Miro Hachlinec je zakladatel a CEO startupu BeiT, který se zaměřuje na jednotnou softwarovou platformu pro správu bytových domů. Se svým startupem absolvoval loni v listopadu intenzivní program CzechMatch agentury CzechInvest, v jehož rámci konzultoval expanzi do USA s experty a mentory v New Yorku.
Startup BeiT nabízí unikátní řešení správy bytových domů spočívající v chytré hardwarové, založené na internetu věcí (IoT), která je napojena na sofistikovaný informační systém. Ten sleduje a analyzuje energie, automatizuje a sbírá data a stará se o vyúčtování i rozúčtování energií a služeb. Vše je dostupné z počítače nebo mobilní aplikace, což v důsledku zvyšuje tzv. tenant engagement – neboli interakci a komunikaci mezi správcem a vlastníkem, nebo nájemcem. Výhodou pro obyvatele jsou ,kromě tenant engagementu a celkového zjednodušení správy, také minimální vstupní náklady. Aktuálně je řešení zaváděno pro 35 000 bytových jednotek.
Týdenní pobyt v New Yorku není první program agentury CzechInvest, který Miro se svým startupem BeiT absolvoval. S programem CzechMatch se podívali také do Lisabonu, a navíc aktuálně absolvují program CzechStarter. V tomto rozhovoru se zaměříme na zmíněný intenzivní týdenní pobyt v Americe. Miro má s americkým trhem již intenzivní zkušenosti z předchozích firem. Díky těmto zkušenostem jel Miro do New Yorku s jasným cílem. V USA pro něj byla nejdůležitější validace produktu a konzultace go-to-market strategií. Potřeboval ověřit jaká je v USA konkurence a jakým způsobem by měl BeiT při eventuální expanzi do Ameriky postupovat. Během jednoho týdne se jim věnovali američtí mentoři a investoři ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v New Yorku a Brianem Frumbergem z Venture Out, kteří sídlí přímo v New Yorku. Desítky schůzek, networkingových akcí a možností se prezentovat během několika dní dalo startupu BeiT cenné know-how, pro které přijeli.
Spojili jsme se s Mirem a popovídali jsme si o tom, jak intenzivní program CzechMatch probíhal a co startupu BeiT dal.
Ahoj Miro, řekl bys nám trochu více o sobě a startupu BeiT a také proč jste se rozhodli s agenturou CzechInvest vyrazit zrovna do New Yorku?
Jsme mladá firma, která má oproti běžným startupům výrazně komplexnější produkt a tím složitější vývojový cyklus. Proto byla i naše cesta na trh delší. Trvala několik let.
Máme plně digitální řešení pro efektivní management budov, který je hoden 21. století. To bohužel pro uživatele dosud na trhu správy nemovitostí nebyl standard. Náš systém umožňuje řídit náklady domácností, administrativu a údržbu budov z pohodlí domova, přes mobilní aplikaci. Pohodlí a uživatelská přívětivost je ale jen jeden z benefitů. Naše řešení také dokáže generovat nemalé úspory na obsluze správy a také na energiích spotřebovávaných v domácnostech. Vyjádřeno přes indikátor uhlíkové stopy máme sečteno, že globální aplikace našeho systému by zredukovala celosvětové emise o cca 5 %. Pro ilustraci, to je dvakrát tolik, co vyprodukuje letecká doprava. Budovy, lépe řečeno jejich výstavba a životní cyklus, produkují téměř 40 % všech emisí.
Teď rozšiřujeme náš produkt u prvních desítek tisíc domácností v Česku a připravujeme mezinárodní expanzi. Máme již klienty v Německu a další země budeme otevírat postupně. Právě kvůli připravované mezinárodní expanzi jsme se zapojili do programů CzechInvest. Kde lépe se dá vyspělost produktu otestovat než na trhu v USA.
Do New Yorku jste jeli s poměrně jasným cílem. Řekneš nám o něm trochu více? Jak si se na jeho řešení připravoval?
Americký trh, především pro jeho velikost, homogenitu a kapitalizaci, láká většinu podnikatelů. Měl jsem možnost si trh osahat v předchozích angažmá v nadnárodních společnostech i při pobytu v USA. Proto jsem nehledal seznamovací workshop, ale vysoce odborný program, který by dokázal odpovědět na řadu zcela konkrétních otázek, získat specifická data z relevantních tržních segmentů a o konkurenčních firmách. Naším záměrem pak bylo vypracování analýzy product-market-fitu našeho produktu na tamním trhu. Naše příprava nebyla nijak náročná a nelišila se od kroků, které činíme od počátku přípravy na analýzu jakéhokoliv lokálního evropského trhu. Lišil se pouze rozsah, protože americký trh je neporovnatelně vetší.
A jak to dopadlo? Mohl bys představit výsledky analýzy a přiblížit nám co to bude znamenat pro BeiT? Jak celkově hodnotíš program CzechMatch, doporučil bys ho dalším startupům?
CzechMatch byla jedna z cest, jak se dostat blíž k těmto informacím, které není možné plnohodnotně shromáždit na dálku. Co mně v průběhu programu mile překvapilo, bylo množství informací, k nimž jsme se nakonec dostali. Díky vysoké profesionalitě, odbornosti a propojenosti Venture Out s technologickou i oborovou komunitou, jsme nakonec vypracovali plnohodnotnou analýzu trhu a konkurenčního prostředí již v průběhu pobytu v New Yorku. Pro nás z ní vyplynulo velké povzbuzení jak ke koncepci a přínosnosti našeho řešení, tak k možnostem a potenciálu na americkém trhu. Neznamená to pro nás ale bezprostředně vstup na americký trh, a to především pro náročnost vstupu z hlediska lidského a finančního kapitálu. Jakmile ale vyřešíme kapitálovou vybavenost, tak na program CzechMatch určitě navážeme. Program bych určitě vřele doporučil i jiným startupům.
Děkujeme za rozhovor a držíme palce!