Brněnský startup Ardyssey, specializující se na realistické virtuální prohlídky nemovitostí, prošel díky podpoře CzechInvestu významnou transformací. Program CzechAccelerator umožnil zakladatelům pobyt v New Yorku. Tato zkušenost vedla k zjednodušení jejich produktu, expanzi na americký trh a nakonec i k získání největší zakázky v jejich oboru ve střední Evropě. Cenné zkušenosti a reference nyní přispívají i k vývoji nového AI produktu, se kterým mají globální ambice podpořené první investicí.
Společnost Ardyssey založili v roce 2020 dva spolužáci z vysoké školy Tomáš Podrazil a Radek Lunda, kteří se původně zaměřili na virtuální prohlídky pro realitní kanceláře. Firma rychle rostla a první významnou zakázku na naskenování celého hotelu v Praze získala již po jednom měsíci fungování. Jejich specializace se brzy stočila k vizualizaci ještě nepostavených nemovitostí ve virtuální realitě, které ale dokáží zobrazovat realisticky napříč všemi platformami.
V roce 2021 se startup Ardyssey zúčastnil programu CzechAccelerator, který jim poskytl zázemí newyorského akcelerátoru na Manhattanu, lokální prověřené mentory a především spoustu kontaktů, díky kterým začali rozbíhat tamní byznys. Od CzechInvestu získali podporu v rámci těchto služeb v hodnotě 850 000 Kč. Během pobytu v USA duo zakladatelů zjistilo, že jejich původní řešení zaměřené na imerzivní showroomy pro virtuální realitu je příliš složité. Díky zpětné vazbě zjednodušili produkt na uživatelsky přívětivější online verzi s lepší přístupností z počítačů i mobilních telefonů. Na základě zkušeností nabytých v USA Ardyssey expandoval a zdvojnásobil počet zaměstnanců. Jejich vizualizace nových domů se staly natolik realistické, že začaly prodávat domy za vyšší cenu, než byl plán. Na Floridě např. prodali dům za 7 mil. USD 2 roky předtím, než byl postaven a s vyšší cenou oproti plánu o 10 %.
„Pobyt v USA nám dal opravdu hodně, krom všeho zmíněného třeba taky změnu jména. Původně jsme chtěli produktu dát název Arcoon studio a až americká marketingová specialistka nás upozornila na rasistické konotace, které si v angličtině slovíčko coon nese. Zvolili jsme tedy název Ardyssey, který se odkazuje na Homérovu odyseu. A jsme za to rádi,“ vzpomínají zakladatelé.
Díky úspěchu za oceánem získala firma také významnou zakázku v Česku – vizualizaci 22hektarového projektu. Jedná se o největší projekt podobného ražení ve střední Evropě. Práce na něm budou pokračovat minimálně do roku 2038.
Ardyssey nyní vyvíjí nový produkt založený na umělé inteligenci s názvem Hitchat.ai „Propojili jsme se s člověkem, co stavěl domy na Floridě, spolupráce fungovala, a tak jsme se začali bavit o dalším produktu, na kterém bychom mohli společně pracovat. Bylo tam X možných nápadů, a nakonec jsme zakotvili u umělé inteligence,“ popisuje zrod nového projektu Tomáš Podrazil, spoluzakladatel Ardyssey. Hitchat, jak se nový produkt nazývá, je chatovací aplikace s virtuálními osobnostmi, která umožňuje interakci s historickými postavami nebo vytváření „klonů“ známých osobností pro komunikaci s fanoušky. Nápad, který vznikl původně jako virtuální průvodce vizualizovanými budovami, nyní nabírá na obrátkách a již má několik prvních platících klientů v Česku i investora, který na vývoj produktu poskytl milion eur. S Hitchatem by zakladatelé chtěli v blízké době vyrazit do Ameriky a zopakovat úspěch, který tam zažili s Ardyssey.
„Na Hitchatu aktuálně pracuje tým 13 lidí. Je to vzrušující projekt, který nám otevírá zcela nové možnosti. V aplikaci už máme řadu zajímavých historických i současných osobností. Uživatelé si budou moci popovídat například s Jánošíkem, Tomášem Garrigue Masarykem nebo Karlosem Vémolou. Věříme, že tato kombinace historických postav a současných celebrit přitáhne širokou škálu uživatelů,“ doplňuje Radek Lunda, druhý z dvojice spoluzakladatelů.
Díky podpoře CzechInvestu a programu CzechAccelerator se Ardyssey transformoval z lokálního startupu na inovativní firmu s mezinárodním přesahem, která nyní stojí na prahu nové éry umělé inteligence v marketingu a komunikaci.
zdroj: CzechInvest