Začátek října provázel již jedenáctý díl série workshopů Business Shaker, který zve odborníky a experty na jedno místo a posluchačům nabízí možnost namíchat si svůj vlastní podnikatelský koktejl. Každý koktejl má svoji příchuť a tentokrát se o ni postaral David Cikánek ze startupového projektu EXPANDO, který se již pátým rokem věnuje expanzi prodejců na marketplace. Na českém poli jsou zkušenými hráči, jejich domovskou lodí je Amazon a jsou datovým propojením pro Alzu a Mall.cz. Právě díky praxi s Amazonem mají know-how ze zahraničí a teď ho mají možnost zužitkovat na rozšiřující se tržiště v České republice. EXPANDO získávalo zkušenosti s podnikáním v zahraničí i za pomoci 3měsíčního programu CzechAccelerator agentury CzechInvest pro startupy v Londýně.
Jedním z hlavních pojmů, které David vysvětloval, bylo slovo tržiště neboli marketplace. Jedná se v první řadě o místo s jednotnou infrastrukturou, o platformu, kde se setkává více prodejců různých (ale i stejných) produktů. Tržiště mají vytvořený vlastní ekosystém plateb, recenzí a vratek a nabízejí nízké ceny. Na systém tržiště přecházejí nejen e-shopy, ale i srovnávače a internetové aukční síně jako je eBay.
Cílem bylo nejen předat informace o infrastruktuře a výhodách tržiště, ale hlavně pomoci prodejcům rozhodnout se, jestli je pro ně vhodnější klasický e-shop nebo právě tržiště jako je Amazon. To, co jsme se dozvěděli by šlo shrnout na tři cesty, kterými se může prodejce vydat:
- provozovat e-shop přes e-shopové řešení (typu Shoptet nebo Shopify)
- nechat si udělat e-shop na míru
- využít služby některého tržiště
První cesta je ta, na které asi každý začíná a pro většinu prodejců je úplně dostačující. O druhé cestě zase nejspíš každý alespoň přemýšlel – David však vysvětlil, že vlastní e-shop je hodně drahá a pracná záležitost, která není pro každého, a navíc se může finančně vrátit až za dlouho. Předmětem semináře ale byla hlavně třetí cesta – a to marketplace. Dozvěděli jsme se různé podmínky, na základě kterých, lze určit, zdali je pro vás tržiště vhodnou volbou. V první řadě nabízíte produkty, ne služby. Tyto produkty pak musí být vhodné k prodeji na tržišti. Český trh vám je „malý“ a chtěli byste prodávat i v zahraničí a tím zvýšit váš meziroční nárůst. Navíc vás láká jednotná infrastruktura a váš roční obrat je větší než 5 milionů korun.
Hlavní rozdíl mezi e-shopem a tržištěm je v řešení dílčích aspektů prodeje. U e-shopu toho řešíte hodně. Musíte vyřešit kde e-shop bude, kdo se bude starat o zákaznický servis, daně, logistiku, SEO atd. nebo jak budou probíhat platby. Tržiště má naopak všechno zmíněné vyřešeno. Od lokální podpory, přes obchodní podmínky a sklady až po recenze. Váš produkt navíc najde více zákazníků a nikdo neřeší, odkud jste.
Na závěr přidáváme ještě několik zajímavostí posbíraných během workshopu. Věděli jste, že…
… 54 % evropských e-shopů prodává do zahraničí?
Důvodem je vyšší meziroční nárůst prodeje.
… meziroční nárůst při prodeji do zahraničí je o 10 % větší, než když budete prodávat jen doma?
Je to +15 % v ČR oproti +23-25 % při prodeji do zahraničí.
… polovina e-shopů u nás funguje přes Shoptet?
Není důvod bát se jedné platformy, už na ní v polovině případů jste.
… Facebook a Google se postarají dohromady o 70 % návštěvnosti vašeho Shoptet e-shopu?
Drtivá většina vaší návštěvnosti stojí na dvou platformách.
… ne každému produktu se na tržišti daří stejně?
97 % baterií prodaných online v USA se prodá přes Amazon, ale když přijde na online prodanou dámskou módu v Anglii, jsou to jen 4 %.