Projekt CzechAccelerator agentury CzechInvest, který vysílá nadějné české startupy na 3-měsíční pobyty ve vybraných inkubátorech po celém světě, se rozběhl už i v Silicon Valley. První den v únoru se po třech letech projekt naplno opět rozjel, a dva české startupy – Nanits Universe a Integromat – se momentálně akcelerují ve vybraném americkém inkubátoru US Market Access Center (US MAC). Právě ten pomáhá českým startupům s orientací a vstupem na místní technologický trh.
Každý den mohou české startupy využívat asistenci US MACu, získat jejich odborné znalosti, know how, těžit z mentoringu s odborníky z praxe, kteří jsou špičky ve svém oboru nebo úzce kooperovat s ředitelem místní kanceláře CzechInvestu Miroslavem Tenklem, který v San Franciscu přímo žije a výrazně jim pomáhá s každodenními starostmi a radostmi. Právě on byl hlavním pořadatelem slavnostní zahajovací akce při příležitosti spuštění programu CzechAccelerator v Silicon Valley.
Sám Míra Tenkl vysvětluje: „České firmy nebyly v lehké situaci. Záhy po příjezdu byly vystaveny zatěžkávací zkoušce v podobě prvního pitche před náročnou odbornou veřejností v Silicon Valley. Rozhodně však nezklamaly. Neopakovatelně přátelská, tvůrčí a podnikavá nálada následného networkingu naše firmy uchvátila, a i s její pomocí si snadno domluvily celou řadu návazných schůzek. Akce zcela naplnila naše očekávání a moc se těšíme na pokrok, který budou firmy moci ukázat při následných akcích tohoto typu. Další pitch event chystáme pro firmy hned v březnu.“
Účast na networkingových akcích a kontakt se startupovou komunitou je základ úspěchu. I to byl jedním z důvodů, proč se připravila tzv. Launch Party, které se zúčastnilo přibližně 80 hostů, což je ve zdejší vysoké konkurenci ostatních akcí velmi slušné číslo. Hosté se rekrutovali z celé řady oblastí od mentorů, rizikových kapitalistů, právníků, odborníků na ochranu duševního vlastnictví, zástupců korporací až po partnerské vládní organizace. Celou akcí prováděl Miroslav Tenkl z CzechInvestu, který postupně předával slovo Alfredu Coppolovi, řediteli akcelerátoru US Market Access Center, Marku Chandlerovi, řediteli odboru mezinárodních vztahů města San Francisca, samotným příchozím startupům a v neposlední řadě i Davidu Semerádovi, výkonnému řediteli STRV Labs, která se projektu CzechAccelerator zúčastnila v roce 2012, tehdy se 4 zaměstnanci. Nyní, i díky pobytu v Silicon Valley, mají zaměstnanců 200 a jejich business v USA je velmi úspěšný.
US Market Access Center sídlí v Rocket Space v San Franciscu a jeho CEO Alfredo Coppola, který si pamatuje i předchozí české startupy z prvního běhu projektu v roce 2011-2014, říká: „ Pracujeme se startupy z celého světa již sedm let a objevili jsme už mnoho rozdílů. Lidé se mě často ptají co je z našeho pohledu největší výzva pro evropské a asijské startupy, kteří čelí vstupu na americký trh, speciálně v Silicon Valley. A odpověď je stále stejná. Největší výzva není talent, technologie nebo peníze. Největší výzva je kultura. ” a doplňuje “ Chceme učit startupy jak lovit, ne jim servírovat vše na talíři“.
Po úvodní Launch Party (tzv. Pitch Night) začaly startupy tvrdě pracovat. Program plný schůzek, mentoringu, workshopů a dalších aktivit jim zaplnily diáře na několik týdnů dopředu.. A jak se říká, Silicon Valley je označováno za jedno z nejlepších startupových míst na světě, a ředitel českého startupu Integromat Ondra Gazda to po dvoutýdenní inkubaci v destinaci potvrzuje: „O Silicon Valley se říká, že to je mekka technologických firem a byznysu – je to tak! Hned první den v rámci CzechAcceleratoru jsme byli vtaženi do dění a od té doby jsme v permanentním zápřahu – tady je byznys na prvním místě. To množství zkušeností a cenných rad, co tu získáváme, je k nezaplacení. A naše první schůzky s potenciálními partnery a zákazníky to jen potvrzují. Po prvních čtrnácti dnech můžeme zodpovědně prohlásit, že program má smysl a chtěli bychom poděkovat všem v CzechInvestu, že nám toto umožňují. Ostatním startupům, které účast zvažují – jděte do toho, i přes velké vlastní náklady se to vyplatí!“.
Jeho slova doplňuje Veronika Šiřinová z Nanits Universe: „Po necelých dvou týdnech v San Franciscu můžeme s potěšením říci, že se objevují první vlaštovky toho, jaký obrovský potenciál má tento program pro náš projekt. Již po takto krátké době projevilo několik firem zájem, jimž byl představen náš produkt, se s námi setkat. Stejně tak skvělá spolupráce s mentory a příprava plánu šitá nám na míru. Čeká nás mnoho tvrdé práce, ale věříme, že právě toto je ta správná cesta“.
O programu CzechAccelerator
Program CzechAccelerator je úspěšný program agentury CzechInvest, který umožnil v prvním běhu mezi lety 2011-2014 vyslání celkem 39 českých nadějných startupů do zahraničních technologických inkubátorů. Právě spuštěný program si klade za cíl toto číslo ještě výrazně rozšířit, a to na více než 100 firem.
Program je financován z Operačního Programu Podnikání a Inovace pro Konkurenceschopnost Evropského fondu pro regionální rozvoj. Startupy, které se do projektu zapojí, mohou načerpat finanční podporu až do výše 1 miliónu korun. Tato částka se vztahuje na zvýhodněné služby, ať už je to mentoring, workshopy či poradenství ohledně duševního vlastnictví a to s minimální finanční spoluúčastí. Start-upům jsou mimo to ze 100 % hrazeny kancelářské prostory, poskytnuté zahraničním dodavatelem, v místě zvolené destinace.