Inovační ekosystém napříč celou Českou republikou nabízí startupům a inovativním projektům možnost využívat jejich služeb a programů tak, aby se mohly co nejlépe soustředit na svůj byznys a růst. Připravili jsme si pro vás, naše čtenáře, sérii článků, která vám představí vybraná inovační centra a další hráče v jednotlivých krajích po celé ČR. Co dělají, jak to u nich funguje, co mohou startupům nabídnout? Dnes se dozvíte více o ostravském MSIC.
Ostrava je progresivní startupové město (v reportu Startup Blink 2020 má nejvýraznější růst z celé ČR) a jejím nejvýznamnějším hráčem je Moravskoslezské inovační centrum Ostrava (zkráceně MSIC), to bylo založeno v roce 2017 a sídlí v bývalém Vědecko-technologickém parku Ostrava, z kterého se stal tzv. T-Park a kde dnes najdete také coworking, či laboratoře.
Pokud jste firma z moravskoslezského kraje s inovativním produktem a globálním potenciálem, jistě vás bude zajímat, co MSIC regionálním startupům nabízí. První, na co pravděpodobně narazíte, bude tzv. Start-up Voucher, což je poměrně přísná soutěž (v posledním období přijali do programu jen 7 z 32 přihlášených firem), která vybraným firmám pomůže finanční injekcí až 500 tisíc korun. Přidanou hodnotou pro všechny přihlášené projekty, ať už úspěšné nebo neúspěšné, je perfektně propracovaný B-canvas a zpětná vazba na něj od expertů z řad zkušených podnikatelů. Pokud nemáte ambice expandovat a jste spíše regionální firma typu gastro, služby nebo řemesla, zajímat vás bude spíše Voucher pro začínající firmy, který má o něco mírnější kritéria a nabízí maximální finanční pomoc ve výší 150 tisíc korun – určitá míra inovace se ale stále očekává.
MSIC vám může nabídnout i koučinkový program MSIC Expand. Jak funguje? MSIC zaplatí experta, který vám pomůže úspěšně připravit a zrealizovat inovace či najít nové růstové příležitosti v boji se stagnací – to celé ve velmi osobní rovině. Nejnovějším přírůstkem mezi službami je také MSIC Impuls, který vznikl v minulém roce jako odpověď na epidemii Covid-19 a který vám může pomoct například s cashflow nebo s orientací na současném trhu.
Byznysové myšlení má několik fází, které definují proměnu zaměstnance v podnikatele. V té první potenciální podnikatel neví, s jakou vervou se do podnikání pustit a vnímá silné překážky rozjezdu. Podnikání připouští pouze jako jednu z možností, jedná se tedy o jakousi pre-inkubační fázi. V té druhé už ví, že podnikání je cesta, kterou se chce vydat, konzultuje a validuje s prvními potenciálními zákazníky. Ve třetí fázi již svůj business nastartuje, zařídí si živnostenský list a z projektu se stává firma se vším co k tomu patří. Ve čtvrté fázi firma roste, má zákazníky a vydělává. V páté fázi si uvědomí, že potřebuje expandovat; firma potřebuje škálovat a expandovat. „MSIC pomáhá podnikatelům ve všech zmíněných fázích kromě té první. Jestli má pro něj smysl podnikat, si musí každý v hlavě srovnat sám. Vlastní motivace je klíčovým faktorem úspěšné spolupráce,“ dodává Irena Hluchníková, manažerka Startup Community MSIC.
A v čem je MSIC speciální? Nabízí nadstandardní míru koordinace a spolupráce. Jednotlivé instituce krajské startupové infrastruktury spolu totiž úzce spolupracují v rámci pracovní skupiny MSIC Start Up Community, která váš startup propojí s dalšími subjekty, které by mu mohly také pomoci. Velmi důležitý pro MSIC je také IdeaHub, sdílené vývojové pracoviště. Pointou IdeaHubu je matchmaking, ať už mezi firmami samotnými nebo firmami a studenty. Třeba i váš startup získá díky dobře fungujícímu propojení s nedalekou Vysokou školou báňskou cennou pomoc z řad jejich studentů.
MSIC má aktuálně pod svými křídly mnoho zajímavých startupů, zmíníme si zde tři z nich. Invent medical stojí za 3D tisknutými protézami, vložkami do bot nebo helmami pro novorozence, vše navrhnuté a vytisknuté na míru. Startup Yakna vyvinul neurorehabilitační kufřík s hrací deskou, kostkami a dalšími prvky určenými k rehabilitaci a diagnóze. Společnost Sprayvision dokáže nalakovat auto precizním nanesením, které neplýtvá materiály. Aktuálně navazují spolupráci s Porsche Engineering, kteří sídlí v Ostravě.
V blízké budoucnosti MSIC plánuje rozjet webový portál Podnikavý Region, který bude přinášet regionální články ze startupového prostředí a pomůže rozjíždějícím se projektům lépe se zorientovat v možnostech podpory. Cílem je motivovat k podnikání a prohlubovat vztahy mezi startup komunitou. To pomůže realizovat ambiciózní plán Moravskoslezského inovačního centra podpořit do roku 2026/27 na 1600 nových podnikatelských projektů. Vzhledem k tomu, že Ostrava patří mezi nejrychleji rostoucí startup ekosystém v České republice, není to nesplnitelný cíl.