Začínáte podnikat a máte spoustu otázek? Potřebujete nastartovat udržitelný růst? Zjistěte, proč byste měli mít mentora. Sdílíme s vámi článek od Femme Palette, který napsali pro platformu Propodnikave.cz.
Rozjezd a řízení vlastního podnikání může vedle pozitiv být také nesnadná cesta plná výzev, otázek a překážek. Věděli jste ale, že na to nemusíte být sami? Slyšeli jste už někdy o mentoringu? Práce s mentorem přináší začínajícím i zkušeným podnikatelům celou řadu výhod a kdo jednou mentoring zkusí, mluví o něm obvykle v superlativech.
Co to tedy mentoring je? Jak vám může pomoci s podnikáním? A jakými způsoby si můžete mentora najít? Na vše se podíváme v tomto krátkém průvodci mentoringem pro podnikatele.
Co je mentoring
Mentoring můžeme definovat jako vztah, kde někdo zkušenější s více znalostmi podporuje a vede někoho méně zkušeného, kdo má znalostí méně. Tuto osobu nazýváme mentee. Není přitom podmínkou, aby mentor byl starší než mentee, i když tomu tak často je. Klíčové ale je, aby mentor byl expertem v oblasti, v níž mentoruje.
Mentoring jako činnost je postaven především na sdílení znalostí a zkušeností mentora. Jelikož je mentor zkušený profesionál, který musel urazit určitý kus cesty a překonat spoustu výzev, aby se dostal tam, kde je, je pro menteeho nesmírně cenné, když mu mentor může tyto zkušenosti předat a ukázat mu, jak on sám překonal výzvy, jimž nyní může čelit mentee, jak se mu podařilo se v oboru prosadit nebo jak si osvojil dovednosti nezbytné pro jeho profesní růst.
Co naopak není mentoring
Abychom ještě lépe pochopili podstatu mentoringu, je také užitečné si říct, co mentoring není.
Mentoring není koučink. Tyto dva přístupy k profesnímu a osobnímu růstu jsou často zaměňovány. Zatímco koučink směřuje spíše k tomu, abyste v sobě sami objevili odpovědi na vaše otázky, definovali si vaše cíle a hodnoty a lépe pochopili sami sebe, mentoring je spíše o učení se ze zkušeností někoho znalejšího, využívání těchto poznatků a jejich aplikaci na vlastní situaci. U koučování vám bude kouč klást otázky, u mentoringu pak budete spíše vy klást otázky mentorovi, abyste došli k tomu, co od něj chcete vědět.
Mentoring není školení. Ačkoliv některé schůzky s mentorem se mohou školení podobat (mentor vám něco vysvětluje nebo ukazuje), rozdíl mezi těmito dvěma činnostmi je zpravidla v tom, že mentoring není jednorázový, opakuje se pravidelně a bývá zaměřen spíše na rozvoj jednotlivce, zatímco školení častěji probíhá ve skupině.
Mentoring není pasivní. Mentee se musí v mentoringu aktivně angažovat – od organizace schůzek s mentorem po přípravu agendy a otázek, které mentorovi pokládá. Mentor je tu od toho, aby sdílel zkušenosti, ale popud k jejich sdílení musí přicházet od menteeho.
Mentoring není jednostranně přínosný. Ze společných schůzek těží jak mentee, který se učí nové dovednosti a profesně se rozvíjí, tak i mentor, který se může mentoringem zlepšit například v komunikačních dovednostech, v leadershipu, a dalších.
Jaké jsou role mentee a mentora
Při spolupráci mentee a mentora je klíčové, aby obě strany znaly své role a ujasnily si, co jeden od druhého očekává. Aby mentoring opravdu fungoval a přinášel výsledky, bývají role standardně definovány následujícím způsobem.
Povinnosti mentora
- Sdílení poznatků s menteem, které mu pomohou přiblížit se vytyčeným cílům
- Sdílení příkladů z praxe a doporučování dalších zdrojů pro vzdělávání
- Podávání zpětné vazby menteemu
- Aktivní účast na schůzkách a zájem o vývoj menteeho
Povinnosti mentee
- Plánování mentoringových schůzek
- Zasílání agendy před každou ze schůzek
- Podávání zpětné vazby mentorovi
- Plnění zadaných úkolů
S čím může mentor pomoci v podnikání
Mentor vás může svými cennými zkušenostmi podpořit ve spoustě oblastí. Jelikož to zpravidla bude někdo, kdo sám úspěšně podniká a začínal sám od začátku, a tak vám může na vaší cestě spoustu věcí usnadnit.
Tvorba business plánu a vize
Mentor vám pomůže si stanovit, kam podnikání směřovat a vypracovat business plán, který vám pomůže si vše ujasnit a správně nastartovat. Základem úspěšného podnikání je také jasně formulovaná vize, ke které vám mentor pomůže dojít.
Finanční plán
Pokud s podnikáním ještě nemáte zkušenosti, mohou na vás všechny finanční a administrativní záležitosti s ním spojené působit trochu děsivě. Mentor si ale tím vším už sám prošel a ukáže vám přesně, jak na to, abyste se nemuseli ničeho bát.
