Inovační ekosystém napříč celou Českou republikou nabízí startupům a inovativním projektům možnost využívat jejich služeb a programů tak, aby se mohly co nejlépe soustředit na svůj byznys a růst. Připravili jsme si pro vás, naše čtenáře, sérii článků, která vám představí vybraná inovační centra a další hráče v jednotlivých krajích po celé ČR. Co dělají, jak to u nich funguje, co mohou startupům nabídnout? Dnes se dozvíte více o Inovačním centru Ústeckého kraje, které již od roku 2015 pomáhá svému kraji v transformaci na místo pro spokojené občany, studenty i podnikatele.
Kde ICUK najdete? Dříve se nacházel v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, ale od léta minulého roku jej najdete v centru Ústí nad Labem poblíž krajského úřadu, v prostorech, kde sídlí mimo jiné i s CzechInvestem a které nabízí coworkingové centrum i eventový sál.
Činnost ICUK by se dala rozdělit do pěti oblastí. Za prvé vám pomohou, pokud jste začínající podnikatel, chcete konzultovat vaše podnikatelské záměry a nápady, jak si udělat web nebo vás zajímá, jak byste měli postupovat při zakládání firmy. Pokud jste spíše zavedená firma starší tří let, dočkáte se podpory v inovacích, transferu technologií nebo v podobě programu Platinn. ICUK má pro vás rovněž připravený dotační program formou inovačních voucherů. Další oblast činnosti by se dala shrnout jako poradenství a expertíza, kdy vám ICUK nabídne svoji síť expertů a specializovaných mentorů, kteří vás provedou programem. Další pomyslnou oblastí je provozování výše zmíněného coworkingu, který vám přijde vhod pokud jste již tročku pokročilejší startup, který prošel inkubací. Pestrou škálu aktivit dotváří i to, že se ICUK zabývá projekty pro rozvoj celého Ústeckého regionu jako je vodíková ekonomika, autonomní mobilita nebo rozšiřování 5G sítě.
„Ústecký kraj má úctyhodnou tradici v chemickém průmyslu, energetice, těžbě. Ve všech těchto oborech máme tedy silné know-how, ale probíhá tu aktuálně překotný vývoj. Ve spojení s novými odvětvími, jako jsou nanotechnologie, elektromobilita a další, a jejich přesahy jde o zásadní akcelerátory inovací – ať už jde o alternativní paliva, obnovitelné zdroje energie, recyklace plastů, filtrace, rekultivace krajiny… A vše tohle chceme podchytit,“ přibližuje Ondřej Klein, marketingový manažer ICUK
Zajímá vás, jaké startupy prošly inkubačním procesem v ICUK? Z aktuálních startupů je to Vím o všem, projekt Josefa Beneše, aplikace pro správu a řízení především stavebních firem, které si můžete pamatovat třeba z CzechInvest Startup Challenge 2020, kde soutěžili jako jeden z deseti startupů. V rámci ICUK vyhráli i soutěž StartUp Go Grill, kde se firmy, které projdou podnikatelským inkubátorem „grilují“ před porotou. Dále Startup VirginGrip, firma Tomáše Riese, vyrábí lezecké chyty, dbá na vztah k přírodě a vytváří ekologické a trvanlivé produkty v mnoha originálních designech. A nakonec Mamavis, startup Martiny Štefankové z Klášterce, která revolucionizovala Priessnitzův zábal a přišla s komfortními a praktickými zábaly určenými pro individuální části těla.
Pokud chcete proniknout hlouběji do světa startupů Ústeckého kraje, můžete se přihlásit třeba na online vyhlášení inovační firmy Ústeckého kraje za rok 2020, které se bude konat 2. února 2021. Odkaz ZDE.
Foto zdroj: ICUK – Slavnostní otevírání nových prostor, září 2020