Slavnostní zakončení Akademie pro budoucí zakladatelky #HolkyzMarketingu (#HzM) proběhlo v prostorách HubHub v paláci ARA v sobotu 18. června. Pětiměsíčním studijním programem, který účastnicím pomáhá vymyslet a rozjet vlastní podnikání, prošlo 50 žen. Pro velký zájem otevírají #HzM hned dvě další třídy, letní a podzimní.
„V Evropě zakládá startupy v průměru 15.5 % žen, v Česku je toto číslo ještě nižší – pouhých 8.9 %. Studie uvádí různé důvody, my se ale setkáváme s tím, že mnoho žen jednoduše nevěří svému podnikatelskému nápadu natolik, aby do toho šlo naplno. Právě proto jsme vytvořili Akademii pro budoucí zakladatelky, kde si ženy mohou nejen ověřit, zda jejich nápad na trhu obstojí, ale také získat potřebnou podporu odborníků, naučit se podnikání právně ošetřit, mít v pořádku daně a finance nebo správně nacenit svůj produkt či službu,“ popisuje Pavlína Louženská, jedna ze zakladatelek vzdělávací platformy #HolkyzMarketingu.
Akademie pro budoucí zakladatelky sestávala z 23 online setkání a 6 networkingových akcí naživo. Každá z 50 účastnic získala oporu v mentorovi, který vybranou budoucí zakladatelku podporoval sdílením know-how a kvalitní zpětnou vazbou.
Dušan Murčo, jeden z lektorů programu, oceňuje především zápal jednotlivých účastnic: „Nadchly mě jak jednotlivé projekty, tak i úroveň prezentací během slavnostního zakončení. Z účastnic šla obrovská energie, samotného mě ten večer dost nakopnul. Holky během tvorby svých projektů často zastávaly hned několik paralelních rolí, staraly se o děti nebo chodily do práce, a přesto se zvládly připravovat a během pěti měsíců přetavit své nápady do reálných projektů. Za to klobouk dolů!”
Během slavnostního zakončení Akademie pro budoucí zakladatelky odprezentovalo odborníkům, mentorům a investorům svůj projekt 10 nejúspěšnějších studentek. V odborné porotě zasedla Veronika Kaiser z Presto Ventures, Andrej Petrus ze ZAKA.vc, Pavlína Louženská za #HzM a Zuzana Paulovics z akcelerátoru Start It! ČSOB.
„Z projektu Akademie pro budoucí zakladatelky jsem nadšená, neboť podporuje ženy již od počátečních úvah o podnikání. V českém startupovém rybníčku je žen momentálně pod 10 %, což je velká škoda, protože právě ženy mohou dodat inovacím nový náboj. I proto jsme se Start It! ČSOB moc rádi podpořili tuto skvělou iniciativu akceleračním programem pro vybraný startup a už se těšíme na pětiměsíční spolupráci s Hello Rufus,” popisuje Zuzana Paulovics.
Projekt Nikoly Preťové se věnuje výrobě čerstvého krmiva pro psy a jeho rozvozu do domu, kromě Hello Rufus se během večera představila také minimalistická kožená indoorová obuv Hommage, online tržiště s použitými hračkami Retojs nebo EM.MA Oats, první české ovesné mléko pro baristy.
„Zakončení Akademie pro budoucí zakladatelky provázela nálož energie a drive, který čišel ze všech absolventek. Přestože se jednalo o první ročník projektu, Akademie byla skvěle zorganizovaná a během několika měsíců pomohla rozvinout opravdu široké spektrum startupových projektů – od SaaS modelů přes online i offline služby až po spotřebitelské produkty, navíc v B2C i B2B sektoru. Tu rostoucí podporu a dynamický rozvoj českého startupového ekosystému je opravdu radost pozorovat,” podotýká Veronika Kaiser, členka odborné poroty.
Také za vzdělávací platformou #HolkyzMarketingu, která Akademii pro budoucí zakladatelky organizuje, stojí tři zakladatelky – Pavlína Louženská, Aneta Martinek a Lucie Audi. Původní komunita soustředící se kolem stejnojmenné facebookové skupiny se v posledních letech transformovala ve firmu, která poskytuje mentoring a nabízí workshopy a školení nejen v oblasti marketingu.
„Ve stále se komplikující ekonomické situaci bude již brzy velkou výhodou přistupovat k šancím na pracovním trhu proaktivně. Díky podnikání se ženy mohou rozhodnout pro koho či s kým pracovat, ale i kde nebo za jakých podmínek. Ženy, které se Akademie pro budoucí zakladatelky účastnily, často řešily návrat z mateřské dovolené, změnu kariéry po čtyřicítce nebo stěhování do nového města či země,“ vysvětluje vedoucí projektu Akademie pro budoucí zakladatelky Nicole Karrárová a dodává:
„Jelikož to s podporou žen v podnikání myslíme vážně, pro ty, kdo mají drive a vizi, ale nemohou si dovolit zaplatit 100 % ceny Akademie pro budoucí zakladatelky, jsme také připravily stipendium na část ceny kurzovného tak, aby se mohl přihlásit opravdu kdokoliv, nehledě na to, v jaké finanční situaci se zrovna nachází.”
K účasti na novém běhu projektu se mohou zájemkyně hlásit už nyní, letní třída začíná 2. července, přihlášky bylo oficiálně možné podávat do 23. června 2022, ale můžete zkusit štěstí a přihlásit se po termínu, pár volných míst ještě zbývá. Druhá třída se otevře na podzim 2022.
Zdroj: #HolkyzMarketingu