V úterý 8. dubna 2025 proběhlo v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP) druhé plenární zasedání Koordinační rady pro investory a startupy (KRIS). Jednání se zúčastnili zástupci státní správy v čele s náměstkem ministra Štěpánem Hofmanem, startupů, venture kapitálu, inovačních center a asociací. Účastníci se shodli na nutnosti systematického zlepšování podmínek pro rozvoj startupového prostředí v Česku.
„Naším cílem je vytvořit v Česku takové podmínky pro rozvoj startupů, abychom se v souladu s novou hospodářskou strategií dostali do top 10. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu už na tom aktivně pracuje tým pod vedením mého náměstka Štěpána Hofmana,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Koordinační rada pro investory a startupy vznikla za účelem posunout Česko kupředu v oblasti podnikatelského prostředí se zaměřením na rychle rostoucí inovativní firmy (startupy, scaleupy) a venture kapitálové fondy. Rada je svolávána na základě usnesení vlády. Iniciátorem vzniku je agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Skládá se z pracovních skupin, které tematicky odráží evropské standardy ESNA (Europe Startup Nations Aliance).
„Jednotlivé pracovní skupiny se již setkaly a aktivně řeší klíčová témata pro rozvoj startupového ekosystému. Například v oblasti zaměstnaneckých akcií, tzv. ESOPů, jsou diskutovány možnosti zavedení flexibilnějších modelů po vzoru Francie, Portugalska či Estonska. V těchto zemích jsou podobné programy podporovány specifickými legislativními a daňovými mechanismy. Zkusme jejich zkušeností využít při hledání vhodného modelu pro Českou republiku,“ uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Zasedání zahájil ředitel startupové divize CzechInvestu Ivo Denemark, následně vystoupil náměstek ministra Štěpán Hofman, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko či investor Miloš Lokajíček, který popsal zkušenosti se založením startupu Filuta.ai. Účastníci jednání byli seznámeni s aktuálním vývojem startupového ekosystému v EU a novinkami iniciativy ESNA, které prezentoval Arthur Jordão, výkonný ředitel ESNA.
„Zaměstnanecké akcie představují klíčový nástroj, jak udržet talent a know-how v Česku. I když se nám podařilo prosadit první změnu v podobě daňového odkladu, stále máme co dohánět. Pokud chceme být konkurenceschopní, musíme nastavit jednoduchý, předvídatelný a férový systém, a to bez zbytečných odvodů a s jasnými pravidly. Inspirací hledáme mezi zeměmi, kde ESOPy fungují jako motor růstu. Tím nabídneme firmám prostředí, kvůli kterému zůstanou v Česku,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman.
Markéta Přenosilová, ESNA ambasadorka z CzechInvestu, představila aktuální stav naplňování standardů ESNA a aktivity Koordinační rady. Česká republika v současnosti plní 38 % z osmi standardů ESNA, což ji řadí až na 20. místo z 24 aktivních členů. „Máme před sebou ještě dlouhou cestu, ale v některých oblastech jsme zaznamenali výrazný pokrok,“ dodala Přenosilová. Přehled plnění jednotlivých standardů je dostupný na stránkách ESNA.
Během panelové diskuze předsedové jednotlivých pracovních skupin představili aktuální výzvy a návrhy na standardizaci klíčových oblastí – mimo jiné se debatovalo o tom, proč současný návrh zákona o ESOP není vhodně nastaven, o potřebě startupového zákona a definice startupu, jaké jsou bariéry vstupu startupů do veřejných zakázek či o potřebě návrat k programům na lákání talentů ze zahraničí.
Závěrem jednání Arthur Jordão zdůraznil význam propojení aktivit KRIS s evropskou iniciativou ESNY a představil vznikající databázovou platformu, která bude sloužit jako nástroj pro tvůrce politik. Cílem této platformy je poskytnout aktuální přehled o překážkách i osvědčených postupech, které pomohou dalšímu zkvalitnění inovačního ekosystému v Česku i celé Evropě.
Významným posunem od prvního zasedání KRIS je ustanovení předsedů jednotlivých pracovních skupin podle standardů ESNA:
- SNS 2 – Lákání a retence talentu – Alena Danielová (MSIC)
- SNS 3 – ESOPy (zaměstnanecké podíly) – Barbora Werdmolder (CzechFounders)
- SNS 4 – Inovace a regulace – Martin Jiránek (Česká startupová asociace)
- SNS 5 – Veřejné zakázky a technologický transfer – Lenka Matochová (Ministerstvo pro místní rozvoj)
- SNS 6 – Přístup k financím – Markéta Přenosilová (CzechInvest)
- SNS 7 – Sociální inkluze a demokratické hodnoty – Ivo Denemark (CzechInvest)
V současné době se hledají předsedové pro zbývající dva standardy: SNS 1 – Rychlé zakládání společností a SNS 8 – Digital First.
Více informací o Koordinační radě pro investory a startupy naleznete zde.