Startup World Cup & Summit se koná v Praze už popáté a každý rok zvedá laťku stále výš a výš. V jeho minulých ročnících jsme měli možnost vidět osobně nebo v online streamech zvučná jména jako například sestru Elona Muska Toscu Musk, manažerku zodpovědnou za rozvoj Revolutu Irinu Nicoletu, Toma Cwika z NASA, Martina Tolara vyvíjejícího lék na Alzheimerovu chorobu nebo třeba CEO běžecké aplikace Strava Jamese Quarlese.
Jak ale sami organizátoři říkají, tenhle rok to bude ještě větší pecka! Steve Wozniak, světová ikona, spoluzakladatel společnosti Apple a stále jeho zaměstnanec, potvrdil svoji účast a prostřednictvím videorozhovoru vystoupí na SWCSummitu, který se koná už 5.-6. října 2021. Akce první den začne v prostorách pražského HubHubu na Jungmannově náměstí, hlavní část programu se ale uskuteční druhý den v šapitó Azyl78 v pražské Stromovce. S ohledem na přetrvávající covidovou situaci bude možné program druhého dne sledovat i online.
Asi nikdo z nás nemá představu o tom, jak se taková akce připravuje, jak se získává vůbec první kontakt na Steva Wozniaka, jak se přemlouvají další skvělí řečníci v době, kdy je Česká republika po celém světě známá jak jedna z nejpromořenějších zemí Covidem-19. Sedli jsme si s Tomášem Cironisem, ředitelem summitu a popovídali si o celé akci z trochu jiného úhlu pohledu. Tomáši, děkujeme za skvělé promo České republiky napříč celým světem a držíme palce, jste neskuteční dříči!
Tomáši, Startup World Cup & Summit je největší startupová akce u nás v ČR a má skvělé mezinárodní renomé. Řekni nám pár čísel o summitu. Kolik tisíc lidí se už účastnilo? Kolik spíkrů jste už dostali do ČR?
Summit každým rokem roste. V loňském – covidem nabouraném – roce jsme kvůli lockdownu během 14 dní museli rok připravovanou akci kompletně překlopit do online streamu. Díky domluveným mediálním a networkovým partnerům po Evropě jsme dosáhli 50.000 unikátních sledujících. Letos jsou hlavním mediálním partnerem Seznam Zprávy, které budou živě vysílat i přenos z akce, takže počítám, že mediální dosah bude ještě větší. Zároveň opět roste počet network partnerů – stále víc se tyto spolupráce rozšiřují i za hranice republiky.
V samotné soutěži jsme týden před uzávěrkou měli několik stovek přihlášek. Máme společná partnerství se soutěžemi jako je PowerMOTION nebo Czech Startup Challenge a Creative Business Cup z dílny agentury CzechInvest, kde jejich nejlepší startupy získávají divoké karty k nám apod. SWCSummit se tak stává něčím jako ‚Ligou mistrů‘ na poli startupových soutěží v Evropě.
A pokud jde o spíkry, i tam posouváme laťku stále výš. Loni byla hlavní osobností sestra Elona Muska Tosca Musk, CEO streamovací služby Passionflix. Vedle ní vystoupil Tom Cwik z NASA, Martin Tolar vyvíjející lék na Alzheimerovu chorobu, Marvin Liao z inkubátoru 500 Startups. Letos budou hlavními hvězdami Kyle Corbitt z Y Combinatoru – jednoho z největších inkubátorů na světě, slavná pedagožka a mentorka Esther Wojcicki, přezdívaná jako „kmotra Silicon Valley“, a vůbec nejzásadnější osobností bude spoluzakladatel Applu Steve Wozniak.
Mít Steva Wozniaka v programu je unikátní věc, pověz nám, jak se taková ikonu vůbec přesvědčí k tomu, aby potvrdila účast? Jak se vůbec dostaneš k prvnímu kontaktu? Můžeš nám to malinko poodkrýt?
Chce to hodně štěstí a taky tvrdohlavost. První kontakt proběhl už před dvěma lety ve Vídni na PIONEERS. Potkal jsem tam člověka, který znal někoho, jehož kamarád byl ve Wozniakově týmu. Za pozvání na pivo mi slíbil, že nás seznámí – a kupodivu to dodržel. Pak už stačilo ‚jen‘ probojovat se přes několik dalších lidí k osobnímu asistentovi, pak se průběžně připomínat a jednat o smlouvě. Zajímavostí je, že jeho agentkou je jeho žena Janet, která je velice důkladná a vybíravá. Loni to ještě nevyšlo, letos už ano.
Samotné dolaďování detailů i následné podmínky smlouvy se řešily tak, aby se to hodilo týmu okolo Wozniaka, takže jsem pár týdnů žil v časovém pásmu amerického západního pobřeží. Dlouho jsme pochopitelně jednali o tom, jestli přijedou do Prahy osobně – to byl náš cíl. A nutno podotknout, že střední Evropa a Česko jsou pro oba – Woze i Janet – velice lákavé. Bohužel vývoj pandemické situace v celém světě nám tyto plány překazil. Přeci jen jsou oba už v kategorii sedmdesátníků, proto jsme se nakonec domluvili, že se připojí živě pomocí online streamu přímo z Kalifornie. A snad se nám je podaří přivézt do Prahy příští rok.
