Jedlý Kelímek je chytrou odpovědí na globální ekologické problémy spojené s nadužíváním a hromaděním plastu. Jako náhradu za klasické plastové kelímky na kávu přišli zakladatelé projektu s kelímkem z otrub a pšenice, který si zachová svou křupavost 40 minut a nápoj udrží až neuvěřitelných 12 hodin. Startup Jedlý kelímek získal cenu miláčka publika v rámci soutěže Creative Business Cup 2021, kterou pořádala agentura CzechInvest. Popovídali jsme si s jeho zakladateli nejen o samotném produktu, ale i o jejich podnikatelské cestě od úplného začátku až do současnosti.
Za Jedlým kelímkem stojí mladý podnikatelský pár – Miroslav Myrončuk a Zuzana Zvěřová. Oběma je teprve 22 let a jejich vize začala na vysoké škole NEWTON College, kde oba studují. Během přestávek mezi předměty chodili ještě s dalšími přáteli na kávu a když pak viděli koše překypující prázdnými plastovými kelímky, rozhodli se vzít věci do vlastních rukou a něco s tím udělat. První varianty jedlých kelímků si zkoušeli upéct sami, ale jejich kvalita nikdy nesplnila náročné požadavky, které si Miroslav se Zuzanou vytyčili. Spoluzakladatelé hledali různé způsoby, jak kelímek vytvořit, od nových receptů po lepší stroje, nakonec se obrátili na vysokou školu ČVUT a na Výzkumný ústav potravinářského průmyslu, kteří jim pomohli vylepšit jak technologii, tak recepturu.
Spolupráce s univerzitami NEWTON College, ČVUT, Univerzita Palackého, stejně jako externí právník a mentoři jsou pro jinak pouze dvoučlenný tým vítanou posilou. Technologické inovace výrobních strojů ruku v ruce s odladěnou recepturou pomohly uvést kelímek do prvních kaváren a aktuálně si můžete Jedlý Kelímek ke kávě dopřát ve 40 kavárnách a cukrárnách v České republice. Ohlasy jsou pozitivní, k čemuž přispívá i to, že jsou kelímky nízkokalorické a díky svému složení vhodné i pro vegany.
Zuzka se na doporučení známého rozhodla marketing Jedlého Kelímku rozjet také na čím dál populárnější platformě TikTok. Trochu se jí to ale „vymklo z rukou“ a k jejímu vlastnímu překvapení se během půl roku přehoupla přes 240 tisíc sledujících a může si tak ke svému studování a podnikání připsat také roli influencera.
„TikTok má obrovský organický dosah, moje videa s Jedlým kelímkem vidělo přes 300 tisíc lidí a náš produkt se tak dostává do podvědomí potencionální zákazníků,“ přibližuje Zuzka Zvěřová.
Do budoucna plánuje Jedlý Kelímek expanzi nejen do dalších evropských zemí, ale i do dalších zařízení poskytujících občerstvení, hodně kávy se totiž vypije třeba i na benzínových pumpách. Ve hře je i kelímek na pivo, který by byl okořeněn kupříkladu kmínem a k oblíbenému českému nápoji by tak přidal i přílohu podobnou tradičním tyčinkám.
„Rádi bychom naše portfolio stále rozšiřovali a ke kelímku postupně přidali i víčka nebo jedlé lžičky,“ doplnil Miroslav Myrončuk.
Aktuálně nejblíž je však hlavně rozjezd rozsáhlejší výroby v rámci České republiky. Jedlý Kelímek plánuje větší výrobní prostory a hned několik výrobních strojů, které by společně měly pokrýt stále rostoucí zájem českých kaváren. Aktuálně vyjde jeden kelímek na 7,7 Kč i s DPH, v plánu je však toto číslo srazit ještě níž, právě i pomocí efektivnější výroby, s aktuální cenou totiž přece jen stále není pro všechny.
Děkujeme Jedlý Kelímek za jejich krásný příběh a držíme palce v boji s problémem, který se týká nás všech.