Trojice mladých šikovných startupistů, kteří společně založili startup Tanganica, dělají svou práci opravdu dobře. Nejen že pomáhají zvýšit obraty o desítky procent dalším nadějným firmám, ale sami získali investici v řádech milionů korun a chtějí toho dokázat ještě více.
Tanganica funguje dva roky a jejich hlavním cílem je pomáhat firmám s jejich marketingem. A to úplně jednoduše. Díky jednomu kliknutí dokáží e-shopy nastavit reklamy tak, že fungují a generují vyšší zisky.
Vyzpovídali jsme zakladatele a CEO Filipa Svárovského a zeptali se ho na čerstvou investici, kterou před nedávnem získali, jak jim v celém procesu pomohla účast v Investiční akademii 2022 a nezapomněli jsme se doptat ani na jejich plány do budoucna.
1) Filipe, v první řadě ohromná gratulace k vaší investici! Povězte nám, co přesně v Tanganice děláte? V čem je ta síla jednoho kliku, o kterém píšeme výše?
V první řadě moc děkuji za podporu celého CzechInvest týmu! V Tanganice se snažíme, aby e-shopaři získávali efektivně nové zákazníky na pár kliknutí, a to i bez marketingového a technického know-how. Dnes si mohou e-shopy v Tanganice jednoduše spustit reklamy na Googlu a Facebooku. Jsme technologický startup a stojíme za technologií, která dokáže nejen jednoduše spouštět reklamní kampaně, ale zároveň je efektivně a automaticky optimalizovat. Vše z jednoho místa.
2) Kolik investorů jste při raisování oslovili a jak dlouho vám trvalo celé investiční kolo uzavřít?
Upřímně, já jsem nebyl ve fundraisingu tolik aktivní, jako kolegové z jiných startupů. My jsme před investicí více než dva roky bootstrapovali a snažili se vybudovat udržitelný a hlavně funkční business model. Ve chvíli, kdy jsme cítili, že nás v dalším škálování firmy brzdí finanční zdroje, začali jsme fundraisovat.
Za celou dobu jsem oslovil přibližně 30 českých VC fondů. Dostali jsme dokonce i pár term sheetů, ale většinou byly hrozně složité a podmínky dost často nedávaly smysl. Mezi oslovenými byl i náš stávající investor Vít Vrba z Novira Capital, se kterým jsme si sedli hlavně po lidské stránce. Zkrátka si to sedlo po všech stranách a společně jsme to dokončili. Proces byl jednoduchý a rychlý.
3) Uplatnili jste při vyjednávání některé zkušenosti, které jste získali v rámci Investiční akademie? Které to byly?
Rozhodně jsme při našich vyjednávacích schůzkách a hovorech uplatnili téměř všechny tipy a triky z Investiční akademie. Měli jsme dobře připravený pitch deck a naučili se ho efektivně komunikovat. To bylo pro nás extrémně důležité, protože jsme v tomto byli úplní nováčci.
Nicméně to, co ve finále rozhodlo o naší investici byla osobnost zakladatele, dobrý produkt, růst a drive celého týmu. To jsou zkrátka hodnoty, které se jen tak nikde nenaučíte a musí se “odmakat”.
4) Podle čeho jste si nakonec investora vybrali? Jsou to smart money?
Důvodů bylo hned několik. V první řadě vzájemná chemie a podobná životní filozofie. Dalším důvodem, jak již bylo řečeno, byly dobré podmínky celé investice. Vítek vybudoval a prodal Webnode, takže zkušeností má mnoho. Zároveň v portfoliu Novira Capital je hned několik skvělých startupů, které si navzájem pomáhají a “táhnou za jeden provaz”.
5) Co Tě nakonec přesvědčilo se před rokem do investiční akademie přihlásit? A udělal bys to dnes znovu?
Nabídka účasti v Investiční akademii přišla ve správný čas, kdy jsme s fundraisingem teprve začínali. Motivace byla jasná. Naučit se správně prodat svůj nápad, zjistit klíčové faktory pro investory a hlavně jak postavit pitch deck.
6) Mezi účastníky se sešli docela zajímaví early stage founders, kteří asi řeší podobná úskalí při podnikání. Rozuměli jste si spolu?
Startupová bublina v Česku je poměrně malá a má vášeň pro networking způsobila, že jsem se v investiční akademii potkal spoustu známých tváří. Celá parta je naladěná na stejnou vlnu a proto jsou společné diskuse vždy přínosné. Řešíme v podstatě stejné problémy a sdílení zkušeností fungovalo i napříč naší skupinou.
7) Byl jsi pak ještě s lektory v kontaktu? Pomáhali Ti dále s něčím?
S pár lidmi ano. Ať už v pravidelném řízeném kontaktu, anebo jsme se stále potkávali na různých eventech.
8) Pokud toto čte nějaký další early stage founder, doporučil bys mu další běh Investiční akademie?
Pokud tento early stage founder cítí, že je na čase začít raisovat externí kapitál, tak rozhodně. Je to skvělý startovní můstek pro nepolíbené, podobně, jako jsem byl já. Fundraising je mnohdy náročná disciplína a vyžaduje hodně času a příprav. Tato forma přípravy je úplně ideální, protože founder dostane strukturované znalosti, propojí se s lektory a potká mnoho zajímavých lidí.
9) Před vámi je dlouhá cesta. Na co se těšíte teď? Jakou další výzvu chcete překonat?
Po investici si vlastně říkám, že teď to teprve začíná. Čeká nás ještě mnoho probdělých nocí, abychom dokázali naplnit naši ambici a hrát tu hru, jak nejlépe dokážeme. Máme skvělou startovací pozici.
10) Dokázal byste závěrem shrnout tři věci, které vám pomohly dojít až sem?
Je těžké dát dohromady tři věci, které nás dovedly až sem. Připadá mi, že je to souhrn všech malých i velkých rozhodnutí, které jsme s týmem udělali. Když bych ale měl dát dohromady tři konkrétní věci, které hrály zásadní roli a dostaly nás až sem, tak by to byly následující. Vytrvalost, schopnost dělat věci jinak (umět si poradit v každé situaci) a hlavně skvělý tým lidí s extrémním drivem. Svojí roli zde hrálo určitě i štěstí.
Děkujeme moc, ať se daří!
zdroj: Tanganika