Už po konci minulého ročníku jste obratem připravovali ten letošní. Jak dlouho trvá celá příprava? Jak velký máte tým? A co podcasty a další doprovodné aktivity?
Pracujeme na tom průběžně celý rok. Nejdéle se řeší především fundraising, domlouvání ostatních evropských startupových soutěží a spíkrů. Pět až šest měsíců před samotnou akcí pak bývá nejintenzivnějších. Nyní nás je na částečný nebo plný úvazek celkem deset.
Naše Dominika společně s Ondrou, Lucasem a Jakubem řídí celou Startup World Cup soutěž, včetně regionálního finále Visegrádské čtyřky. Ondra se ještě stará o networková partnerství po Evropě, především s inkubátory, akcelerátory, univerzitami a dalšími. Lucas je naším kontaktem pro mentory na Summitu a zároveň má pod placem vše okolo vstupenek. Jakub komunikuje s V4 startupy v soutěži a pomáhá nám selektovat finalisty.
Děláme super věci a to, že se o tom všichni dozvědí, je hlavně díky skvělé komunikaci, kterou nám tvoří Věrka Kubátová společně s naší posilou Káťou Syslovou. Pokud jste tedy kdekoliv zahlédli nebo ještě zahlédnete SWCSummit, je především jejich zásluha. A o podcasty a moderování se nám starají Anička s Vaškem. Vašek má zároveň nad celým Summitem takový helikoptér view a hlídá detaily. A nesmím zapomenout na našeho IT guru Huga, který nám radí víc, než jen ať to zkusíme vypnout a zapnout. 🙂
Když už je řeč o podcastech, tak ty se nám skvěle osvědčily k předávání úžasných a inspirativních příběhů posluchačům. Vycházejí průběžně celý rok a dosahují 3 až 5 tisíc unikátních posluchačů na každý díl. Vůbec nejvíc měl Honza Řežáb a Martin Tolar, téměř 17.000. 75% posluchačů je z Česka a Slovenska, cca 12% z V4 zemí a 10% z anglicky mluvících zemí jako jsou Spojené státy, Velká Británie atd. Většina podcastů je zatím v českém jazyce, naším cílem je ale produkovat čím dál víc anglických.
Mezi hosty byli například Ondřej Vlček a Vince Steckler z AVASTu, Tomáš Šebek z uLekáře_cz, Jan Lukačevič, Karel Janeček, Michal Nýdrle, Dave Evans ze Stanfordu, Lubo Smid z STRV, Káťa Vacková z LOONO nebo třeba Vít Šimral z Magistrátu města Prahy.
Před chvílí už jsi zmínil některé další řečníky, kteří vystoupí v letošním roce. Můžeš o nich říct něco víc?
Jasně, třeba má oblíbená novinářka Washington Post a pedagožka Esther Wojcicki, přezdívaná „kmotra Silicon Valley“, je známá svou pedagogickou metodou „TRICK“, která je založená na důvěře, respektu, nezávislosti, spolupráci a milém přístupu. Wojcicki dokázala přivést k úspěchu stovky svých žáků, které učí na střední škole. A kromě toho vychovala tři veleúspěšné dcery, které všechny prorazily v Silicon Valley. Nejstarší Susan je současnou CEO YouTube, Anne je CEO startupu 23andMe, který má nakročeno k tomu stát se jednorožcem, a Janet je a Fulbright-winning anthropoložka. O výchově úspěšných napsala Esther bestseller How to Raise Successful People, který, především v lockdownu, trhal rekordy.
Dále přijede Kyle Corbitt, který je prezidentem Startup School v Y Combinatoru, jednoho z největších startupových inkubátorů na světě, kde vytvořil platformu k propojení startup founders. Předtím pracoval v Google a má zkušenosti z vlastního startupu Emberall.
A ještě jedno spíkerské eso si schováváme v rukávu, ale to zatím neprozradím.
A nějakou zajímavou historku z příprav bys prozradit mohl? 😉
Těch by bylo! Jednou to všechno sepíšeme do nějaké knihy „jak nepořádat akce“ a lidi nám utrhají ruce. Důležité je si hlídat volný čas a umět občas vypnout. V polovině srpna jsme s týmem vyrazili na několik dní do Vysokých Tater, vyčistit hlavu a nabít baterky, než se vrhneme do závěrečného běhu příprav. Prošli jsme si pár stezek, vylezli na Rysy a zahráli pár her. A já se díky Kátě naučil jezdit na longboardu. A teď se vrháme naplno do SWCSummitu a jsme rádi za každého návštěvníka a každého spíkra i osobnost, která se rozhodne přijít a předat své know-how, tipy a triky dále nám všem ostatním. Takže kdo ještě nemáte ticket, tak hoďte oko na web a program a třeba se tam vidíme! A na všechny, kteří už s námi počítají se moc těšíme!
Moc děkujeme a držíme palce!