business Cup, které organizuje už potřetí agentura CzechInvest. O tom, který startup svou kreativitou zaujme porotu nejvíce a stane se absolutním vítězem, se rozhodne v brněnské Industře už dnes večer od 18:00.
Kulturní a kreativní průmysly jsou v České republice na vzestupu. Dle údajů statistického úřadu Evropské unie (Eurostat) posledních šest let exponenciálně roste jejich podíl na hrubé přidané hodnotě České republiky. Kreativní průmysl navíc podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu tvoří 6,5 % hrubé přidané hodnoty všech nefinančních podniků, tj. míry příspěvku výrobců nebo odvětví k HDP.
Jako modelový byznys pro inspiraci mladých lidí, studentů i výzkumníků, aby své myšlenky realizovali prostřednictvím založení nové inovativní firmy, mohou sloužit právě startupy. Ty jsou významnou hnací silou hospodářského rozvoje, zvyšují produktivitu ve společnosti a přispívají k rychlejšímu vývoji nových technologií. „V CzechInvestu podporujeme rozvoj startupů, malých a středních podniků a jejich inovativních nápadů. Oblast kreativní ekonomiky má podle nás velký potenciál zejména do budoucna. Proto jsme vedle organizování Creative Business Cupu přišli například s projektem Creatinno, jehož cílem bylo zmapovat kreativní průmysly v České republice a v přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti malých a středních podniků z oblasti kreativních průmyslů. Bez kreativity se neobejde kvalitní výzkum, inovace ani vzdělávací proces. Nové technologie dávají prostor pro kreativní řešení problémů a společenských výzev,“ říká Patrik Reichl, generální ředitel CzechInvestu.
Národní kolo v brněnské Industře bude večerem plným kreativity, zábavy a startupových pitchů. Odborná porota i partneři zde vyhlásí tři nejlepší české projekty. Absolutní vítěz pak pojede reprezentovat Česko na globální finále do Kodaně a získá například divokou kartu do finále Visegradské čtyřky Startup World Cup & Summit 2020 a řadu dalších cen. Porota vybere z devíti startupů, kterými jsou Affini Creative, CityZen, DEEPTIME, FaceUp, Fluidum Té, Forsage, Hayaku, Ofform3D a Petshare. Jejich inovativní produkty pochází z oblasti designu, módy, hudby, 3D tisku, software, budoucnosti stravovaní a životní prostředí.
„Město Brno se snaží vytvořit dobré podmínky pro inovační podnikání. S Jihomoravským krajem a univerzitami jsme už v roce 2003 založili inovační centrum JIC. Pět let propojujeme regionální podnikatele s kreativci pomocí kreativních voucherů, pro příští rok na ně vyčleníme 4,5 milionu korun. Usilujeme také o vytvoření zázemí pro profesionály v různých odvětvích kreativního průmyslu. K tomu směřuje přestavba někdejší káznice na Cejlu na Kreativní centrum. Než se to ale podaří, mohou se designéři, herní vývojáři, nahrávací studia a další usadit v novém kreativním hubu KUMST. První zájemci se do něj budou stěhovat během podzimu. A protože jen v brněnských firmách spadajících mezi kulturní a kreativní průmysly pracuje přes 20 tisíc lidí, nepřekvapuje mě, že v letošním národním kole soutěže Creative Business Cup má Brno své zástupce. Považuji tuto akci za přínosnou, protože dává startupům šanci se zviditelnit a lidé si sem mohou přijít pro inspiraci, jak skloubit tvůrčí činnost s podnikáním,“ říká brněnská primátorka Markéta Vaňková.
Loňský ročník národního kola soutěže Creative Business Cup ovládl startup Snuggs, který vyvíjí a vyrábí menstruační kalhotky, plnohodnotnou náhradu za vložky a tampóny. „Vážíme si toho, že jsme v loňském roce Creative Business Cup vyhráli. V době konání nám soutěž přinesla mediální pozornost a tím i potenciální partnery a zákazníky,“ popisuje Linda Šejdová, zakladatelka startupu Snuggs. V roce 2018 na bedně vítězů stanul startup miomove, který vyvíjí chytrou stélku do bot nejen pro sportovce.
Národní kolo soutěže Creative Business Cup podporují vedle CzechInvestu i další vládní agentury, regionální zastupitelstva a jiné komerční subjekty. V posledních letech se podpora kulturních a kreativních průmyslů rozvíjí stále více a lze předpokládat, že tento trend bude i pokračovat. „Vážíme si toho, že tento projekt podpořili partneři, jako je Microsoft, JIC, Magistrát Brno, Kreativní Brno, ČSOB, Roklen 24, Czechstartups.org, Y Soft Ventures, Industra, H40, Impact HUB, Fundlift, Startup World Cup & Summit, SLEVOMAT, Busyman a Nation 1. Umožňují nám tak úroveň soutěže nadále zvyšovat a přispívat k větší konkurenceschopnosti českých projektů na mezinárodní scéně,“ říká Markéta Mentelová, specialistka na kreativní průmysly CzechInvestu a jedna z organizátorů národního kola soutěže Creative Business Cup a dodává: „Tato akce je pro nás skvělou příležitostí, jak zviditelnit potenciál České republiky na poli kulturních a kreativních průmyslů a ocenit startupové projekty, které tu vznikají.“
O soutěži Creative Business Cup
Creative Business Cup Foundation je nezisková organizace, která se zabývá podporou startupů z oblasti kreativních průmyslů. Od roku 2012 každoročně pořádá mezinárodní soutěž Creative Business Cup, která má za cíl podporovat kreativní startupy, propojovat je navzájem a pomoci jim při hledání investora i dobývání zahraničních trhů. Organizátorem českého národního kola soutěže je již třetím rokem Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.
