Inovační ekosystém napříč celou Českou republikou nabízí startupům a inovativním projektům možnost využívat jejich služeb a programů tak, aby se mohly co nejlépe soustředit na svůj byznys a růst. Připravili jsme si pro vás, naše čtenáře, sérii článků, která vám představí jednotlivé vybrané infrastruktury v jednotlivých krajích po celé ČR. Co dělají? S čím vám mohou pomoci? Jak to u nich funguje? V čem jsou jiní než ostatní? Dnes vám představíme inovační agenturu JIC, která každý rok podpoří prostřednictvím konzultačních služeb necelou stovku majitelů firem z jižní Moravy. Kromě toho hraje aktivní roli v rozvoji vzdělávání v kraji nebo v podpoře kreativního průmyslu.
JIC je jedním z klíčových hybatelů inovačního podnikání nejen na jižní Moravě, ale i v celé České republice. Je zřízen Jihomoravským krajem, městem Brno a místními univerzitami. Jeho silná pozice v místním i mezinárodním ekosystému z něj dělá silného partnera pro začínající podnikatele, zavedené malé a střední firmy i pro mezinárodní korporace. Ročně jeho konzultační služby vyžije přibližně stovka firem.
Martin Gillár, tiskový mluvčí JIC Brno popisuje komplexní aktivity JICu: „Všechno, co děláme, směřuje k tomu, aby v regionu vznikaly a rostly mezinárodně úspěšné firmy s unikátními produkty. Zejména prostřednictvím konzultačních služeb podporujeme lidi s inovativními podnikatelskými nápady, a to ve všech fázích vývoje – od samotného nápadu, přes začínající startupy až k zavedeným firmám, které řeší třeba mezinárodní expanzi nebo hledají financování. Ve spolupráci se školami a univerzitami se aktivně věnujeme i podpoře podnikatelských kompetencí u studentů.“
Právě obrovský potenciál mezi studenty, jejichž počet zhruba odpovídá pětině všech obyvatel města Brna, vytváří skvělé „podhoubí“ pro mladé a originální projekty. „Studenti mívají skvělé a inovativní nápady. Jenomže jim často chybí znalosti a schopnost přetavit nápad v podnikatelský záměr a následně i fungující firmu,“ vysvětluje Martin Gillár. Právě pro studenty tedy JIC ve spolupráci s univerzitami i středními školami organizuje semestrální kurzy, workshopy i soutěže a k digitální dílně FabLab v Technologickém parku pořídil i její pojízdnou variantu v kamionu. Díky ní si tak mohou žáci středních i základních škol v celém kraji vyzkoušet práci s laserovou řezačkou nebo 3D tiskárnou a vylepšit své technické kompetence.
JIC je průkopníkem i v oblasti podpory kreativních profesionálů. Jako první v České republice přišel s programem Kreativních voucherů. Společně s městem Brno jimi ročně podpoří více jak čtyři desítky projektů spolupráce firem a kreativců. Na podzim 2020 také otevřel kreativní hub KUMST. Ten bude nabízet podobné služby jako samotný JIC, budou ale přizpůsobeny potřebám lidí z kreativního průmyslu.
Podobné prvenství má i další program JICu „Prototypuj a ověřuj“. S městem Brno jím agentura podporuje projekty ve fázi prototypů, které nemají šanci získat finance z jiných zdrojů. Na české poměry se jedná o opravdu unikátní program. JIC nabízí podporu i startupům využívajícím vesmírné technologie, a to prostřednictvím inkubátoru ESA BIC.
Práce JICu ale nekončí hranicemi kraje. Aktivní roli hraje i v celém českém ekosystému a v zahraniční. „Společně s dalšími českými inovačními centry jsme vybudovali síť Platinn.cz, která nám umožňuje posilovat spolupráci napříč celou republikou,“ říká Martin Gillár a upozorňuje i na mezinárodní aktivity agentury: „Jsme dlouholetým členem Sítě evropských inovačních agentur,“ vysvětluje Gillár s tím, že silnou pozici JICu ilustruje i fakt, že současným prezidentem EBN je CSO JICu David Uhlíř. „Mimo jiné jsme také národním koordinátorem EIT Digital a českým partnerem v Enterprise Europe Network,“ uzavírá výčet Martin Gillár.
foto: JIC