Jan Čižmár, zakladatel startupu Tolgee, pracuje na svém projektu již několik let. Spolu se svým týmem vytváří nástroj, který usnadňuje překlad aplikací do různých světových jazyků. Snadnější proces překladu tak softwarovým firmám po celém světě šetří drahocenný čas vývojářů. Díky programu Technologická inkubace od Czechinvestu také vyvinuli vlastní překladač na bázi umělé inteligence, který dokáže přeložit uživatelské rozhraní aplikací často lépe než lidský překladatel.
Své zkušenosti a svůj um Tolgee představuje i na různých startupových akcích, např. na Startup festivalu na VŠE nebo i v zahraničí na prvním česko-taiwanském hackathonu. Tam spolu s českými startupy Servantes a Unirimi získali první místo a nyní rozjíždějí projekt Business Copilot pomáhající firmám prorazit na zahraničních trzích.
1) Honzo, v čem vidíte největší výhodu vašeho produktu oproti konkurenci?
Tolgee má oproti konkurenci několik zásadních výhod. V první řadě je to schopnost extrahovat kontext z překládaných aplikací a ten dále využívat k překladu. Kontext byl do nedávna největším problémem při překladu aplikací. Jak byste například přeložili slovo „save“ z angličtiny? Možná uložit, možná ušetřit, možná zachránit. Když ale neznáte kontext, musíte si tipnout. A to je jedna z věcí, které Tolgee řeší mnohem lépe než konkurence. Tolgee dodává kontext jak strojovým, tak lidským překladatelům. Náš vlastní AI překladač, který umí s kontextem pracovat, dokáže ve většině případů překládat lépe než člověk. Příští rok už nebudou k překladu aplikací potřeba lidé. Stroj to udělá lépe než oni.
Další výhodou je to, že Tolgee zjednodušuje celý proces překladu. Velké spousta softwarových firem komunikuje s překladateli neustálým vyměňováním e-mailů nebo prací v nevhodných nástrojích, což v důsledku způsobuje chyby a neefektivitu. My jim dodáváme nástroje, které jim tuhle práci maximálně usnadňují.
Třetí a také velmi významnou výhodou je to, že Tolgee je open-source a využívá open-core business modelu. Kdokoli tak může přispívat do zdrojového kódu Tolgee nebo si ho spustit úplně zdarma na svém počítači nebo na firemním serveru. Základní část (core) je totiž licencována pod open-source licencí. Díky tomu jsme u našich uživatelů mnohem dříve než konkurence.
Open-source přístup zatím u českých startupů není moc zaběhnutý. My jsme si ale jistí, že je to nejlepší cesta, jak na světovém trhu prorazit a získat významné postavení na trhu.
2) Budování startupů je výzva a „údolím smrti“ jich větší část neprojde. Dokáže říct, co vám nejvíce pomohlo, abyste byli součástí toho menšího procenta, které přežije?
Řekl bych, že dokud se firma označuje jako startup, tak se pořád v údolí smrti nějakým způsobem nachází. V našem případě odhaduji, že jsme na dobré cestě z něj vystoupit, ale bude to ještě spousta práce. Nejvíc nám pomáhá to, že vidíme, jak stále více spokojených uživatelů a zákazníků používá náš nástroj a jak jim usnadňuje práci. To nás upevňuje ve vytrvalosti. Ta je pro úspěch nezbytná.
Asi rok a půl od toho, co jsme v březnu 2021 založili firmu, jsme pouze vyvíjeli produkt a neměli jsme žádného platícího zákazníka. To je skutečně dlouhá doba, po kterou jsme museli být vytrvalí.
3) Co je pro vás největším hnacím motorem?
Ani jeden z nás není sériový founder, který by chtěl vydělat co nejvíc peněz za co nejkratší čas. Tolgee jsem založil, protože mi vadilo, jak špatně se ještě ve dvacátých letech dvacátého prvního století řeší lokalizace softwaru. Roky jsem se s tím potýkal v předchozích zaměstnáních a to ve mně postupně hromadilo stále větší touhu tuhle věc jednou pro vždy efektivně vyřešit.
No a teď vidím, že moje řešení, které postupně zdokonalujeme, funguje. Tišíme tím velkou bolest mnoha firem. Můj tým se s tím ztotožnil, a to nás všechny žene dopředu. A pokud tím ještě vyděláme hodně peněz, tak samozřejmě budeme rádi.
4) Právě se inkubujete v rámci AI hubu v programu Technologická inkubace, kde jste se mimo jiné zúčastnili i prvního česko-taiwanského hackathonu, který jste vyhráli. Na čem jste tam přesně pracovali?
Měli jsme něco kolem 24 hodin na vytvoření konceptu, který pomůže českým firmám snáz expandovat na taiwanský trh. V týmu jsem byl s dalšími dvěma čechy a dvěma taiwanci. Což se později ukázalo jako velká výhoda, protože jsme tak znali obě strany problému.
Přišli jsme na to, že největší problém, které české firmy na Taiwanu a v jiných vzdálených zemích mají, jsou zaprvé identifikace vhodných odběratelů a zadruhé otázka důvěry.
Během hackathonu jsme vytvořili základ prototypu. Ten jsme pojmenovali Business Copilot. Mám radost, že Václav Soukup už postavil tým, se kterým projekt přetavuje v reálný produkt. Je to projekt, který má naději stát se dalším českým unicornem.
5) A závěrem nám prozraďte, co je pro vás teď největší výzva v osobním a pracovním životě?
V pracovním životě je to v první řadě získat investici pro Tolgee nebo dosáhnout bodu zlomu. Nevím, co přijde dřív, ale k dosažení ziskovosti nemáme daleko. Zvyšuje se nám trakce a začíná se nám pomalu vracet investice do nového pricingu, který nás stál 2 měsíce usilovného vývoje.
V osobním životě se teď soustředím na to, abych v listopadu uběhl maraton v čase pod 4 hodiny. Běhání se mi v posledních letech osvědčilo jako skvělý prostředek pro práci se stresem. Doporučil bych ho každému, kdo se rozhodl založit startup. Jak řekl spoluzakladatel sítě LinkedIn Reid Hoffman „Založit startup je jako skočit z útesu a věřit, že si po cestě postavíte letadlo”. Taková věc s sebou nese hodně stresu a člověk se s ním musí naučit pracovat.
Ať se daří!
zdroj: Tolgee