O CzechInvestu
Agentura CzechInvest naplňuje klíčovou úlohu v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě. Unikátní spojení regionálního, centrálního a mezinárodního působení zajišťuje integritu služeb a schopnost propojovat globální trendy s regionálními podmínkami v České republice. Jedním z hlavních cílů CzechInvestu je přeměna České republiky v inovačního lídra Evropy. CzechInvest je státní příspěvkovou organizací podřízenou Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR. Založen byl v roce 1992.
Finalisté národního kola Creative Business Cup 2020
Cesta za udržitelnou produkcí zeleniny a potravinovou soběstačností začíná u každého doma. Firma Affini Creative proto navrhla mikropolíčko pro pěstování drobné listové zeleniny a rostlin, tzv. microgreens. V hydroponických miskách si může každý jednoduše vypěstovat například rukolu, ředkev, koriandr nebo luštěniny a nepotřebuje k tomu žádnou půdu ani velké množství vody. Produkty jsou vhodné do každého bytu, domu, školy či kanceláře.
2. CityZen
CityZen přináší oděvy z přírodního bavlněného materiálu, které mají několik uživatelsky přívětivých vlastností. Firma při výrobě využívá technologii, díky které na oblečení neuvidíte pot ani skvrny. Z vnější strany je oděv voděodolný a méně se špiní. Zároveň zůstává prodyšný a navozuje pocity lehkosti a sucha. CityZen nabízí ponožky, trička, polokošile a košile na běžné nošení i do práce. Trojice zakladatelů z Chrudimi se snaží podporovat tuzemský trh, proto všechny produkty vyrábí v Česku.
3. DEEPTIME
Deeptime vyvíjí luxusní reproduktory, které jsou určené pro milovníky designu i nejnáročnější hudební nadšence. V loňském roce firma jako první na světě uvedla na trh audio sestavu vyrobenou z křemičitého písku s využitím technologie 3D tisku. Tento proces na rozdíl od klasických konvenčních způsobů umožňuje vyrábět akusticky laděné reproduktory komplexních tvarů a velikostí. Deeptime nabízí zákazníkům reproduktory s nadčasovým zvukem, které jejich interiéry navíc obohatí o originální estetický prvek.
4. Face Up
Každý čtvrtý student má zkušenosti s šikanou. Na 160 tisíc studentů jenom v USA odmítá jít do školy, protože se bojí o své bezpečí. Startup FaceUp.com se rozhodl zakročit a přináší do boje proti šikaně webovou a mobilní aplikaci, která se zaměřuje vedle obětí šikany také na mlčící většinu. Tedy jedince, kteří o šikaně často vědí, z nějakých důvodů se však obávají učiteli svěřit. Díky této platformě to mohou udělat anonymně a mimo prostředí školních lavic. Produkty firmy využívá přes 1 800 škol v několika zemích světa od Jihoafrické republiky až po USA.
5. FluidumTé
Čaj je druhým nejvíce konzumovaným nápojem na světě hned po vodě. Jeho příprava je tak trochu rituál, bohužel na něj mnohdy ve spěchu nemáme čas. Pro takové chvíle a mnohé další vzniklo Fluidum Té, BIO tekutý čajový extrakt, spojující v sobě bylinnou tradici a nové technologie. Tekutý obsah sáčku Fluidum Té stačí nalít do čtvrt litru studené či libovolně teplé vody a máte hotovo. Kdykoliv a kdekoliv. Rychle a jednoduše. I bez vaření.
6. Forsage
Forsage pomocí technologií usnadňuje život zkušeným včelařům a snaží se zefektivnit jejich práci. Propojení tradičního oboru a informačních technologií má navíc pomoci zatraktivnit včelařství i mladé generaci. Firma vyvinula senzory do včelích úlů, které sbírají data a odesílají je do webové aplikace. Včelař tak přesně ví, co jeho včely potřebují a jak se mají. Nashromážděná data navíc vedle včelařů mohou sloužit také vědcům a analytikům.
7. Hayaku
Zrakově postižení lidé nemohou bez pomoci okolí používat peníze. Většina bankovek na sobě nemá žádnou hmatovou značku a pokud ano, tak se rychle opotřebí. Proto společnost Hayaku vyvinula Cash Reader, mobilní aplikaci, která pomáhá rozpoznávat hodnotu bankovek lidem se zrakovým postižením. Je optimalizována pro funkce iOS VoiceOver a Android TalkBack. Uživatel namíří kameru telefonu na bankovku, technologie založená na umělé inteligenci ji rozpozná a sdělí její hodnotu uživateli, a to buď hlasově, nebo pomocí vibrací. Aplikace zatím dokáže rozpoznat přes 800 bankovek u více než 90 světových měn.
8. Ofform3D
Ofform3D je první české studio, které využívá digitální technologie v módě a propojuje tak svět fyzický s digitálním. Poskytuje módním návrhářům služby zrychlující proces navrhování, věrnou 3D vizualizaci díla a digitální módní přehlídky s možností volby digitálních modelek. Dematerializuje konstrukci návrhu. Tento přístup k módě je efektivní, šetrný k životnímu prostředí a reaguje na probíhající změnu zákaznických potřeb a očekávání.
9. Petshare
Webová aplikace Petshare spojuje dobrovolné pečovatele s majiteli domácích zvířat a útulky pro zvířata. Nabízí bezplatné řešení péče o domácí mazlíčky. Na českém trhu byla spuštěna v září 2019 jako komunitní projekt zaměřený na sociální dopady, do budoucna má firma ale i globální ambice. V rámci programu společenské odpovědnosti zřídil Petshare také nadaci Petshare Supports Foundation na podporu útulků pro zvířata a zlepšení pohody opuštěných zvířat.