S podporou společnosti Microsoft mají mladí inovátoři šanci najít řešení velkých výzev. Grantový program Umělá inteligence pro dobrou věc poskytuje finanční prostředky, technologie a odborné poradenství jednotlivcům i týmům vyvíjejícím zajímavá řešení na pomoc hendikepovaným nebo v oblasti životního prostředí. Své o tom ví například inovativní slovenský startup Rain for Climate, kterému se podařilo vyvinout plán na obnovu stability ekosystémů na celém světě, a to právě za pomoci grantu od Microsoftu v oblasti životního prostředí.
Zatímco veřejnost se stále spíše snaží pochopit samotnou funkčnost umělé inteligence, Microsoft se rozhodl její potenciál uchopit naplno a dát mimo jiné šanci mladým inovátorům zlepšit svět kolem nás pomocí AI technologií a cloudových služeb.
Umělá inteligence ve službách životního prostředí Odborníci ze slovenského startupu Rain for Climate přišli s revolučním řešením, jak pomoci oblastem, které jsou již nyní postižené klimatickou změnou, a obnovit stabilitu klimatu. S tímto nápadem se přihlásili o grant společnosti Microsoft z programu Umělá inteligence pro životní prostředí. A jako zatím jediný tým z České a Slovenské republiky tento grant ve formě přístupu a kreditu na AI platformu Microsoft Azure získali.
„Dle našich propočtů máme zhruba pět let na to, abychom začali jednat, jinak může být ekosystém naší planety nenávratně narušen,“ upozorňuje zakladatel Rain for Climate Michal Kravčík. Unikátní systém, s nímž slovenský startup přišel, funguje na základě sběru dat pomocí dronů. Data jsou následně analyzována a pomocí umělé inteligence vyhodnocována. Výsledkem je pak návrh optimálního řešení pro zadržování vody v postižené oblasti.
Postižení motorem inovací
Řešení na bázi umělé inteligence začínají pomáhat také lidem s postižením. Jako například aplikace Seeing AI napomáhající nevidomým s rozpoznáváním světa. Saquib Shaikh, který v Londýně tento projekt vede, tvrdí, že postižení bývá často hnacím motorem inovací, ne případem pro charitu.
To potvrzuje i mladá inženýrka společnosti Microsoft, Swetha Machanavajhala, která je od narození hluchá. Při využívání Skypu měla problém odezírat ze rtů. Vymyslela proto program, který zvládne rozostřit pozadí při hovorech, a usnadní ji tak komunikaci. Nakonec se ukázalo, že funkce najde široké využití i z hlediska ochrany soukromí, například při videokonferenčních hovorech. A přesně takto vznikají často ty největší inovace – člověk něco vytvoří a poté zjistí, že produkt má mnohem širší využití.
Máte nápad, zapojte se!
Vývojáři, studenti i datoví odborníci mají nyní šanci získat zajímavou výhru i grant, a to v rámci mimořádné výzvy AI for Good Idea Challenge za nápady a myšlenky, jejichž cílem je zlepšit život kolem nás. Termín přihlášek je 24. dubna 2019. Hodnotící komise bude při hodnocení přihlížet z 50 % originalitě dopadu myšlenky, z 20 % proveditelnosti a z 30 % možnosti implementace nápadu. Microsoft přináší pro zájemce inspiraci, jaké možnosti nabízí platforma umělé inteligence.