Jen 7 procent rodičů při mateřské či rodičovské nechce pracovat. Zbývajících 93 % by si v různém rozsahu rádo přivydělalo. Přesto reálně pracuje jen 52 % z nich, protože jim v tom brání řada bariér. Český stát kvůli tomu přitom tratí až 10 miliard korun ročně, vyplývá z nového průzkumu platformy MUMDOO, jejímž hlavním cílem je zlepšovat podmínky pro pracující rodiče.
Mezi jednu z největších bariér pro návrat do práce patří podle nového průzkumu MUMDOO chybějící kapacita státem zřízených předškolních zařízení. Ta jsou dostupná pouze pro přibližně 23 000 dětí starších šesti měsíců v rámci tzv. dětských skupin a pro zhruba 35 000 dětí od dvou let v rámci státních mateřských škol. Na mateřské či rodičovské dovolené je však momentálně v Česku více než 300 000 osob, z čehož se v 98 % jedná o ženy.
“Pokud v Česku máme přes čtvrt milionu žen na mateřské či rodičovské a míst v předškolních zařízeních je necelých 60 tisíc, tak to poukazuje na extrémní nepoměr nabídky kapacit pro děti vůči populaci jejich rodičů. Drtivá většina českých žen chce při péči o děti alespoň částečně pracovat, reálně jim v tom však brání několik bariér. Mateřská či rodičovská v Česku tak řadě z nich může připomínat pomyslné domácí vězení, které si tyto ženy opravdu nezaslouží. Už tak leží na jejich bedrech ve většině rodin hlavní břemeno péče o děti i domácnost a pokud při mateřské či rodičovské chtějí pracovat, tu možnost by zkrátka měly mít. Státní kasa tím navíc přichází o miliardy korun ročně,” říká spoluautorka průzkumu a HR expertka Andrea Hermanová z MUMDOO.
Pracovní možnosti českých matek? Třetinové oproti průměru EU
Mezi další zásadní faktory, které rodiče, zejména matky dětí do čtyř let, vylučují z pracovního trhu, jsou chybějící flexibilní pracovní podmínky, které by jim umožnily skloubit zaměstnání s péčí o malé dítě. Určitou formu pracovní flexibility by si přálo 97 % pečujících rodičů, kteří by rádi pracovali. Nejčastěji jde o flexibilní pracovní dobu (70 %) a volbu místa výkonu práce (71 %). Zhruba polovina respondentů (46 %) by si pak přála určit si počet odpracovaných hodin v měsíci.
Při péči o malé děti a pobírání příspěvku je nyní v Česku možné pracovat skrze tzv. dohodu, jako OSVČ anebo formou pracovního poměru. V případě poslední možnosti však rodič ztrácí možnost čerpat tzv. rodičovskou dovolenou. Navíc celková nabídka zkrácených úvazků – o které je mezi matkami největší zájem – je však v České republice v porovnání s unijním průměrem (19,9 %) dlouhodobě nízká, zhruba třetinová (6 %).
“Rodičovství v Česku mnohdy působí i jako akcelerátor zakládání nových podnikatelských činností, protože v tomto ohledu suplují nedostatečnou nabídku flexibilní práce u stávajících zaměstnavatelů. Stát však u OSVČ momentálně neumožňuje rozložení čerpání rodičovského příspěvku podle potřeb daných lidí, čímž výrazně limituje jejich možnosti v péči o dítě i samotném podnikání,” říká Jana Fišerová z CARE Česká republika, kde realizují program Mastercard StriveTM Česko, který je partnerem průzkumu.
České firmy i ekonomika mámy potřebují
Česko se přitom již řadu let potýká s nedostatkem pracovní síly způsobeným mimo jiné nízkou nezaměstnaností (3,6 %). Firmy se tak chybějící flexibilitou ochuzují o potenciál kvalifikovaných pracovnic, které po dobu několika let na trhu chybí.
