Svět investic je nedílnou součástí startupového světa a je velmi různorodý stejně jako investoři sami. Čtyři slovenské dámy Lucia Cerchlan, Zuzana Zamborská, Terezia Jacová a Vladimíra Činčurová se rozhodly spoluzaložit investiční klub Lumus Investment Collective („LIC“), který bude nejen investovat do startupů napříč CEE regionem, ale bude ženy i vzdělávat, podporovat a propojovat se zajímavými investičními příležitostmi. Jejich aktivity už protínají 6 významných měst na dvou kontinentech včetně amerického San Francisca.
Statistiky hovoří jasně. Databáze webu Crunchbase eviduje 55 tisíc společností po celém světě, které vznikly mezi lety 2009 a 2017. Alespoň jednu ženu mezi zakladateli z nich má jen devět tisíc, tedy zhruba 16 procent. Zahraniční report s názvem Funding report in CEE region 2021 přináší čerstvá data. Zástupci fondů a tzv. „decision makers“ jsou v CEE regionu v drtivé většině muži. Z fondů působících ve střední a východní Evropě zastávají právě oni celých 85 % investičních pozic v oblasti rizikového kapitálu (Venture Capital).
Zeptali jsme se Vladimíry Činčurové, jedné ze zakladatelek Lumus Investment Collective, na pár otázek týkající se právě jejich pohledu na věc. Posaďte se a přejeme příjemné čtení.
Vlaďko, váš společný investiční klub nehledá jen investice do startupů, snaží se navíc i ženy vzdělávat, podporovat a řešit celkově diverzitu celého ekosystému. Odkud vznikl nápad založit ženský investiční klub?
Príbeh Lumus Investment Collective („LIC”) sa začal písať pred 2 rokmi v San Franciscu, kde sa náhodne stretla naša Lucka Cerchlanová so Zuzkou Zamborskou. Zuzka roky pomáhala firmám zo CEE regiónu expandovať do zahraničia. Lucka v tom čase mala na starosti expanziu Slido do US. Počas jednej neformálnej debaty spolu rozoberali startupový ecosystém v Sillicon Valley, Londýne ale aj v CEE. Spoločne so Zuzkou prišli na to, že im obom chýba viac žien v startupovom svete: ako na strane zakladatelov, tak aj na strane investorů. Neskôr, keď si spravili menší prieskum zistili, že v CEE chýbajú ženské investičné kluby a taktiež aj ženské anjelske investorky.
Po príchode na Slovensko sa tak spojili s Terkou Jacovou, ktorá už dlhodobo pôsobí v investičnom svete ako investičná manažérka pre Neulogy Ventures. Ja som sa do teamu pripojila ako posledná. S mojím marketingovým a startupovým backroundom som tak doplnila team plný komplementárnych zručností.
Odvtedy máme na konte už tri investície. Prvá investícia poputovala do rumunského startupu Houston – vzdelávacej platformy pre vzdialené tímy, založenej na algoritme, ktorý meria, ako sa mení správanie zamestnancov, keď získajú nové vedomosti. Spoločnosť založil v roku 2020 Rober Blaga (37 rokov), špecialista s viac ako 10-ročnými skúsenosťami v tréningovom priemysle, ktorý získal skúsenosti v spoločnostiach ako Michelin alebo Brainiup (vývoj a vzdelávanie pomocou hier).
Druhá investícia podporila litovský startup Zenoo, ktorý ponúka vyvážené krmivá pre psy. Pri tejto investícii sme chceli podporiť startup pri jeho expanzii, keďže európsky trh s krmivom pre spoločenské zvieratá rýchlo rastie. Asi štvrtina európskych domácností vlastní najmenej jedného psa a veľkosť tohto trhu sa od roku 2010 do roku 2019 takmer zdvojnásobila.
Posledná investícia sa uskutočnila nedávno a to do holandského startupu Bikefair, online platformy s použitými overenými bicyklami. Bikefair sa zameriava na použité bicykle, ktoré prešli podrobným overovacím procesom pravosti. Bicykle su doručované priamo k zákazníkom domov. Startup buduje systém na podporu celej škály potrieb zákazníkov pri kúpe používaných bicyklov. Pri tejto investícii sme spojili dve anjelské investorky, klub Ragnarson, investujúci do ranných fáz startupov s dlhodobým dopadom na spoločnosť, a Martina Káčera, slovenského investora, ktorý predtým investoval do najväčšej cyklo kuriérskej služby na Slovensku „Švihaj Šuhaj “.
Jaké největší bariéry z vašeho pohledu nyní ženy vnímají? A naopak, v čem mají investorky – ženy větší výhodu?
