Zásadní investice do budoucnosti českého průmyslu. Ministerstvo průmyslu a obchodu podepsalo s agenturou CzechInvest smlouvu k projektu Technologická inkubace. Z programu The Country for the Future na něj půjde 1 miliarda korun. Během 5 let se tak podpoří na 250 inovativních technologických startupů v 7 klíčových oblastech, mezi kterými mimo jiné je umělá inteligence, kreativní průmysl, kosmické technologie, jaderná fyzika aj. Začínající firma tak bude moct získat až 5 milionů korun.
„Podpora inovačního potenciálu je jedním z klíčových nástrojů rozvoje konkurenceschopnosti České republiky. Dlouhodobě proto investujeme do vědy, výzkumu a inovací, jen letos to bude 38 mld. Kč. V souladu s Inovační strategií ČR chceme být nejen zemí vysoce odborných znalostí a pokročilých technologií, ale rovněž místem pro nejvýznamnější světové vědecké kapacity,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Technologická inkubace je v tomto ohledu zásadní investicí do budoucnosti českého průmyslu a věřím, že se přihlásí začínající firmy se zajímavými a kvalitními projekty.“
Uchazeči, tedy inovativní startupy, kteří uspějí, získají na nákup služeb finanční podporu až 5 milionů korun. Kromě financí je pro začínající firmy připraven také „inkubační balíček“, což znamená zásadní rozdíl mezi inkubací a klasickou dotací. S firmou bude po dobu až dvou let intenzivně pracovat tým expertů, který jí pomůže s vlastním byznysem, ale také s právním servisem, marketingem či financemi. Klíčovou oblastí poradenství a mentoringu přitom budou konkrétní technologie.
„Nový projekt Technologická inkubace staví na existujícím systému podpory, kdy jeho nedílnou součástí bude spolupráce s krajskými inovačními a technologickými centry. Vychází ze zkušeností z už realizovaných projektů, zejména z velmi úspěšného projektu vesmírného podnikatelského inkubátoru ESA BIC, který má za sebou pět let cílené podpory technologických startupů,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.
Technologická inkubace se pod hlavičkou státu uskuteční v tematických podnikatelských inkubátorech, tzv. BICech (Business Incubation Centre). Startupy zde budou po inkubační dobu až dvou let získávat know-how a expertízu, která jim pomůže s rozvojem. Některé ze sedmi podnikatelských inkubátorů mají navíc ještě hub, což je jakási nadstavbová platforma, kde se budou potkávat stakeholdeři z velkých i malých podniků, akademické sféry, státní správy, krajů, měst a obcí. Huby si kladou za cíl rozvíjet konkrétní obory a propojovat startupy s uvedenými subjekty.
Technologická inkubace se zaměří na sedm klíčových oblastí:
- mobilita budoucnosti = Mobility Innovation Hub
- umělá inteligence a IT = AI hub
- kreativní průmysly = Creative BIC
- udržitelnost a ekoinovace = EcoTech hub
- kosmické technologie = Space hub
- jaderná a částicová fyzika = CERN BIC
- chytrá řešení v oblastech zdravotnictví, farmacie, kybernetické bezpečnosti aj. = Tech 4 Live Hub
„Pro CzechInvest představuje systémový projekt Technologická inkubace nový milník, ve kterém spojíme naše mnohaleté aktivity na podporu startupů, rozvoje investičních projektů, inovací a vědecko-výzkumných aktivit do jednoho kompaktního celku,“ říká generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Technologická inkubace je projekt pro budoucnost. Rozvíjíme v něm progresivní sektory i příležitosti pro inovativní technologické firmy a jejich úspěšnost v celosvětovém měřítku.“
Zapojení partnerů ze soukromé i akademické sféry umožní inkubovaným firmám využívat vyspělou technologickou infrastrukturu či konzultovat řešení se zkušenými odborníky. Ať už se jedná o konkrétní technologie nebo komerční využití startupových nápadů. Zároveň vznikne prostor pro soukromý sektor – na základě poptávky firem bude možné podpořit konkrétní produkty, které na trhu chybí. Projekt počítá s posílením vazby mezi vědou byznysem a také s tím, že řešení, která díky němu vzniknou, bude možné využívat nejen v partnerských firmách.
Zdroj: MPO