● Měsíc po svém představení má Asociace už více než 50 členů. S dalšími o vstupu jedná
● Na podnět Asociace a po vzájemné dohodě s vedením Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny došlo k přejmenování sněmovního podvýboru – nově se jmenuje Podvýbor pro startupy, vědu, výzkum a inovace.
● Asociace aktivně pracuje na přípravě návrhu ucelené sady opatření na zlepšení startupového prostředí.
Česká startupová asociace doručuje první výsledky. Po měsíci od svého představení má přes 50 registrovaných členů a úspěchy již slaví i na půdě Poslanecké sněmovny. Sněmovní Podvýbor pro vědu, výzkum a inovace byl na podnět předsedy Asociace Martina Jiránka přejmenován na Podvýbor pro startupy, vědu, výzkum a inovace. Změnu názvu podvýboru, kterému předsedá Jiří Strýček, dnes potvrdili členové Hospodářského výboru. Podvýbor se plánuje zaměřit na potřeby českého startupového ekosystému a podpořit jeho rozvoj. I v tomto má spolupráce s Asociací přispět. Jeho první jednání pod novým názvem je naplánováno
na polovinu ledna 2025.
Martin Jiránek | předseda České startupové asociace
„Startupy mají oficiálně svůj podvýbor. To je z pohledu nejen startupů, ale i celkově hospodářství skvělá zpráva. Ukazuje to, že vnímání důležitosti rozvoje startupového ekosystému se zvyšuje. Pokud totiž jako stát chceme opět nastartovat vyšší růst a zvyšovat přidanou hodnotu, jednou z klíčových podmínek je zjednodušení a zrychlení startupového a inovačního prostředí. A přesně to nyní budeme moci s politiky na startupovém podvýboru aktivně řešit.”
Jiří Strýček | předseda Podvýboru pro startupy, vědu, výzkum a inovace,
„Startupové a inovativní prostředí výrazně ovlivňuje legislativa a systémové nastavení. Navíc vznikla nová pozice Komisařky pro startupy a inovace v rámci Evropské komise, se kterou jako Česko budeme určitě jednat. Proto dává smysl mít pro jednání politiků se startupovým sektorem ve Sněmovně oficiální podvýbor. Velmi také oceňuji vznik České startupové asociace jako partnera pro dialog o potřebách startupů i konkrétních návrzích legislativních úprav. Začneme na tom pracovat hned v lednu na nejbližším jednání podvýboru.“
Asociaci podporuje už více než 50 členů Česká startupová asociace reprezentuje zájmy českého startupového ekosystému, a to jak startupů, tak i VC fondů, andělských investorů, inkubátorů, akcelerátorů a inovačních center v dialogu s vládou a Parlamentem. Jejím nejbližším cílem je připravit ucelenou sadu konkrétních legislativních a systémových opatření na zlepšení startupového ekosystému, primárně v těchto čtyřech oblastech:
● život startupů – jeho zrychlení a zjednodušení,
● podpora kapitálu a investic do startupů,
● rozvoj inkubace a akcelerace,
● zlepšení systémového fungování na státní úrovni.
Česká startupová asociace má aktuálně přes 50 registrovaných členů, s desítkami dalších o vstupu jedná. Asociaci nově podporují například investoři z venture studia BUDETO a také startupy CloudTalk, FaceUp, Retino, TopMonks či Živina. Mezi prvními členy byly VC fondy Credo Ventures, Presto Ventures a Purple Ventures, startupy Keboola, Liftago a Oddin, akcelerátor StartupYard a Jihomoravské inovační centrum (JIC) či například právní kanceláře Sparring a Novalia.