Cieľom LIC je spřístupnit ženám investovanie do (prevážně) technologických startupov. A zároveň zjednodušit ženám cestu ako stať angel investorkami. V LIC to robíme pomocou Vzdelávania a Networkingom a prepájaním s našou Lumus communitou – aktuálne máme v komunite cez 200 investoriek z celého sveta. Komunita je veľmi diverzifikovaná, môžete v nej nájsť skúsené Angel Investorky s viacročnou investičnou expertízou a zároveň začínajúce investorky bez predošlých skúseností. Ide o ženy z korporácií, podnikateľky aj investorky. Všetky majú však jediný cieľ – pomôcť s rozvojom startup ekosystému v rámci CEE.
Dáta z reportu venujúcemu sa diverzite v investovaní v rámci CEE – Funding in the CEE region, hovoria jasne. V CEE regióne je počet ženských anjelských investoriek 16%. Trochu lepšia situácia je v Škandinávii kde ich je 20 % a úplne najlepšie sú na tom v USA (30%). Čo je však ešte smutnejšie je fakt, že startupy vedené ženami získali v roku 2020 celkovo len 1% všetkých investícii investovaných v tomto regióne. Zmiešané tímy získali 5% a teda zvyšných 94% investovaných peňazí išlo do čisto mužských teamov.
A tu vzniká problém. Ak startupy vedené ženami nemajú prístup k prvotnej investícii hneď na začiatku, tažko sa dostanú do fázy kde sa môžu uchádzať o peniaze od VCs v ďalších fázach.
Na bariéry žien voči investovaniu existoval dokonca report, o ktorý sme sa v Lumuse opierali v našich začiatkoch. Na základe neho sme vyčítali, že medzi najväčšie bariéry žien v investovaní patrí:
- Nevedomosť o možnostiach Angel Investovania
- Obava z rizika
- Nepoznanie anjelských investorov, resp. syndikátov, kde by sa investorky vedeli pripojiť
Z nášho interného prieskumu medzi našou komunitou investoriek vyšla ako najväčšia bariéra jednoznačne – nedostatok edukácie a informácii ohľadom angel investovania. Aj to bolo pre nás motivátorom, aby sme edukáciu postavili ako základný pilier našej LIC misie.
Veľmi zaujímavé je taktiež pozrieť sa na dáta, ktoré hovoria o motivácii žien stať sa Angel Investorkami. Väčšina žien uvádza ako najväčšiu motiváciu pomôcť podnikateľkám a podnikateľom a celkovo podnikateľskému ekosystému. Nakoľko väčšina angel investorov má za sebou takýto background, dáva to zmysel a zároveň sa tým pre nás uzatvára kruh ako na jednej strane znížiť gender gap na investorskej strane a taktiež aj na strane zakladatelov.
Čo sa týka žien investoriek, v prvom rade, je veľmi dôležité upozorniť na to, že aj v roku 2021 tu stále máme gender pay gap – v ktorom, ženy zarábajú o 20% menej ako muží – majú teda k dispozícii menej voľného kapitálu ako muži. Aj práve vďaka tejto problematike, sú celkovo lepšie v tvorení úspor ako muži – častokrát majú na starosti rozpočet celej domácnosti a v investíciách su menej impulzívne a viac pragmatické ako muži. Predtým než spravia samotnú investíciu, dávajú veľký dôraz na kvalitný research a získanie čo najviac informácii.
Když budeme mluvit o tzv „due diligence“, co je pro vás zásadní? A čeho si na startupech všímáte jako první?
Na začiatku by bolo možno dobré ozrejmiť do akých startupov v rámci LIC investujeme. Startupy musia pochádzať zo CEE regiónu, prípadne by mali mať prepojenie práve s týmto regiónom. Či už z tadiaľto pochádza celý team, jeho časť, prápadne tu majú office alebo ich primárnym trhom je tento región. Ďalej sme sector agnostic – to znamená že nemáme špecifické odvetie, ktoré podporujeme. Podporujeme startupy hľadajúce investície medzi 50 000 EUR – 200 000 EUR a veľmi dôležitá poznámka: podporujeme ako ženských tak aj mužských founderov. Cieľom LIC je priniesť diverzitu do investičného a startupového sveta a práve prepájaním ženských investoriek.
Due dilligence u nás robíme pri každej investičnej príležitosti. Zameriavame sa hlavne na tim, kedže to je najdoležitějšia zložka každého začínajúceho projektu. Hodnotíme, co robí tento tým unikatným nato, aby riesil ten konretny problem, co je ich motivacia, ake su ich profesionalne skusenosti, a taktziez evaluujeme, ci maju nejaky unikatny uhol, ktorym sa pozeraju na problem, ktory riesia. Dalej je to atraktivnost trhu na ktorom chcu posobit, a ako posledne hodnotime silu konkurencie, zvazujeme hypoteticke moznosti exitu alebo sa pytame s akou mierou risku sme komfortne.
