Co vše je potřeba brát v potaz a jaké kroky učinit před rozhodnutím o expanzi na nový trh? Jak stavět brand a vyvíjet kampaně nejen pro český, ale především pro zahraniční trhy? Jaké jsou největší výzvy, které v takové situaci stojí před firmou, která se rozhodne expandovat? Na takové otázky nabídli odpovědi Robin Švaříček a Radka Jenka Šubířová z P2P carsharingové platformy HoppyGo v rámci workshopu Business Shaker pořádaného agenturou CzechInvest pro zástupce českých startupů, které mají zájem expandovat a škálovat svůj byznys pro další evropské trhy.
Platforma pro sdílení aut mezi lidmi HoppyGo patřící do inovačního centra Škoda Auto DigiLab má s úspěšnou expanzí na zahraniční trhy nedávnou zkušenost. V průběhu roku 2021 rozšířila své služby pro slovenské a krátce nato také polské zákazníky a uživatele.
“Expanze na další trhy, byť jsou to ty nejbližší, je proces, který je ideální mít důkladně promyšlený. Kromě zřejmých faktorů, jako je na domácí půdě úspěšný produkt, to znamená například testování samotné služby a prototypů a s tím související zjišťování názorů potenciálních zákazníků. A to trvá minimálně měsíce a když vám start překazí pandemie, může se to protáhnout třeba i o další rok,” vysvětluje ředitel HoppyGo Robin Švaříček. Expanzi přesto hodnotí jako úspěšnou. Na obou nových trzích platforma kontinuálně a skokově roste. Např. na Slovensku v uplynulém roce meziročně HoppyGo vyrostlo o 110 %.
Zkušenost HoppyGo v prvé řadě ukazuje, že ani u geograficky blízkých trhů se nedá spolehnout na jeden univerzální přístup k expanzi. V případě Slovenska nejspíše nikoho nepřekvapí, že se jedná v podstatě o rozšíření českého trhu, které celý proces velmi usnadňuje. Naopak pro Polsko bylo potřeba vybudovat kompletní tým se znalostí tamních reálií. Nejmarkantnější jsou rozdíly v jednotlivých legislativách. Přestože jsou součástí Evropské unie, všechny země mají velmi rozdílná pravidla jak v daňové oblasti, tak v oblasti pojištění, které je při sdílení automobilů stěžejní.
Při plánování expanze je dle zkušeností HoppyGo třeba kromě analýzy právního prostředí věnovat úsilí důkladnému průzkumu trhu a místních specifik, aby firma měla přehled o produktovém očekávání potenciálních zákazníků. Při samotném plánování nesmí firmy zapomínat na další důležité oblasti od IT (obzvlášť pokud se jedná o online platformu) a nastavení spolupráce se třetími stranami přes vybudování schopného týmu a jazykovou lokalizaci až po oblasti PR a marketingu.
V rámci Business Shakeru se zástupci HoppyGo podělili také o to, jaký význam přikládali při plánování expanze základním hodnotám značky. Head of Marketing platformy Radka Jenka Šubířová popsala tři hlavní směry, kterými se řídí při vývoji kampaní a jak v rámci nich propojuje globální a lokální “messaging”.
“Pokud nemá startup zcela jasno o tom, na jakých hodnotových základech je postaven, jací jsou uživatelé jeho produktu, co chtějí a co potřebují, a to ještě s přihlédnutím k jejich lokálním specifikům, smysluplná marketingová kampaň se buduje těžko,” hodnotí Šubířová.
zdroj: BRAINZ NARRATIVE & HoppyGo