Český start-up CleverFarm právě zdárně ukončil pilotní provoz první generace online senzorů v síti IoT (Internet of Things), které budou monitorovat stav zemědělských ploch, skladů nebo podmínek v budovách s chovanými zvířaty. Od ledna 2018 budou moci farmy používat pokročilou generaci senzorů spolu s online aplikací pro zobrazení a analýzu sběrných dat.
Úspěšný start-up patří spolu s několika dalšími projekty do skupiny CleverMaps, jejímž investorem je technologický a inovační hub MindForge. Soustředit se chce nejen na zemědělce v České republice, ale plánuje expandovat i za hranice.
CleverFarm propojuje pokročilé IT technologie se zemědělskou produkcí
Online senzory jsou určené pro exteriérové využití na poli, v půdě, v posklizňových skladech nebo budovách s chovanými zvířaty. „Nová generace senzorů, které měří klíčové ukazovatele jako teplotu, vlhkost vzduchu na poli, úhrn srážek nebo vlhkost půdy přináší nejen vylepšenou konstrukci samotných senzorů, ale i nové funkcionality v aplikaci CleverFarm. Pilotní provoz přinesl také první reálné úspěchy, jako například odhalení škůdců ve sklizni,“ popisuje CEO společnosti CleverFarm Marian Driensky.
„Do zemědělství přinášíme s využitím online senzorů klíčovou inovaci, kdy agronomové už nemusí každý den nachodit kilometry po farmě kontrolováním aktuálního stavu na poli, ve skladované sklizni nebo například ve vepříně. V aplikaci mají každých 15 minut přesné aktualizované údaje, a tak mohou pracovat mnohem efektivněji a osobně zajít vždy tam, kde je to v dané chvíli skutečně potřeba. Senzory mají klíčovou funkci v ochraně pěstovaných rostlin a sklizené úrody proti škůdcům, chorobám nebo plísním. Agronomové mohou díky přesným aktuálním údajům a historii naměřených hodnot velmi dobře predikovat a odhalovat případy napadení rostliny, reagovat preventivně i velmi rychle reaktivně a minimalizovat tak případné ztráty na produkci,“ vysvětluje Driensky.
Aplikace pracuje i s daty z družice
Aplikace CleverFarm pracuje také s pokrokovým řešením, které využívá družicová data z programu Sentinel Evropské Vesmírné Agentury (ESA). Ty umožňují komplexní pohled na celé sledované území, díky čemuž mohou zemědělci opět i bez fyzické přítomnosti na poli predikovat výskyt škůdců nebo analyzovat silná a slabá místa na svých pozemcích. Aplikace jim také pomůže připravit mapu variabilního hnojení. „Variabilní hnojení začíná být v zemědělství nevyhnutelností a většina agronomů si to plně uvědomuje. Doposud na trhu ale chyběly cenově dostupné alternativy pro variabilní aplikaci hnojiv, a to je přesně oblast, kde ve spolupráci s našimi partnery přinášíme další klíčovou inovaci. Data z družice Sentinel máme od ESA k dispozici zdarma, což celou službu výrazně zlevňuje a farmářům konečně umožňuje zavádět praktiky precizního zemědělství bez nutnosti nákupu drahých technologií,“ dodává Driensky.
O společnosti CleverFarm:
Český start-up CleverFarm byl založen v červnu 2016 jako součást skupiny CleverMaps. Hlavním investorem je technologický a inovační hub MindForge. CleverFarm je jednoduchá on-line aplikace, která zásadním způsobem zjednodušuje a zlepšuje život zemědělcům. Pokročilé moduly on-line senzorů a satelitních snímků pomáhají snižovat náklady, zvyšovat kvalitu produkce, dosahovat vyšších výnosů a ve finále více vydělat.