Samotnú evaluáciu startupov robíme v 3 kolách. V prvej fáze zabezpečujeme evaluáciu a investičnú analýzu na úrovni LIC. Vo fáze druhej už k samotnej analýze startupu prizveme externého experta z oblasti, ktorú startup zastupuje. A v tretěj fáze výsledok posieláme na našu Board of Advisors (súčasne má 4 členov), ktorá investičnú príležitosť finálne zhodnotí. Až po tomto všetkom posielame investičnú príležitosť na naše investorky, takže k nim sa dostane už pracne vyselektovaný produkt.
Vlaďko, tvůj background je úzce spojený se startupy a právě teď jsi i Startup manažerkou pro Microsoft CZ i SK. Jak vnímáš českou a slovenskou startupovou scénu?
Podnikateľské prostredie v CZ/SK je veľmi podobné, nemá výrazné odlišnosti v limitáciách a výhodách. Napriek tomu mám pocit, že česká startupová scéna má pred tou slovenskou viacročný náskok. Dôvodov môže byť viac, jedným z nich je určite aj odliv mladého talentu mimo slovenských hraníc. V súčasnosti až skoro 9% všetkých študentov v CZ tvoria práve Slováci. Väčšina z nich tu po škole ostáva a zamestná sa práve v tomto ekosystéme. Viac-menej ani ja som nebola výnimka. Študovala som na Slovensku, krátky čas po škole som pôsobila v USA a vrátila som sa do českého ecosytému, kde sme založili Lumus s českou entitou.
Celkovo na Slovensku máme veľmi malú ponuku startupových akcelerátorov a inkubátorov, ktoré sa venujú rozbiehaniu nápadov v ranných štádiách. V rámci Microsoftu ich preto podporujeme finančne alebo ľudskými zdrojmi, kde poskytujeme starutpom mentoring. Medzi najznámejšie súťaže patrí Challenger, Future Now či Perry Talents. Kdežto v Českej republike je akcelerátorov a inkubátorov pomerne viac aj za hranicami Prahy.
Ďalšou podporou startupového ecosystému sú startupové súťaže – v minulosti na SK fungovala Slovak Startup Awards, ktorá sa premenila už na spomínaný Future Now. Okrem tohto na SK nič výrazné nie je. Naopak, v Českej republike poznáme Startup World Cup Summit, Vodafone Nápad roku, Startup Weekend, Souťež a podnikej a mnoho ďalších.
Slovensko má zase oproti Česku oveľa viac nepreskúmaný potenciál, čo si uvedomujú aj viacerí hráči v ecosystéme. Aj preto veľa z nich začína robievať roadshow po celej republike a jednotlivých regiónov, cieľom ktorej je scoutovanie zaujímavých startup nápadov a ich následná podpora. Na toto scoutovanie sa chceme zamerať aj my v rámci Microsoftu a dopomôcť tak objavovaniu mladých talentov aj mimo Bratislavského kraja.
A jaké jsou vaše plány do budoucna? Co například rozšiřování community a prípadná andělské investiční akademie?
Momentálne pracujeme na Lumus Communite. Snažíme sa pre členky vytvoriť zaujímavý program offer ktorý im ponúkne všetky možnosti, ktoré u nás hľadajú. Ako prístup k informáciám, tak aj networking a sharovanie know- how s ostatnými investorkami.
Aktuálne prebehol náš prvý communitný meetup a sme z neho veľmi nadšené. Na základe pozitívneho feedbacku pripravujeme sériu mesačných eventov, kde chceme pokryť viaceré témy od právnych tém až po hodnotenie investičných príležitostí v praxi.
Pokud mluvíme o investicích, jaký pohled máte v LIC na investiční nástroj tzv. Convertible note?
Convertible loan (konvertibilní půjčku) využívame mnohokrát aj pri našich investíciách. Celkovo je to veľmi populárny nástroj aj u niektorých známych českých VCs. Prakticky nejde o získanie podielu v startup-e hneď pri poskytnutí investície, ale o poskytnutie požičky, a zúročenie investovaných peňazí, alebo ich pretavenie na podiel v startup-e až po nejakej dobe od poskytnutia pôžičky. Medzi jej výhody patrí menšia náročnosť na prípravu celej dokumentácie, start-up má teda prístup k peniazom investorov rýchlejšie ako pri odpredaji podieľu. Pri konvertibilnej pôžičke taktiež platí, že founderi a investori tu nemusia uvádzať hneď valuáciu firmy. Ďalšia výhoda pre investorov je napríklad to, že v ďalších investičných kolách si vedia kúpiť podiel v start-upe so zľavou, toto je už samozrejme o konkrétnom nastavení pravidiel konvertibilnej pôžičky.
Moc děkujeme a ať se daří!