Když se mluví o dárcích krve, všichni zbystří a vědí, že je to seriózní téma. Krev zachraňuje životy. A ví to i David Stančík, maturant na gymnáziu, který v lednu tohoto roku vyhrál celorepublikovou soutěž o nejlepší středoškolský podnikatelský nápad Soutež & Podnikej se svým projektem Daruju krev. Davida při darování krve napadlo, že by mohl dárce více motivovat a celý proces darování krve posunou na vyšší level. Rozhodl se proto vyvinout unikátní mobilní a webovou aplikaci, která nejenom že spojí dárce krve v jednu velkou komunitu, ale pomůže také nemocnicím s ulehčením administrativy.
Dárci v aplikaci najdou vše potřebné o celém procesu darování, jak se na něj připravit, jak se chovat po něm, umožní jim také navzájem se podporovat, motivovat, sdílet své příběhy a v budoucnu přinese spoustu dalších především gamifikačních funkcí. Nemocnice budou moci využívat registrační systém, část své denní administrativy přesunout online nebo s dárci více cíleně a jednoduše komunikovat.
V České republice chybí přibližně 100 000 dárců krve a každý rok především 3 až 6 000 prvodárců, a to je přesně problém, který se snaží tým Daruju Krev řešit. I z tohoto důvodu se přihlásili do národního hackathonu Hack the Crisis, kde se mimo jiné zabývají způsobem, jak rychle reagovat na krize podobné covid19 a v případě potřeby zajistit tolik potřebné nové dárce krve.
Ač je David ještě teenagerem, je plně soběstačný. Díky své profesi webového grafického designéra si na sebe slušně vydělává a pravidelně odmítá pracovní nabídky na seniorní pozice. Podnikání ho naplňuje a plní jeho sny. Líbí se mu volnost, má vizi, tah na branku a nikdo mu nemusí říkat, co by měl a neměl dělat. Sám David nám svoji cestu ve zkratce vypráví: „Být svým pánem je velmi osvobozující, ale samozřejmě to nepřijde jen tak z ničeho. Od 14 let se téměř každý den učím programovat a ze všeho nejvíc mě baví dělat webovou grafiku. Spojit školu a práci je někdy velmi náročné, ale naštěstí mám skvělé učitele, kteří mi vždycky vyjdou vstříc,“ a dodává: „S projektem Daruju Krev mám velké plány a věřím, že uspějeme nejenom v ČR, ale také v zahraničí. Čeká nás ještě spousta práce, protože jsme teprve na začátku, ale podle zpětné vazby věřím, že projekt má budoucnost a že to ocení nejenom dárci, ale také nemocnice a transfuzní centra.“
Dárci krve jsou nepostradatelní stále, jelikož krev nejde uměle vytvořit. A to platí dvojnásob v době koronavirové, kdy byly nemocnice omezeny na svém provozu a lidé se báli chodit k lékaři, a to i darovat krev. David a jeho tým na tuto situaci reagoval po svém a vytvořil kampaň Dámekrev, která vytvářela zásobník dárců v případě, že by krev začala v nemocnicích docházet.
Tým se také neváhal zapojit do virtuálního hackathonu Hack the Crisis, kde mu s jeho projektem pomáhá i angel mentor Karolína Krámková z agentury CzechInvest, která k jeho projektu říká: „To, co zvládnul vytvořit David za takhle krátkou dobu, je neuvěřitelný. Je krásným příkladem toho, že i zpoza lavic na střední škole se dá vybudovat projekt, který má celonárodní ohlas a slibnou budoucnost před sebou. To dokazují i zahájená jednání s Českým červeným křížem, Magistrátem hl. města Prahy a několika nemocnicemi. Díky hackathonu jsme je mohli napojit i na zkušené mentory z různých oblastí expertízy, kupříkladu Michal Šimon z Codeac.ai jim pomohl s technickou dokumentací, Petr Vítek z Impact Hubu jim poradil ohledně dalšího business developmentu a nyní budou s dalšími mentory spolupracovat na identifikaci vhodných business modelů“.
My držíme Davidovi a jeho projektu palce, ať se daří!