Vyhnout se častým chybám
Chybovat je lidské a chybami se člověk učí, nicméně existuje spousta častých chyb, kterých se dopouští začínající podnikatelé. Mentor vám pomůže tyto potenciální chyby identifikovat a vyhnout se jim skrze sdílení vlastních zkušeností, ale například i společným vypracováním analýzy rizik. Jelikož budete díky mentorovi mít tato rizika pod kontrolou, budete moct soustředit svůj čas a energii na jiné věci.
Time management a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem
Být pánem svého času s sebou nese spoustu pozitiv, jako je například větší flexibilita. Zároveň je ale dobře známo, že lidé, kteří pracují “sami pro sebe”, mívají problém poznat, kdy přestat. Pokud nebudete při rozjezdu podnikání také pravidelně odpočívat a čerpat síly, může vás potkat syndrom vyhoření. Mentor vám pomůže si osvojit principy efektivního time managementu a nastavit si hranice tak, abyste pracovali produktivně, ale zároveň si toho nekladli na bedra příliš.
Růstové strategie
Čas strávený s mentorem nepřináší benefity jen na samém začátku podnikání, ale v momentu, kdy už vaše firma funguje. Mentor může pomoci s celou řadou výzev spojených s růstem podnikání, jako jsou například rozvoj a udržitelnost vašeho produktu či služby, strategické rozšiřování týmu, transformace nabídky z kamenného obchodu do e-shopu či opačně, expanze na nové trhy, nebo identifikace a oslovování nových cílových skupin zákazníků.
Nábor zaměstnanců
Možná vás čeká rozšiřování již existujícího týmu, nebo budování úplně nového týmu zcela od začátku. V každém případě je to skvělý příklad výzvy, na které můžete pracovat s mentorem. Mentor vám pomůže identifikovat, koho v týmu budete potřebovat a jaké by noví členové měli mít dovednosti a kompetence. Připraví vás také na vedení náborového procesu a na onboarding nových zaměstnanců do firmy.
Navazování kontaktů
Kontakty na ty správné lidi napříč obory vám otevřou nových spoustu dveří a úspěšní podnikatelé proto kladou na networking velký důraz. Jakožto úspěšný profesionál ve svém oboru vás mentor může seznámit se spoustou zajímavých lidí, kteří vám mohou nabídnout příležitosti, o nichž byste se jinak třeba vůbec nedozvěděli.
Jak si najít mentora
Pro podnikatele existují zpravidla dvě cesty, jak získat mentora. Buď si mentora můžete najít sami, nebo se obrátit na mentoringovou platformu, která pro vás najde tu správnou osobu.
Získání mentora vlastní cestou
Mentora si můžete najít sami, nicméně počítejte s tím, že vás to bude stát určité množství úsilí a času. Prvním krokem k sehnání vlastního menora je najít si někoho, ke komu vzhlížíte, jehož úspěchy obdivujete a rádi byste jednou dosáhli podobných výsledků.
Následně byste se s dotyčnou osobou měli snažit navázat kontakt, trochu lépe ji poznat a také jí umožnit, aby trochu poznala i ona vás. Seznámit se můžete například na různých vzdělávacích a networkingových akcích určených pro podnikatele, na konferencích, nebo požádat nějakého společného známého, aby vás představil.
Posledním krokem je požádat dotyčného, aby vás mentoroval a domluvit se na formálním mentoringovém vztahu. Abyste jej získali na svou stranu, snažte se svému potenciálnímu mentorovi prezentovat, jaké přínosy by mentoring mohl mít i pro něj a naopak, v čem přesně by pomohl vám.
Mentoringové platformy
Pokud nechcete ztrácet čas hledáním vlastního mentora, můžete se obrátit na některou z dedikovaných platforem, které mentoring zprostředkovávají a najdou vám ideálního mentora přesně podle vašich potřeb. V České republice nabízí takové služby například mentoringový program pro podnikatelky a podnikatele od platformy Femme Palette, která pracuje s více než 1 200 domácími i zahraničními experty.
Ačkoliv jsou mentoringové programy různých platforem od sebe odlišné, zpravidla mezi výhody využití mentoringové platformy patří například:
- Pomoc s definováním cílů, kterých byste chtěli díky mentoringu dosáhnout
- Nalezení ideálního mentora dle vašich potřeb ze databáze expertů, k nimž byste jinak možná neměli příležitost se sami dostat
- Možnost obrátit se na program manažera po celou dobu trvání programu
- Možnost být součástí komunity kolem platformy a seznamovat se s ostatními mentees
- Další zdroje vzdělávání pro mentees, jako jsou různé edukativní akce, webináře, workshopy, e-knihy, online knihovny, pracovní listy, a mnoho dalšího
Mentoring je pro začínající i existující podnikatele nesmírně cenným zdrojem znalostí, poznatků a inspirace. Jakožto personalizovaná metoda přístupu k rozvoji a růstu má své specifické přínosy, které nelze zaměňovat například s koučinkem nebo školením. Podnikatelé jsou díky mentorům schopni rychleji a lépe formulovat podnikatelské vize, tvořit business plány a finanční plány, vyhýbat se častým chybám, udržitelně rozvíjet své podnikání a navazovat nové kontakty.
O Femme Palette:
Femme Palette pomáhá (nejen) ženám profesně růst prostřednictvím mentoringu, aby mohly naplno rozvinout svůj potenciál a dosáhnout úspěchu ve svém oboru.
zdroj: Femme Palette
foto: AdobeStock