“Dochází tak k absurdní situaci. Na jedné straně všude chybí lidé, což může být jeden z dílčích faktorů stagnace české ekonomiky, a na straně druhé máme doma zavřené stovky tisíc žen, který by při mateřské či rodičovské velmi rády pracovaly, ale z různých důvodů prostě nemohou. To je velký paradox, který bychom se měli snažit společně a urychleně napravit. Navíc to pomůže firmám, státu i samotným rodinám,” říká spoluzakladatelka platformy MUMDOO a spoluautorka průzkumu Kristýna Cejnarová.
V polovině českých firem má zkrácený úvazek méně než 5 % lidí
Další část reportu se týká dat, které poskytlo 181 českých firem, od největších korporací až po mikropodniky. Z těchto dat například vyplývá, že 84 % firem nabízí alespoň u některých pozic možnost pracovat na menší než plný úvazek. Současně však necelá polovina firem (47 %) uvedla, že zkrácený úvazek čerpá méně než 5 % zaměstnanců. 21 % tuzemských společností pak zaměstnává na částečný úvazek 5 až 10 % pracovníků a čtvrtina českých podniků má těchto zaměstnanců nad 10 %.
“Zaměstnavatelé by měli nabízet flexibilní pracovní úvazky, sdílené pozice, home-office i variabilní pracovní dobu. To vše rodičům umožní věnovat dostatek času dětem, aniž by museli obětovat svou kariéru, jak je v Česku zvykem, což je naprosto nesmyslné a kontraproduktivní. Devastující pro talent našich žen. Devastující pro ekonomiku. Ženám se musí vyjít vstříc, leží v nich obrovský potenciál, který si nemůžeme dovolit nevyužít,” říká Ivana Tykač, zakladatelka Solvo, institutu pro rozvoj potenciálu, který je hlavním partnerem průzkumu.
“V naší firmě aktivně vytváříme rodičům vhodné prostředí. Už před 10 lety jsme otevřeli vlastní školku. Předtím pracovalo během rodičovské 6 % maminek, teď je to 20 %. Z rodičovské dovolené se nám vrací přes 87 % rodičů, což je vysoko nad průměrem nejen v bankovnictví,” říká Michaela Bauer, členka představenstva ČSOB.
Státní pokladna přichází až o 10 miliard ročně
Součástí reportu MUMDOO je kromě průzkumu i výpočet dopadu na státní rozpočet. Pokud by došlo k pracovnímu zapojení rodičů, pečující o děti do čtyř let – jenž o to navíc stojí – přineslo by to do státní pokladny nové veřejné prostředky v řádech miliard korun. Ekonomka institutu CERGE-EI Klára Kalíšková, která rovněž působí na Fakultě informatiky a statistiky VŠE, vypočítala, že díky těmto zkráceným úvazkům a následným daním z příjmu i odvodům na sociální a zdravotní pojištění by do státního rozpočtu přiteklo každý rok 10 miliard korun navíc.
“Aby však došlo k takové míře zapojení pečujících matek do práce, musela by nastat celá řada změn. Od navýšení kapacit dostupné státní péče o děti, přes rozšíření flexibilních forem práce až po změnu společenské nálady, která je bohužel i dnes dál schopna pracující matky malých dětí odsuzovat a nálepkovat. Všechny tyto změny logicky nejsou ve výpočtu zahrnuty a odhad se proto zaměřuje výhradně na oblast změny, kterou by jejich zaměstnání přineslo v příjmech veřejných rozpočtů,” říká spoluautorka průzkumu a další ze zakladatelek MUMDOO Lucie Bášová.
Problému si už všímá i vláda a zákonodárci
Tématu skloubení mateřství a práce se v posledních letech začala zabývat i vláda a zákonodárci. Došlo tak k několika legislativním změnám, například ke zkrácení doby, kdy lze pobírat rodičovský příspěvek nebo k zavedení slevy na pojistném pro zkrácené úvazky. Na několika dalších změnách se momentálně pracuje. Jde především o úpravu zákoníku práce, která by měla rodičům nově umožnit, aby v době čerpání rodičovské dovolené mohli u svého zaměstnavatele oficiálně vykonávat stejný druh práce, na který mají sjednanou pracovní smlouvu, rovněž i na dohodu (DPP nebo DPČ), což v současnosti není oficiálně možné.
