Chile je země známá svým příznivým podnikatelským prostředím a tvrzením, že na latinskoamerické poměry je nejpodobnější Evropě. Chilané zkrátka chtějí v Latinské Americe vynikat, a proto kladou důraz na vlastní konkurenceschopnost, inovace, moderní technologie a udržitelnost. O tom, že se jim to daří, svědčí například první příčka v žebříčku nejlepších univerzit v Latinské Americe podle Times Higher Education Latin America University Ranking (2020) nebo první příčka v žebříčku nejkonkurenceschopnější ekonomiky regionu s nízkou mírou podnikatelského rizika dle World Economic Forum (2019). Na první pozici je Chile také v žebříčku e-commerce připravenosti dle United Nations Conference on Trade and Development (2019). Pravděpodobně vás tedy nepřekvapí konstatování, že Chile je také země mnohých úspěšných českých investic. Velkou naději však může tenhle vzdálený kraj představovat také pro české inovativní začínající podnikatele. Proč, ptáte se?
Chile hraje prim i v podpoře a lákání zahraničních inovativních startupů, které by svojí aktivitou pozitivně přispěly k rozvoji regionu. Za touto snahou stojí chilský vládní startupový akcelerátor Start-Up Chile, který každoročně otevírá několik výzev určených startupům z celého světa, v rámci kterých lze dosáhnout na financování v řádech desítek tisíc amerických dolarů. To je i případ aktuálně připravovaného letošního již druhého kola výzvy do programu SEED, která by měla být zveřejněná koncem září 2020. V rámci programu SEED lze získat financování ve výši 37 až 75 tisíc USD v závislosti na zvolené verzi programu (základní/prodloužená). Šanci uspět má v každém běhu několik desítek startupistů, musí se ale jednat o projekty staré nanejvýš 3 roky.
Mezi hlavní požadavky patří prvky technologické inovativnosti a pozitivní stopa pro Chile a požadavek full-time účasti teamleadera (případně místního zástupce) v programu. Začátkem července byl program formou webináře organizovaného Oddělením Amerik Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR ( přímý kontakt: Linda Slovaková, slovakova@mpo.cz ) poprvé představen českému publiku zástupcem Start-Up Chile, Key Account Managerem Césarem Jimenézem (záznam lze zhlédnout zde). Užitečné postřehy a inspiraci mohli posluchači načerpat také od druhého speakera, jednoho z minulých úspěšných účastníků programu Lennarta Ruffa, zakladatele úspěšného startupu Recorrido působícího v Chile, Peru a v Argentině. Ten absolvoval program v roce 2014 a dnes je jeho Recorrido jednou z top deseti e-commerce společností v Chile. Lennart se s posluchači podělil o svůj cenný úhel pohledu a potvrdil, že „…v Chile i v celé Latinské Americe je mnoho nevyužitých příležitostí, které byly úspěšně využity v Evropě a které samozřejmě mohou být adaptovány lokálně, a vaše šance na úspěch může být tím pádem vyšší.“
Splňujete-li výše uvedené požadavky a máte-li zájem o expanzi vašeho produktu nebo služby do Latinské Ameriky, pak zpozorněte. Mezi hlavní benefity programu SEED patří kromě výše zmíněného grantu softlandingová podpora v legislativní, účetní a metodické oblasti. Realizační tým bude moci využívat ročního pracovního víza a také bezpočtu příležitostí k networkingu a budování kontaktů zásadních pro expanzi své služby či svého produktu. Postup, jak se přihlásit, si lze nastudovat krok po kroku na stránkách Start-Up Chile. Ke stažení je pdf vzor přihlášky včetně metodických pokynů. Součástí přihlášky je už tradičně 90 vteřinové video prezentující daný startupový projekt a doporučující dopisy. Co k tomu dodává César Jimenéz? „…já myslím, že moje hlavní rada by zněla „buďte zcela upřímní, odpovídejte (pozn. v přihlášce) věcně a jasně, je-li tam dotaz na vaši historii, nebojte se popsat vaši skutečnou historii, protože možná jste součástí cílové skupiny pro tento grant, a potřebujete být velmi přímočaří v této oblasti, protože jeden z nejsmutnějších momentů je zjistit během interview, že část přihlášky nebyla pravdivá, protože já si myslím, že takové chování už by o vás a vašem byznysu dost vypovídalo…“
Desatero úspěchu:
- Čím lepší znalost chilského kontextu získáte, tím lépe budete na samotnou expanzi připraveni. Není nad osobní zkušenost.
- Mějte na paměti, že Chile prochází obdobím sociopolitických změn. Navíc, ačkoliv v ČR máme dojem, že letošní pandemie je již za námi, v Chile byla situace složitější a restart ekonomiky i podpora sociálně slabších vrstev obyvatel budou témata budoucích měsíců i let.
- Hledejte tzv. mezeru na trhu (těch je i přes vyspělost chilské ekonomiky na tamním trhu stále dostatek).
- Snažte se přesvědčit o tom, že používání vašeho produktu / vaší služby usnadní lidem život a ušetří jim čas.
- Zvýšenou pozornost věnujte komunikaci. Španělština je základní předpoklad úspěchu, který by se měl časem promítnout minimálně do vašich propagačních materiálů. Španělsky hovořící obchodní zástupce vzbudí dojem, že máte o chilský trh skutečný zájem.
- Nezapomeňte, že přeci jen nejste v Evropě, ale v Latinské Americe, kde do konverzací vedle obchodu patří i jiné hodnoty (rodina, odpočinek, zábava a volný čas).
- Nesnižujte váhu originality a vizuální atraktivity vašeho produktu.
- Snažte se budovat si od začátku co nejširší síť kontaktů, protože o ní v Chile a potažmo v celé Latinské Americe jde.
- Nezapomeňte, že i nároky chilských spotřebitelů se vyvíjí, takže vsadíte-li například na udržitelnost, pravděpodobně nešlápnete vedle.
- Přemýšlejte v širším kontextu. Uvažujete-li do budoucnosti o expanzi i na další latinskoamerické trhy, přemýšlejte při adaptaci vašeho řešení na tamější poměry tak, že dnešní náklady se vám zítra mohou násobně vyplatit.
zdroj: Start-Up Chile
foto: Adobestock