Business Shaker je série různorodých workshopů pro startupy pořádaných CzechInvestem. Každý workshop má jinou příchuť a je pod vedením jiného pozvaného experta. První Business Shaker roku 2021 proběhl pod taktovkou ostříleného prezentačního kouče Davida Svobody, který mj. s týmem TEDx Prague spolupracuje na přípravě a tréninku českých i zahraničních řečníků. Díky blízké spolupráci s Canvou tak David také patří celosvětově k nejvyhledávanějším lektorům této grafické platformy, a proto nám během workshopu ukázal, jak se dá Canva využít k tvorbě a prezentaci líbivého byznys plánu.
Co je to byznys plán už naznačuje termín samotný, jedná se o plán, kterým představujete svůj podnikatelský záměr. Byznys plány jsou důležité a odborníci na ně kladou veliký důraz. To, jak by měl zrovna ten váš vypadat se odvíjí od mnoha faktorů. Jeho podoba se mění nejen v čase, ale také podle toho, pro koho bude určený. Jinak bude vypadat byznys plán pro investora a jinak bude sestaven pro krátkou minutovou prezentaci tzv. elevator pitch. David nám hned v úvodu představil několik druhů byznys plánu a my si teď zmíníme čtyři z nich.
Mezi nejznámější patří Lean Canvas, jehož smyslem je vše dostat na jedno „plátno“. Jedná se o elegantní a přehledný byznys plán, kde stručně ukážete problém i jeho řešení. Někdy můžete využít i tzv. SWOT analýzu (z anglického Strenghts, Weaknesses, Opportunities a Threats), v které ve čtyřech bodech představíte, v čem tkví síla vašeho projektu, co jsou jeho slabiny, jaké příležitosti se vám naskýtají a jakým rizikům čelíte. Dalším známým typem byznys plánu jsou „4P marketingu“ – Product, Price, Promotion a Place nebo třeba hezky se rýmující Mission, Vision and Values, v rámci kterého ukážete proč vaše společnost existuje, jak si představujete její úspěch a jakými zásadami vaší misi a vizi naplníte.
Hlavní je obsah. Neztrácejte designem víc času, než musíte.
Typů byznys plánů je více než dost a vybrat si z nich je jako vybírat čokoládu z bonboniéry, akorát místo chuti vybíráte podle aktuální potřeby a situace. Otázkou však zůstává, jak takový byznys plán vytvoříte? Můžete sáhnout po okoukaném PowerPointu a zkusit realizovat vaše představy v něm, ale podle Davida uděláte lépe, když dáte šanci právě on-line aplikaci Canvě. Ta je v základní verzi zdarma, je snadná k osvojení a obsahuje stovky tisíc připravených šablon pro téměř jakýkoli vizuální návrh, a to včetně obsahu. A to je právě jedna z výhod, kterou David živě demonstroval: na samotném počátku zadal do vyhledávacího dialogu Canvy výraz “prezentace podnikatelského plánu”. To proto, že jsme si dopředu určili, že budeme chtít vytvořit návrh ve formátu prezentace a s obsahem, který je vhodný pro byznys plán. Obratem jsme se dostali více než stovku šablon na toto téma. Pak si stačí jen vizuálně vybrat styl, který se nám hodí a v editoru doladit zbytek. Samozřejmostí je, že vše, co v šabloně máte k dispozici, můžete mazat nebo naopak do ní přidat další obsah – ať již svůj nebo z fotobanky. Většina šablon na téma byznys plán již v sobě obsahuje slajdy s mnoha zmíněnými typy byznys plánů — stačí tedy doslova jen nechat se inspirovat hotovým designem a pouze změnit obsah, případně barvy a logo firmy.
TIP: Součástí Canvy je i fotobanka. Několik tisíc fotografií z této fotobanky má tzv. licenci CC0, to znamená, že je můžete neomezeně používat ve vašich prezentacích, a to i bez udání zdroje. Vždy však máte možnost přidat do Canvy vlastní fotky nebo videa.
Výhody Canvy ale podle Davida rozhodně nekončí u široké nabídky šablon. Kolikrát se vám stalo, že jste hned po odeslání byznysplánu zjistili, že jde o špatnou verzi? Kolikrát jste si přáli ještě upravit překlep nebo aktualizovat graf? V Canvě máte možnost se toho vyvarovat tak, že nesdílíte s příjemcem jen odkaz na váš byznys plán. Po kliknutí na něj se v prohlížeči zobrazí prezentace (byznys plán) přesně takový, jak jste jej zamýšleli. Navíc máte plnou kontrolu nad obsahem, a tak jakoukoli změnu v prezentaci provedete, můžete být klidní, že všichni uvidí jen tu nejaktuálnější. Malým bonusem pak je i fakt, že do prezentace můžete přidat i aktivní prvky, jako jsou videa, zvuk, QR kódy, URL odkazy na další zdroje, vložit dotazník apod. Existuje tedy stále jen jedna verze, neposílají se e-maily tam a zpět ani objemné přílohy.
TIP: V Canvě můžete váš byznys plán i odprezentovat se vším, co k tomu patří – prezentaci můžete obohatit i o live chat nebo přednahraný komentář s vaším videem. Takto obohacenou video-prezentaci pak opět jednoduše s kýmkoli nasdílíte pouhým odkazem anebo si ji stáhnete jako film k sobě do počítače.
Canva je velmi intuitivní a rozkoukáte se v ní i bez předchozích zkušeností během jednoho příjemného večera. Objevování všech vychytávek a postupů necháváme na vás a doufáme, že i vy dáte na Davidovo doporučení a Canvu si vyzkoušíte. Hodně štěstí a snad bude tvorba vašeho příštího byznys plánu příjemnou záležitostí.
TIP: Canva je v základní verzi zdarma a k tvorbě byznys plánu a výše zmíněným vychytávkám po-stačí. Protože je však velmi pravděpodobné, že vás Canva chytne, máme pro vás ve spolupráci s Davidem skvělou nabídku. Canva všem nabízí možnost vyzkoušet všechny funkce placené verze Canva Pro na 30 dní zdarma, pokud však namísto toho využijete affil odkaz, budete moci Canvu Pro bezplatně využívat 45 dní.