CzechDemo pomáhá českých startupům na zahraniční veletrhy
Začátkem listopadu se pět českých startupů zúčastnilo největšího evropského startupového veletrhu Web Summit 2017, který se konal v portugalském Lisabonu. Jak se akce účastníkům líbila a co vše jim přinesla? Na to se podíváme v dnešním článku.
Pětice účastníků vycestovala na veletrh díky programu CzechDemo, který startupům umožňuje zúčastnit se prestižních zahraničních akcí jako jsou TechCrunch Disrupt či CES Las Vegas, mimo jiné tedy i lisabonského Web Summitu. Všem účastníkům programu je hrazen poplatek za stánek na veletrhu (do výše 75 %), náklady na překlad propagačních materiálů (ze 100 %) a zpáteční letenky pro dvě osoby (ve výši 50 %).
Letošní ročník Web Summitu trval tři dny a zúčastnilo se ho více než 60 000 návštěvníků, 2 600 novinářů, 1 200 řečníků z celkem více než 170 zemí z celého světa. Jednotlivé startupy vystavovaly postupně v různé dny dle svého zaměření. Konferenci pak doprovázela i řada doprovodných akcí jako byly speciální přednášky či soutěže.
Web Summit očima českých účastníků
Pojďme se tedy podívat, kdo se letošního ročníku Web Summitu zúčastnil. Jako první si představíme Dativery. Jedná se o startup s vlastní webovou integrační platformou, která umožňuje propojení různých aplikací na úrovni uživatelského rozhraní.
„Web Summit je super konference. CzechInvest nám s ním hodně pomohl a bez nich bychom tam asi nejeli. Takže díky všem z CzechInvestu a také mentorovi Jaroslavu Trojanovi,“ řekl Petr Ferschmann, CEO Dativery.
Dalším reprezentantem české startupové scény bylo Decissio, jenž buduje analytický nástroj pro venture investory a akcelerátory. Využívá nejen umělé inteligence, ale i technologie Blockchain k analýze investičních dat.
„CzechInvest umožnil našemu early stage startupu Decissio ochutnat chuť světových technologických konferencí. Prostřednictvím partnerství s ním se nám podařilo setkat se s lidmi, kteří nám poskytli neocenitelnou zpětnou vazbu, včetně potenciálních klientů, poradců, mentorů a investorů. Určitě bych vřele doporučil všem, aby vyzkoušeli programy CzechInvestu. Myslím si totiž, že odvádějí skvělou práci, jenž pomáhá konkurenceschopnosti českých startupů ve světě,“ řekl Dite Gashi, ředitel startupu Decissio.
Třetím účastníkem cesty na summit byl Incomaker. Tento středočeský startup vyvíjí unikátní marketingovou platformu, která rovněž pracuje s umělou inteligencí. Ta jim pomáhá sbírat data, která mění na důležité informace, jenž ve výsledku mohou svému uživateli přinést zisk.
„Web Summit je dnes bezpochyby světovou technologickou událostí č. 1, proto je pro Incomaker důležité, že jsme se jej účastnili již podruhé. Loni nás mezi nejinovativnějšími firmami podpořila Evropská komise, letos musíme poděkovat CzechInvestu. A samozřejmě kolegům z portugalské části firmy, díky kterým šlo všechno hladce. Opět jsme si na mezinárodním kolbišti ověřili, že s naším systémem pro inteligentní automatizaci marketingu v konkurenci bez potíží obstojíme,“ řekl CEO Incomaker Tomáš Šalamon.
Velmi zajímavý projekt přivezli do Lisabonu představitelé jihomoravského startupu Mentem. Cílem jejich projektu je rozšířit znalost o možnosti zlepšování fungování lidského mozku široké veřejnosti. Alternativní vzdělávání a rozvoj mozkových funkcí probíhá přes jejich portál Mentem.cz.
„Konference nám otevřela nové možnosti propagace našeho projektu. Získali jsme mnoho cenných kontaktů a setkali se s investory. Už samotná přítomnost na akci pro nás byla velkou inspirací,“ řekla manažerka projektu Mentem.cz Tereza Váňová.
Posledním českým startupem, který se této akce zúčastnil je brněnský Webscope. Startup se zabývá vývojem SPA a mobilní aplikací. Do Portugalska přivezli jeho představitelé platformu GoodEvent, jenž pomáhá uživatelům s vytvořením a propagací eventů.
„Z pohledu naší firmy byl Web Summit velkým pozitivním překvapením. Měli jsme možnost ověřit si náš produkt v praxi a získali jsme nejen sebevědomí, ale také relevantní obchodní kontakty. Celá akce byla skvěle zorganizována a zaměřena na networking a setkání s investory – přesně to, co mladý startup potřebuje. Protože náš produkt je zaměřen právě na prostředí konferencí, byla to ideální možnost, jak zjistit jaké problémy trápí naše zákazníky v praxi a v jakém směru může náš produkt pomoci při organizování takového velkého eventu,“ řekl Marek Štěpita, představitel Webscope.
Co pro startupisty chystá CzechInvest?
Více informací o podpoře startupů CzechInvestu, včetně programu CzechDemo, naleznete na webové stránce www.podporastartupu.cz. Od 23. do 30. listopadu se také můžete ucházet o místa v programu CzechAccelerator, díky kterému můžete strávit několik měsíců v prestižních zahraničních inkubátorech v Silicon Valley, New Yorku či Singapuru. Více informací o programu včetně registračního formuláře naleznete na http://www.podporastartupu.cz/projekty/czechaccelerator/.