V souvislosti s novelou zákona o dětských skupinách se také usiluje o zrušení limitu 92 hodin za kalendářní měsíc na docházku dítěte mladšího dvou let do předškolního zařízení, který nyní omezuje možnost čerpat rodičovský příspěvek. A mezi nejzásadnější změny patří snahy o zavedení sousedských hlídacích skupin, které by měly pomoci s navýšením kapacit alternativní péče pro nejmenší děti.
Experti radí méně byrokracie, více školek, podpory i znovuzavedení školkovného
Součástí reportu je i seznam doporučených kroků, které by pro zlepšení situace měly být realizovány ze strany státu, samospráv i firem. U veřejné sféry jde kupříkladu o navýšení slevy na pojistném u zkrácených úvazků na 10 % a zjednodušení administrativy při jejím uplatňování, umožnění OSVČ čerpat a rozložit rodičovský příspěvek za stejných podmínek jako u rodičů-zaměstnanců, a v neposlední řadě aplikovat evropskou směrnici o transparentnosti odměňování do národní legislativy.
Dále odborníci doporučují znovuzavedení tzv. školkovného, zajištění chodu mateřských škol a družin během letních prázdnin nebo navýšení dotací pro podporu dětských skupin v rámci OPZ+. V neposlední řadě radí zavedení povinnosti obcím garantovat místa v mateřských školách či dětských skupinách pro děti do tří let, podpořit sdružování mateřských škol mezi malými obcemi nebo doporučují prodloužení otcovské dovolené na čtyři týdny s možností postupného čerpání.
Českým firmám pak experti navrhují připravit transparentní politiku podniku vůči rodičům – včetně nastavení komunikačních kanálů před odchodem zaměstnance na mateřskou dovolenou, nabízet flexibilní pracovní pozice s ohledem na místo a čas výkonu práce pro rodiče malých dětí nebo zavést podpůrné nástroje pro pomoc rodičům s integrací zpět do práce a řadu dalších kroků.
O průzkumu
Nový průzkum MUMDOO se uskutečnil v květnu letošního roku a data byla sbírána dvěma způsoby. Jednak v rámci otevřeného dotazníkového šetření, kterého se účastnilo více než 10 417 respondentek a respondentů z řad rodičů dětí mladších čtyř let. Vedle toho šlo o panelové šetření se skupinou 700 respondentů a respondentek, kteří odpovídali reprezentativnímu vzorku populace rodičů dětí do čtyř let věku v České republice podle pohlaví, věku, vzdělání, kraje bydliště a velikosti obce.
Paralelně s tím byla v květnu 2024 sbírána rovněž data 181 firem podnikajících v Česku, která se týkala nastavení péče o rodiče a práce s nimi. Tam respondenty tvořili zejména zaměstnanci a zaměstnankyně HR oddělení nebo vedoucí pracovníci a pracovnice, kteří mají rozhodovací pravomoci s ohledem na nastavení diverzity a inkluze v dané firmě.
Průzkum MUMDOO tak přináší unikátní a komplexní obrázek o aktuální situaci rodičů pečujících o děti mladších čtyř let. Realizace průzkumu a vznik reportu podpořil Solvo Institute, Mastercard Strive Česko a Behavio.
O MUMDOO
Platforma MUMDOO vznikla v červnu 2021 s cílem změnit k lepšímu situaci a možnosti pracovního zapojení rodičů malých dětí na mateřské či rodičovské. Platforma má několik cílů. Jednak propojuje zkušené expertky s malými a středními firmami, kterým chybí interní kapacita; dále pomáhá velkým korporacím efektivně komunikovat a projektově spolupracovat s rodiči v řadách vlastních zaměstnanců; a v neposlední řadě se zaměřuje na osvětové aktivity. Cílem platformy je nabídnout možnost flexibilního pracovního vyžití těm rodičům, kteří chtějí během péče o děti zůstat v kontaktu se svou odborností a zároveň nedělat velké kompromisy v péči o rodinu.
zdroj: Mumdoo