Co se stane, když počítače nahradí lidi při přepisování dokumentů, kromě toho, že jen na fakturách lidstvo denně ušetří čas odpovídající 100 lidským životům? Firmy se dostanou k přesnějším datům a navíc až 6x rychleji*. Také ušetří až 80 % nákladů a budou mít spokojenější zaměstnance v back office, kterým odpadne nudná, rutinní práce.
Právě pohledem do tradičního firemního backofficu začal příběh Rossumu. Firmu založili tři PhD. studenti umělé inteligence – Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys. Na doktorátu se všichni věnovali zpracování dokumentů, ovšem se zaměřením na data z webu. Pak si uvědomili, že internet je sice plný hightech firem, ale že svět tradičních společností vypadá úplně jinak. A že jejich zaměstnancům dokážou díky svým schopnostem výrazně ulehčit život.
Startup, který v rámci disciplíny Cognitive Data Capture** učí počítače porozumět dokumentům, už o svém produktu přesvědčil společnosti z 5 kontinentů včetně firem z Fortune500. Rossum se také velmi brzy stal oficiálním technologickým partnerem automatizačních obrů, jako jsou UiPath a Blueprism.
V první fázi Rossum klientům pomáhá se zpracováním faktur či dodacích listů. Využití ale najde i pro jiné dokumenty a napříč segmenty jako účetnictví, logistika, správa nemovitostí a mnoho dalších.
V seedovém kole poslali Rossumu investoři 3,5 mil. dolarů. Kolo vedl londýnský fond LocalGlobe (v portfoliu má např. TranferWise), ke kterému se přidal Seedcamp (v portfoliu UIPath a Revolut) a privátní investoři včetně jmen jako Elad Gil (ex-vice president Twitteru, který investoval do Airbnb či Pinterestu), Ryan Petersen (founder Flexportu, který od investorů získal už 1,3 mld. dolarů) a také jedni z prvních zaměstnanců Googlu, investoři Michael Stoppelman a Vijay Pandurangan. Kola se účastnili také původní čeští preseed investoři Miton a StartupYard. Celkem už tak Rossum od investorů získal přes 100 mil. korun (4,5 mil. dolarů).
“Rossum je zřejmě nejrychleji se učící firma, kterou jsme kdy pomáhali budovat. Zájem o jejich produkt a koncept řešení od velkých firem z celého světa potvrzuje, že i z Prahy se dá vytvořit mimořádná technologie s globálním potenciálem,” říká Tomáš Matejček z investiční skupiny Miton, která do Rossumu poprvé investovala už v roce 2017.