Šest českých firem a startupů vyrazilo druhý týden v lednu do Las Vegas, kde se každoročně koná velký mezinárodní veletrh CES 2018. Celá konference je prezentována na dvou místech, a to v Sands Expo a Convention centre. Samotná česká výprava měla své stánky přímo v Eureka parku. Davy tisíců lidí procházely každý den okolo českých firem, které se s námi přímo v Las Vegas podělily o své dojmy a každé firmy jsme se zeptali na jednu konkrétní otázku.
Českého startupu Oscar senior, který je součástí Residency Programu v Google Campus Warsaw jako jeden z 10 startupů ze střední a východní Evropy, jsme se zeptali, jak vnímá svoji účast oproti minulému roku, kdy se zúčastnili už CESu 2017?
Tomáš Posker, CEO českého startupu Oscar senior nám obě akce porovnal a řekl: „V loňském roce to byla naše první velká zkušenost s podobnou výstavou, takže letos jsme lépe připraveni s tím koho konkrétně hledáme (Telco, Care). Souvisí to jistě i s novým produktem, který zde představujeme (HW+SW), na němž jsme pracovali společně s velkým partnerem posledních několik měsíců. Musím pochválit i mnohem lepší umístění stánku.“
Český startup Actijoy, který získal před několika týdny svoji první velikou investici ve výši 30 mil. Kč, cílí hlavně na americký trh. Žije na něm více jak 80 miliónů domácích mazlíčků, které mohou použít jejich chytré obojky a zvířecí misky. Zeptali jsme se Roberta Haška, spoluzakladatele startupu, jaké má Actijoy plány na americkém trhu a jak vám k nim dopomohla účast na CES 2018?
Robert odpovídá: „Aktuálně procházíme výrobním procesem a připravujeme vstup na US trh. Tento krok urychlila investice, která přišla od našeho partnera z tzv. pet marketu a posunula nás blíže ke vstupu na trh. Kromě výroby připravujeme i distribuční sítě a vyhledáváme kontakty. A v tom nám právě CES velmi pomohl. Na jednom místě se sešli nejen inovátoři, startupy, odborná veřejnost, ale i nákupčí a velkoobchodní partneři. Z CES si domů vezeme více než 100 kontaktů, které nám velkou měrou usnadní tento krok.“
Jablonecká firma Sentry company jela na CES 2018 představit svůj multifunkční designový fotorámeček, který automaticky zobrazuje libovolné fotografie či videa. Jaké je nejčastější využití fotorámečku?
Jednatel společnosti René Gubančok vysvětluje. „ FrameXX odráží požadavky současné doby. Na rozdíl od standardních fotorámečků připojených na USB nebo SD karty, přehrává FrameXX obsah ze sítě LAN (SMB, FTP, DLNA), Flickr, Instagram, Facebook a Dropbox. Vestavěný webový prohlížeč může zobrazovat libovolné webové stránky. IP TV modul nabízí přehrávání vybraných televizních kanálů a všechny scénáře prezentace podporují synchronizaci. Revoluční funkce InView (okamžitý náhled, poprvé představená na CES 2018) může poskytnout nejrychlejší a nejjednodušší způsob odesílání obrázků a video souborů z telefonu Android / Apple nebo libovolného počítačového prohlížeče přímo do programu PhotoFrame FrameXX. Obrázky jsou okamžitě zobrazeny v rámečku FrameXX, proto si uživatel, který se nachází kdekoli na světě, může užít stejný pocit jako autor snímku.“
Ostravská firma ApuTime prezentovala na CES 2018 webovou aplikaci pro řízení projektů, která stojí na třech základních pilířích – emoce, vizualizace a prvky hry. Pomocí této aplikace mohou zvýšit motivaci k výkonům, vytvářet predikce a optimalizovat procesy pomocí umělé inteligence. Kdo jevil o aplikaci největší zájem?
Odpověděl nám její výkonný ředitel Martin Lonský: „Uživatelé konkurenčních produktů, kteří narážejí na jejich limity, nebo nesplňují jejich potřeby. Lidé jsou si vědomi toho, že pokud chtějí efektivně řídit své projekty, potom je nezbytné o nich vědět co nejvíce. Jak to ale udělat, když kolegové s aplikací nepracují dostatečně, nebo dokonce vůbec? Tímto se v ApuTime zabýváme nejvíce. Snažíme se co nejvíce gamifikovat a vše usnadnit integrací například se #slack.“
Projekt HE3DA je unikátní celosvětový projekt na výrobu baterií, které budou ideální pro domácí a industriální uložiště elektrické energie v kombinaci se solárními panely, ale také součástí zálohových systémů nebo nabíjecích stanic pro elektromobily. Jan Procházka, ředitel společnosti a oceňovaný vědec a vynálezce, přijel do Las Vegas se svojí patentovanou baterií poprvé. Zeptali jsme se ho, zda se mu podařilo na CES 2018 získat nějaké strategické kontakty a jaký je potenciál trhu pro Vaši technologii?
Jan Procházka odpovídá: „ Ano, získali jsme mnoho důležitých kontaktů s velkými firmami a potenciálními zákazníky. Naše schůzky začaly již před CES 2018 s Nevadskou vládou a několika subjekty, které nám pomáhají zrealizovat náš záměr postavit v Nevadě gigatovárnu. Během CES 2018 jsme měli možnost osobně jednat i s mnoha mezinárodními privátními firmami a domluvili si s nimi další schůzky. CES nás tento rok velice překvapil enormním zájmem o technologie úschovy energie, jelikož mnoho firem se zaměřuje na vytváření tzv. “smart cities” a výrobu elektrických automobilů. Tyto firmy urgentně hledají dodavatele bezpečných, levných a spolehlivých technologií pro uložení energie jako nabízí HE3DA.“
Česká firma 2Realistic s.r.o. hledá nové cesty pro vizualizaci produktů. Proč se odklonila od svého původního zaměření na virtuální realitu a v čem vidí budoucnost svého odvětví?
Juraj Hudák vysvětluje: „Dlouhodobě se snažíme spíše propojovat moderní způsoby marketingu, tím hledat nové výzvy a efektivní řešení současných problémů. Virtuální realita může být velmi silný nastroj, například pro vyvolání emocí u návštěvníků a přitáhnutí pozornosti na výstavách, ale není to nástroj jediný. Celkově se ji podle nás věnuje více pozornosti, než si prozatím zaslouží. Navíc věnovat se VR je dnes velmi jednoduché, začít může kdokoli, objevuje se množství nekvalitního obsahu a uživatelé musí být velmi zmateni. Na konferenci CES jsme tedy raději prezentovali naše nové řešení pro webový konfigurátor, kterým dosáhneme mnohem realističtějšího zobrazení, než je jinak běžně dostupné. Jsme přesvědčeni, že má smysl věnovat se kvalitnímu obsahu spíše než zatím jen poutavým trendům.“
Čtyři české startupy se konference CES 2018 zúčastnily za finanční podpory programu CzechDemo, který je realizován z programu Marketing, prioritní osy č. 2 „Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků“ v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.